zdrave zuby- zubny strojček

Eva531

Ja som si nedavno vybrala celustnu ortopedicku, ktora studovala v Nemecku, lebo velmi dobre viem, ze k ziadnemu inemu Slovakovi vykonavajucemu celustnu ortopediu by som po mojich zlych skusenostiach z minulosti doveru nemala a je mi jedno, kolko za ten strojcek zaplatim, dolezite je, ze som nadmieru spokojna s planom liecby, ktory mi navrhla. Uz pred prvou konzultaciou som bola pevne rozhodnuta, ze na plny pocet zubov si strojcek v ziadnom pripade nasadit nedam a nebola som si ista, ci vobec najdem v Slovenskej republike niekoho, kto by mi bol ochotny najskor niektore zuby vytrhnut a az potom dat strojcek. No na moje velke stastie mi moja nova celustna ortopedicka navrhla presne to, co som chcela a co som si cele roky tak velmi zelala, takze najskor sa vytrhnu niektore zuby, ktore su v najhorsom stave - s najhlbsimi plombami, s korenovou vyplnou - a az potom sa nalepi strojcek. Samozrejme, ze som pripravena dodrziavat vsetky pokyny, ved na umyvanie zubov po kazdom jedle som zvyknuta uz od 16-tich rokov. A udrziavacieho strojceka na noc, ktory dostanem po odstraneni fixneho, sa nebojim, lebo viem, ze zuby budu z hladiska hygieny dostupnejsie ako su teraz, a kedze si v case nosenia strojceka na noc budem moct dokonale vycistit vsetky medzizubne priestory, tak ho budem ochotne a velmi rada nosit pre mna - za mna hoci aj cely zivot. :)

panča

kto z vAS POCUVAL DOKTORA, KED MU DAVAL FIXNY STROCEK???Berte to ako priklad : ak mas strojcek pol roka(myslim fixny), tak este MINIMALNE 1,5 roka nosis nocna strojcek, aby sa Ti dobudovala kost. Inak to NEMA VYZNAM. Fixny strojcek nie vec 2-3 mesiacov..

A ku kazom- strojcek sa zaklada na opravene zuby a pocita sa s tym, ze sa budes starat o hygienu ustnej dutiny, minimalne si kupis jednostetinovu zubnu kefku a kazdy zub si budes dokladne cistit aj samostatne. Jedine, coneoplyvnis su problemy, ktore mozu nastat pod nalepenou kockou (stvorcekom)

babe_girl

no ja to chcem tiež hlavnekvoli tomu že mam medzeru medzi prednymi zubami že tam strčim cely jazyk nepaci sa mi to a nevedeli byy ste mi odporučiť presne v Bratislave nejaku zubarku ktora by to vedele a pomohla s tym dobre aby to už bolo

