Schizofrénia

Príspevok v téme: Schizofrénia
Threesha66

Dobry den ja by som potrebovala poradit. Mam priatela s ktorym sa poznam uz pomaly rok. Zozaciatku sa choval uplne skvelo, vsetko nam klapalo no postupne casom sa jeho spravanie zacalo menit. Mal poruchu prijmania potravy co som prikladala ako pricinu jeho negativneho spravania. Po case sa zacal mensi terror, zacal si mnozit myslienky o tom ze ho mozno podvadzam, bud si s niekym pisem na nete, alebo sa tajne stretavam. Bol na mna navyknuty, boli sme spolu denne skoro 12 hodin ale vyhovovalo nam to. Po asi 3 mesiacoch co sme sa poznali sa zlepsil no nasledne po vianociach sa to zhorsovalo a to o dost. Tie myslienky mal stale, domyslal si vsetko mozne len to zle o mne a potom mi to vycital, prestal mi doverovat. Kontroloval ma co robim, kde som, vyzadoval si odomna heslo na moj ucet na facebooku kde uz davno niesom a ani on. Dnes sa proste tak utiahol do seba ze stacilo ze som mu nieco povedala tak vybuchol a potom nasledne zasa bol ticho. Celu dobu len premyslal a pozeral sa do zeme. Vzdy ked som mu povedala preco sa na mna ani nepozrie tak len kyvol hlavou a nevsimal si ma. Po case mi povedal ze ma schyzofreniu a ze bol s tym aj u psychologa a ze chcu aby bral anti-depresiva no ja som nesuhlasila pretoze su to omamne lieky ktore ho na urcitu dobu tak zdegeneruju ze premyslam ci vobec bude niekedy taky ako zozaciatku. Usmievavy, plny energie, radosti v jeho ociach. Moc mi to chyba. Boli sme obaja stastny ked sa mojou pomocou zbavil anorexie a konece papa normalne, no to bolo zozaciatku. Teraz si proste odomna nic nezoberfie, ani od nikoho ineho lebo si mysli ze to je mozno otravenie alebo nieco s tym je. Ked si nieco kupi tak musim to s nim ochutnat aspon si odkusnut aby to mohol spokojne zjest a ked to neurobim on to dokaze v ruke drzat dlhsiu dobu a hrozne sa na mna nastvat. Pomozte mi co mam robit, chcem mu pomoct aj ja ale neviem ako. Chcem aby bol taky ako predtym :( Dakujem za rady.

tpch

V prvom rade na liecbu schizofrenie sa nepouzivaju antidepresiva, ale antipsychotika. Dalej schizofrenia sa lieci u psychiatra, nie u psychologa, psycholog moze pomoct pri diagnostikovani a nejakou psychoterapiou, ale zakladom je psychiatricka liecba u psychiatra.
No a ze chces, aby to bolo ako na zaciatku-tak pokial ide o schizofreniu, tak to uz take nebude. Schizofrenia je hlboka porucha psychiky a ci uz sa bude liecit, alebo nebude, uz to nikdy nebude ako predtym.

rena23

Citujem: "Po case mi povedal ze ma schyzofreniu a ze bol s tym aj u psychologa a ze chcu aby bral anti-depresiva no ja som nesuhlasila pretoze su to omamne lieky ktore ho na urcitu dobu tak zdegeneruju ze premyslam ci vobec bude niekedy taky ako zozaciatku." A na to s tymi AD si ako prisla? To je poriadna hlupost, co pises! Sucasne AD nikoho nedegeneruju! Radsej budes cakat, kym to s nim dojde tak daleko, ze niekomu ublizi alebo ho niekam na dozivotie zavru? Jedina sanca je skora liecba - aby nebolo neskoro!