ako setrite?

Príspevok v téme: ako setrite?
trisa

ach jaj!potrebujem radu ohladom setrenia!ja sama totiz neusetrim ani cent!nechapem,kam nam odchadzaju peniaze,nie som typ co by sialene utracal za saty,nefajcime..mame male mimi,to ano,ale aj tak mam pocit,ze utracam vela za kvalitnu stravu a tak..mame mesacny pijem do rodiny okolo 1000euro,4mesacne babatko a najom 400euro.ma nejaka skusena mamina radu na com a ako usetrit v tak pomerne zufalej situacii?je to vobec mozne?dakujem!

jajka001_

ked som bola ja na materskej tak ten prispevok od statu bol asi 5000 korun? ani nie. to je uplne minimum, z toho sa vyzit neda, aj minimalna mzda je vyssia. pre normalneho cloveka to je naozaj len prispevok. ak by som mala z toho vyzit sama, ja a dieta - tak nevyzijem. jedine fakt dakde pod mostom. nasledne by mi vzali dieťa, vsak :)

mimisek

Mnoho zien by tolko nezarobilo, co dostanu matersku, takze sa im to oplati, samozrejme, ze hlavne tmavsim spoluobcanom... Viem, ze platite povinne platby do zdravotnej poistovne, ale iste to nie je 300 (ak mas poistku cez zamestnavatela)az 1000 (ak si poistenie kupujes sam) dolarov mesacne. Na Slovensku ma urcite viac ludi zdravotne poistenie ako u nas, lebo tu si to mnohi nemozu dovolit. Ja pri kazdej navsteve lekara platim copay 25 dolarov. 100tne su hradene len preventivky. Za navtevu pohotovosti platime 150.
Taky barak ako mame my ani tu vela ludi nema. Ludia ziju po podnajmoch v jednej izbe a kadejak.

AdamKrt

mimisek Včera 22:42

- tu na Slovensku, na ten barak ani zvacsa nemas, pokial to beries tak, ze nemas nic a chces sa zamestnat a z toho si vsetko zaplatit.

A ze materska je plat ? Ved to nestaci ani na najom/byvanie a nie to este na prezitie.

Zdravotne si kludne budu ludia platit aj v SK, ked na to zarobia. Inak, na papieri sa hovori o zdravotnictve ZDARMA, ale z platu sa strhavaju POVINNE platby za zdravotne. Takze je platene i tak. Naviac u lekarov dnes uz aj tak doplacas. Takze aj si platis, aj doplacas...

AdamKrt

mimisek:

lenze v SK, Ti kludne podnikatel povie, ze trebars profesia, ako napr. uctovnicka, dostanes plat 500E hrubeho a viac ani tuk. Cisteho na ruku je to 407 EUR.

A trebars prenajom dvojizboveho bytu stoji cca 400 EUR...

Uver ma clovek bez nehnutelnosti ziskat problem aj s dobrym platom na nase pomery a prenajom tiez vychadza priserne, lebo ludia nevedia, co pytat.

Pritom ceny su tu svetove, mozno aj drahsie.

mimisek

jajka, ja nezavidim, nemyslela som to zle.
Len som ti uviedla cifry, kolko stoji zivot u nas. Lebo vela ludi si mysli, ze vydavky mame ako na Slovensku a platy americke. Zdravotne poistenie je napriklad tiez drahe. Problem Slovenska je v tom, ze nezamestnanym dava do ruky peniaze. U nas sa davaju stravne listky. A jediny benefit, ktory za dieta dostanes je ulava na daniach za nehnutelnost. Nie tri roky vyplaty. Cize ked nevlastnis byt/dom, nedostanes nic.

lost

i ked, taka suma tam nestaci na ziadny luxus, avsak ak je clovek skormny, je to stale lepsie ako kvazisocialne davky u nas..

lost

vo finsku je to este lepsie
tam udajne dostavaju 1000eur mesacne, ak je clovek bez prace
maju nejaky dobry socialny system :)

jajka001_

takze v konecnom dosledku sa vam predsa lepsie oplati zivot v usa, takze "zlaty socik" netreba "zavidiet" :) preto som pisala ze sa to neda porovnavat, v roznych oblastiach je to ine, celkovo je usa na tom ale urcite lepsie co sa tyka zivotnej urovne

mimisek

To ano, lacnejsie je byvanie na Slovensku (strava, handry a benzin su lacnejsie tu), ale urcite by sme tolko nezarobili ako tu.