Národná hrdosť

Príspevok v téme: Národná hrdosť
azbest

Dobry den
moze to zniet trocha sialene ale rad diskutujem na veci takehoto charakteru...
uz dlhsie ma trapi otazka hrdosti a veci s tym suvisiace.Preco sa my ludia musime vzdy niekam zaradovat do nejakych skupin ci uz narodnych,etnickych,nabozenskych...preco sme hrdy na svoju krajinu?...nie je jedno odkial clovek pochadza?? myslim si ze by sme mali byt hrdy predovsetkym na seba a pozerat sa na inych ako na cloveka,nie ako na slovaka,nemca,maďara a pod.
mozno sa pytate co som tymto chcel povedat...chcel som len vyjadrit svoj nazor takto verejne :) rad by som si rvypocul nazory mnohych ludi na tuto temu...

xy:)

H2O no ja si myslim, ze nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byt este horsie.
najprv sa musi zmenit myslenie ludi, aby bolo lepsie. je ine, ked clovek zije za hranicami a pamata si na vsetko to pekne, co ho spaja s rodnou krajinou a jazdi sem raz do roka, dodrziava slovenske zvyky, ako ked tu clovek zije a vidi ako sa to pretvara na horsie a horsie. vtedy ho prejde chut na akekolvek tradicie, ked nema co do huby.

RNG

Jajka, ja sa viac drzim kulturnych tradicii, nez sucasni obyvatelia Slovenska.
Ja som bol sibat,korbac som si uplietol sam, zena farbila vajcia, to iste robil aj moj v USA narodeny syn s mojou vnuckou a viaceri nasi priatelia , krajania. Som zvedavy, kolki z vas to robili.
A mavame tu Slovenske dni, moja vnucka tancuje v slovenskom folklornom miestnom subore, zena ma zbierku starych krojov z ktorych 2 nosi na rozne narodnostne prilezitosti, kde reprezentujeme Slovensko, krajinu nasich predkov.
A pytam sa znova, kolko z vas ma tradicny slovensky kroj, valasku, vybijany opasok , kolko z vas si pamata a casto spieva slovenske ludovky, kto z vas hra na fujare(hoci ja som vyrastol v Bratislave a tam neboli ani kroje ani fujary)
Ja som hrdy na svojich predkov,a povodnu kulturu, ale nie na novodobe zmeny na Slovensku, co to vsetko pochovavaju a tym povodnu kulturnu identitu Slovenska. A to nielen Slovakov , ale aj mensie skupiny, ktore tiez tvorili Slovensko, ako rusini(rutenians), gorali(Gural) a Sliezi(hlavne na moravskom Slovensku, nie Slovacku, lebo tak sa to oficialne nazyvalo pred necelymi 100 rokmi a boli to Moravski Slovavci, nie Moravska Slovac ako to zmenili Cesi po 1918 roku.)
Tu v USA to este stale ale pretrvava, tu sa ten "vyvoj" nedostal a mame tu aj ceskoslovenske spolocnosti, moravske kluby, dokonca aj rusinske a goralske. co na Slovensku uplne zaniklo.
Nuz tak okolo tej "narodnej" hrdosti a udrzovani osobitosti, kulturneho bohatstva z minulosti, co robi jednotlive narody jeden od druheho rozdielne.

RNG

Lost, prave "sefi"/konatelia boli problem, nie ini zamestnanci.
Ale tam bolo samozrejme ine, statna byrokracia a vobec cely byrokraticky system, nepodporujuci podnikanie, plni malych napoleonov, kazdy co dostal nejaku moc do ruky ju okamzite zneuzije. Urady su otvorene len niekolko hodin, dostat nejake povolenie trva nekonecne a treba hromady povoleni na podnikanie. V lete mozes kompletne na to zabudnut, jednoducho su zatvoreni a mozes si trhnut nohou.
V USA stoji zalozenie podniku 50 dolarovy poplatok a jedna strana papiera vyplnit. To sa da zvladnut za par hodin(vcitane dopravy na mestske urady)
Zalozenie akciovej spolocnosti je zlozitejsie, na to potrebujes advokata a to trva 2-3 tyzdne a stoji par stovak az tisicku, podla advokata. A rocne na kazdorocnu registraciu dalsie 2 stovky.
Ale to je voci tomu, co sa robi na Slovensku a aj inde v Europe bagatel. Mne trvalo cely den si tam len zalozit bankovy ucet! A na zalozenie SRO musis mat bankovy ucet, podnikovy, ktory ti ale nemozu otvorit na este neexistujucu firmu......Proste Kocurkovo.
Zbytocne rozpravat....

