Národná hrdosť

Príspevok v téme: Národná hrdosť
azbest

Dobry den
moze to zniet trocha sialene ale rad diskutujem na veci takehoto charakteru...
uz dlhsie ma trapi otazka hrdosti a veci s tym suvisiace.Preco sa my ludia musime vzdy niekam zaradovat do nejakych skupin ci uz narodnych,etnickych,nabozenskych...preco sme hrdy na svoju krajinu?...nie je jedno odkial clovek pochadza?? myslim si ze by sme mali byt hrdy predovsetkym na seba a pozerat sa na inych ako na cloveka,nie ako na slovaka,nemca,maďara a pod.
mozno sa pytate co som tymto chcel povedat...chcel som len vyjadrit svoj nazor takto verejne :) rad by som si rvypocul nazory mnohych ludi na tuto temu...

lost

ta rozmanitost sa mi paci, to je ako 10-20-30 planet v jednej.
napr > more je jeden svet, sahara totalne iny, antarktida dalsi svet, ine rozne rozmanite oblasti dalsie svety...
a este zaujimavejsie (ale niekedy si myslim ze aj strasidelnejsie :D) je schopnost nasej planety na obrovsu zmenu (vlastne aj schopnost vesmiru)..
proste to ako sa kontinenty pohybuju, teplota sa meni a vestko sa meni..

lost

jajka001_

ta rozmanitost, s tym suhlasim :)
svet je tak brutalne rozdielny v azii ako u nas napr....

ten film som nevidel, ale pocul som zopar pribehov z 2.svetovej, ze napr briti vs nemci, zakopova vojna a jeden z nich (zeby brit? neviem) chytil vianocny stromcek a isiek k zakopom nepriatela.. ten mal na vyber, odstrelit ho alebo nie.
nestrelili...
a tak boli na par dni super kamosi - koledovali, oslavovali vianoce..
to musel byt brutalne emotionalny moment pre nich...
a potom prisli prikazy > bojujte..
rozisli sa a kazdy z nich vedel, ze ak sa im skrizia cesty, budu po sebe strielat..
velitelom sa to pochopitelne nepacilo, ale boli pokaká... na to aby chytili zbran a isli na front osobne :) klasika..
je to celkom zaujimave, ze ludstvo ide do vojen stale a stale, a to podla mna neprestane.. (nemyslim teraz ze bude 3. svetova, ale malicke, lokale isto budu).
cisto teoreticky, vojna je fajn v tom, ze ide vyvoj dopredu velmi rychlo
vsetko ma svoju cenu :)
oplatila sa 1. a 2. svetova vojna za ten vyvoj?
obetovat miliony ludi pre vyvoj

alebo > ak by som prisiel do skolskej triedy a povedal by som, musim odstrelit jedneho z vas, 19 prezije, ak nie, kazdy prepadnete...
to by som bol zvedavy, co by sa stalo..

jajka001_

svet sa sice globalizuje ale ludia stracaju identitu a vytvaraju si nove skupiny. hranice pomaly miznu ale ludi je privela, privela roznych zaujmov, anarchia vedie k vojne, totalitny rezim vedie k vojne ...
mne sa roznorody svet paci, preco by mali byt vsetci podobni? ved to je nuda. brutalna nuda. ved pozri ako sa rozvija priroda, k jednotnosti, ci k rozmanitosti?
lost k bodu c. 3 - videl si film Juh proti Severu? tam boli jedna rasa a predsa, juzan proti severanovi, priatelia a zaroven nepriatelia

lost

Alebo:

"I am ameeerican!!"

- avsak stale sa vo svete omiela ze "ameeerica napadla toho a toho"

cize na toto ma byt american hrdy?
alebo je hrdy na vsetko ine, len toto si skrtne zo zoznamu?

Alebo.... alebo by media nemali pisat v mene America, ale v mene jednotlivoc co tu krajinu riadia, pretoze vlada (alebo armada) nemoze reprezentovat celu krajinu

lost

Ak by som bol hrdy na nas narod, tak by som bol zly clovek, alebo snad dobry clovek je hrdy na to co sa u nas deje? :D

Ale inac, je zaujimave co robi taka narodna hrdost:
1. ja mam rad povedmze Slovensko, lebo somslovak
2. madar ma rad Madarsko lebo je madar
3. ak sa tieto dva narody dostanu do vojny, rozpadnu sa priatelstva? o co horsi je ten madar ako ja ?
4. nastala by vojna, ak by neboli krajiny, ani nic ine co by uzemne, (including, but not limited to, toto neviem prelozit :P )narodnostne, nabozensky, akokolvek inak rozdelovalo Svet ?

truth_seeker

Ludia sa chcu podla mna zaradit, aby sa citili v bezpeci, ved je tak ukludnujuce mat niekoho, kto s tebou suhlasi :)...A nonkonformny individualista to ma v zivote tazke, "nezapada", a co je ine, byva pre masu nebezpecne...
Narozdiel od jajky, nevidim v tom hladanie samych seba, ze prevezmes vzorce spravania, kultury ci cohokolvek od ludi okolo teba...
Neviem, preco su ludia hrdi na svoju krajinu... Neviem hlavne, preco sa tam vzalo to privlastnovacie zameno.....:D

milli11

Ak zacne byt Slovak na nieco hrdy, ostatni Slovaci ho zvacsia zvozia, aky je namysleny.
Ak je v niecom fakt dobry, potom mu zavidia, mozno preto sme skor skromnejsi, radsej neprovokovat.

jajka001_

slovaci velmi narodnu hrdost nemaju takze dost zbytocna tema,skus to u inych narodov :) napr madarov sa opytaj na co su taki pysni
clovek potrebuje niekam patrit, pochopit svoje korene, aby vedel kto je, kam sa moze vracat. najma v puberte ludia hladaju nejake tie tlupy, schemy, kam sa zaradit, hladaju sami seba
mne osobne sa paci ked si nejaky narod zaklada na tradiciach, ved je to pekné, a vytráca sa to , co tu potom ostane ked to zmizne. je to zaklad kultury krajiny.