H2O

Podnikanie v našej krasnej malebnej krajinke je podľa mňa limitovane 2 hlavnymi faktormi, a to 1)chudobou ako takou vyplyvajucou najma z komunizmu, ako tu minule niekto trefne poznamenal, tak my nepatrime ku generacii, kde nam rodičia zanechavaju svoje dobre fungujuce podniky, a teda u nas si vačšina ľudi žijucich "z ruky do huby" trikrat premysli, čo si za svoje ťažko zarobene peniaze kupi, čo nasledne limituje predajne možnosti či už sa budeme baviť o type predavaneho tovaru/služby, alebo o jeho predajnej cene. Faktor č. 2 je ten, že ľudia s najvačšim potencialom si tieto veci uvedomuju a obvykle odchadzaju niekam, kde za svoju jedinečnosť budu primerane ohodnoteni, čim sa dostavame do začarovaneho kruhu. Ale myslim si, že všetkych nas može tešiť fakt, že horšie to už nebude :)

lost

1.9 miliona americkych Slovakov

HOLLY !!! to je dost teda :-O

A americania prijmu kazdeho? teda, ze po istom case sa pozeraju na (nie na USA uzemi narodeneho) cloveka ako na uplne vlastneho brata (obcana) ?
ci ten desatiovy percentualny rozdiel ako to vnimaju je uplne zanedbatelny?

inac, mozno ak by si tam dosadil do vedenia nejakeho prisneho sefa co by tych ludi tlacil do prace.. ale jeto skoda no, skoda aj pre ludi, ze kaslu na image firmy a beru to ako "som tu, tak plať" to je take, divne..

RNG

Na Slovcensku este nie je ustalena podnikatelska kultura, tj urcite pravidla, co sa moze a co nie. Je tam "prvotnopospolny kapitalizmus" ako by som to nazval a kazdy robi bez zabran cokolvek. Tak sa ale neda uspesne podnikat, takze len niektori a casto nahodou ci bezohladnostou zostavaju dlhsie v "obehu"
Ja som na take nieco nie zvyknuty a po case a stratach som sa tej myslienky musel zialbohu vzdat. Mozno, keby som to osobne tam viedol a "dychal kazdemu na krk" a nemilosrdne prepustal kazdeho, co nerobi presne to, co mu nakazem, tak by som mal este stale moje podniky aktivne a pravdepodobne aj zarabajuce.
Lenze ako sa hovori, nemozes sediet odrazu na dvoch stolickach a ja mam svoj dobre fungujuci podnicek v USA a rozhodne by som ho nezavrel kvoli neistym Slovenskym, podnikom a nehodlam sa nijak nza Slevensko prestahovat.Moj zivot je pevne zakoreneny v mojej adoptovanej vlasti USA, tak ako je dalsich vyse 1.9 miliona americkych Slovakov, vlastne americanov so slovenskymi korenami, lebo tu nie su Slovaci, ale Americania.
Tunajsia nmienka je, ze ked zijes v USA mas obcianstvo, tj slubil si vernost USA alebo si sa tu narodil, tak je tvoja narodnost USA,tj patris k americkemu narodu, tak ako to mam zapisane v pase aj ja a nie ako to funguje v Europe, alebo na Slovensku, ze sa tam rodeni Slovaci hlasia k Madarsku, cudzej a casto vyslovene nepriatelskej krajine voci Slovensku.
Moj syn je rodeny American, hoci ked sa narodil aj ja aj manzelka sme este boli Slovenski obcania a sice rozprava vyborne po Slovensky, ale neprichadza vobec do uvahy, aby sa hlasil za Slovaka, len v zmysle kulturneho dedicstva a aj to len ciastocne.

lost

avsak niekedy ani sam neviem, co je malo a co je vela :)
dnes je pre mna nieco malo a na druhy den je to iste mnozstvo uz vela :D a vice versa... (naopak)

jajka001_

:DDDDDDD
vidis, keby som si bola niekedy vazila jedlo, aspon by som vedela kolko je 140g ryze :) ja poviem dva kopceky :)

lost

ani nie, ale vyzera to mudro :D

(no ale vazne teraz - statistika casto pomaha :) sice buducnost z toho nevycitam, avsak da sa predpovedat mozno o 1-2% lepsie ako cistym typom :D i ked to moze byt len chyba merania..)
no v cislach clovek vidi veci ovela priehladnejsie

pretoze ak sa kamosa, brigadnika, studenta pytam ze co to stoji? povie mi: VELA!
tak neviem kolko mysli, mozno 50eur
ale ak narazim do porsche zozadu lebo sa pozriem na svojho psa vedla, a chlapik vystupi a opytam sa ho co to bude stat, a ked povie VELA! tak to bude asi viac ako 50eur :D :D oooovela viac :D

tie vela, malo, trosku, viac, menej, akurat, chvilku, kratko, dlho, atd atd - to su celkom metaforicke slova :)

avsak v realite sa s tym najviac stretavam, ze sa ma niekto opyta kolko ryze mi ma dat na tanier, poviem 140gramov, tak sa zasmeje ze ci som nahodou nepil nieco alebo co :D ale ak poviem "tak akurat" tak ak mi nabera 50kg clovek, tak mi tam da mozno 80gramov a ked mi nabera 250kg sumo, tak mi da 2kila :)

i ked mozno ak by som na toto nemyslel, tak by som si ani neuvedomil ze je tej ryze malo alebo vela, proste by som to len zjedol :))))