Eva531

Katka78 - presne toto je problem nizkej urovne slovenskeho zdravotnictva. Ja mam tiez z minulosti jednu zlu skusenost s nevhodnou celustnoortopedickou liecbou realizovanou zastaralymi metodami, co zdraviu mojich zubov nepomohlo, ale ublizilo. Ked som mala 11 rokov a nemala som uz ani jeden mliecny zub, tak som mala zuby dokonale rovne, ale s tym, ze dvojka a stvorka na vsetkych styroch miestach sa navzajom dotykali. Cize nikde medzi dvojkou a stvorkou nebol ani jediny milimeter volneho miesta, kam by mohli neskor narast trojky. Pre nedostatok miesta mi vsetky styri trojky narastli nakrivo, ze som ich mala uplne vystrcene z radu ako upir a este aj ostatne predne zuby sa mi kvoli tomu pokrivili. V dvanastich rokoch mi bolo na celustnej ortopedii povedane, ze nakolko poistovne limituju pocet pacientov, ktorym preplacaju strojceky, tak na strojcek treba cakat. Bola som zaradena do poradovnika, cakala som, kym mi pride predvolanie a ked som sa ako 15-rocna po troch rokoch cakania dostavila na predvolanie na celustnu ortopediu s tym, ze zacne sa mi tento problem s krivymi zubami riesit, tak ja som predpokladala, ze sa najskor vsetky styri trojky vytrhnu a potom sa ostatne zuby so strojcekom posunu do povodneho stavu. Ale celustna ortopedicka mi ziadne zuby nevytrhla s odovodnenim, ze mne ona zdrave zuby trhat nebude, vsak rozsiri sa celust a zuby sa vpracu. Ja som si velmi zelala fixny strojcek, ale ona mi fixny odmietla dat s tym, ze u nas v Novych Zamkoch sa fixne strojceky nedavaju a ona to nerobi a vraj take deti, ktore si velmi zelaju fixny, posiela ona do Bratislavy k inemu celustnemu ortopedovi, ktory take strojceky dava, ale v mojom pripade by to vraj bolo zbytocne, nakolko fixny strojcek nedokaze pre zuby vytvarat miesto, on dokaze zuby iba posuvat, a preto fixny pomoze vraj len vtedy, ak ma niekto krive zuby, ci iny problem z ineho dovodu ako je nedostatok miesta pre zuby, napriklad ak ma niekto medzierku medzi zubami, tak to sa da krasne vyriesit fixnym strojcekom, ale vraj nakolko ja mam krive zuby pre nedostatok miesta, tak u mna treba nasadit taky strojcek, ktory sa dava na noc, pretoze strojcek na noc rozsiruje celust, tym, ze rozsiruje celust, vytvara pre zuby miesto a kedze ja mam aj horne, aj dolne zuby krive pre nedostatok miesta, tak u mna treba tak, ci tak aj hornu, aj dolnu celust so strojcekom na noc rozsirit. Vsak koniec koncov, zacat rozsirovat celust v 15-tich rokoch so strojcekom na noc, to je idealny vek, 15-rocna velka slecna, skoro dospela zena, hygiena sa tu dodrziava, to sa da vidiet, tu sa bude aj strojcek pravidelne nosit a zuby sa rychlo vyrovnaju. Tak som dostala strojcek na noc a mala som ho 4 roky. Co sa tyka estetickeho hladiska, tak za prvy rok mi strojcek posunul zuby do takej podoby, v akej ich mam teraz, ze na kazdej strane vytvoril miesto asi pre polovicu ocneho zuba, ale za posledne tri roky mi ten strojcek s tymi zubami ani nepohol. Kazdy vecer som si ho dala do ust a kazde rano som nasla obidva strojceky, aj horny, aj dolny vo vacku na pyzame alebo v posteli pohodene vedla seba. Strojcek bolo treba kazdy tyzden o jednu dierku otocit. Zo zaciatku som ho otacala kazdy tyzden, ale s tym otacanim to islo stale tazsie a tazsie. Neskor som ho otacala iba kazdy druhy, potom kazdy treti, kazdy stvrty tyzden, ale vzdy som sa snazila, pokial sa len dalo, aspon z casu na cas ten strojcek otocit. No ked som zistila, ze od isteho casu sa mi ten strojcek uz vobec neda otacat a povedala som to celustnej ortopedicke, tak mi povedala, ze nemusim ho uz teda otacat, ak sa mi to neda, ale mam ho aj nadalej nosit bez otacania. V 19-tich rokoch som ho z vlastnej vole vyhodila do kosa so sto percentnou istotou, ze nakolko sa vyrovnavanie zubov zastavilo uz pred tromi rokmi, tak rovnejsie zuby nebudem mat uz nikdy. Ved ja som uz od sameho zaciatku tusila, ze tadialto cesta k rovnejsim zubom nevedie. Vtedy som este nevedela, ze prestat nosit strojcek - to bolo to najlepsie, co som mohla pre svoje zuby urobit. Do 16-tich rokov som nemala ani jednu plombu, ani jeden kaz, ani jeden citlivy zub, ale v 19-tich rokoch som uz mala 11 zaplombovanych zubov, a to aj napriek tomu, ze skolska zubarka nasla vzdy iba to, co sa dalo volnym okom vidiet, takze podla mojho podozrenia tam tych kazov bolo vzdy viac ako sa v skutocnosti naslo, ale prehliadka vykonana bez rontgenoveho vysetrenia neukaze nic. Citlive zuby som zacala mat, ked som mala 16 rokov, a to tak, ze pri horucich a studenych jedlach som na vsetkych zadnych zuboch v medzizubnych priestoroch citila taku neznesitelnu bolest, ze mi isli slzy do oci, ale moje staznosti sa ignorovali a moje problemy sa neriesili vcas. Najvacsie problemy so zubami som mala v 17-tich a v 18-tich rokoch. V tom case doslova nebol taky tyzden, co by som ja nesedela v zubarskom kresle, nebol taky zadny zub, ktory by nebol v medzizubnom priestore citlivy, nebol taky celkom zdravo vyzerajuci citlivy zub, z ktoreho by sa mi zo dna na den velky kusisko neodlomil, nebola taka lieciva vlozka, ktora by vydrzala v zube dlhsie ako tri dni, nebola taka plomba, ktora by vydzrala v zube dlhsie ako pol roka a nebola jedna jedina noc, co by sa mi nesnivalo o zubaroch a o tom, ze zomieram na zachvaty bolesti, na ktore som sa nikdy nezobudila. Strojcek som nikdy nemala na zuboch cez den, vzdy som si ho davala iba v noci a aj to az tesne pred spanim. Kym som nemala strojcek, nemala som problemy s hygienou, kazda dentalna nit sa mi medzi zuby zmestila a aj ta hrubsia mi tam bez problemov vosla. Ale uz po niekolkych mesiacoch nosenia strojceka som zacala mat velke problemy s hygienou a pocas celej doby nosenia strojceka sa vzdy nasli nejake miesta, kam mi uz dentalna nit nevosla a na tychto miestach sa mi zuby velmi rychlo pokazili, samozrejme z dovodu, ktory uvadzam v mojom prvom prispevku. Ja viem, ze strojcek mi bakterie zubneho kazu do zubov nevniesol, vsak bakterie sa tam dostali zo zvyskov jedla, ale medzizubne priestory na zadnych zuboch sa mi v case nosenia strojceka naozaj nijako vycistit nedali. Po vyhodeni strojceka mi akoby zazrakom 4 roky zdanlivo nebolo treba nic vrtat, nic plombovat, jednoducho povedane, nemala som na zuboch ziaden volnym okom viditelny problem, ale citlive zuby v medzizubnych priestoroch som mala aj nadalej, co naznacovalo, ze tie skryte kazy v medzizubnych priestoroch tam su, ale nasli sa az ovela neskor, pretoze aj dalsi zubar, ktoreho som navstevovala po odchode od skolskej zubarky, riesil iba volnym okom viditelne problemy. Prehliadka pomocou rontgenoveho vysetrenia a navsteva dentalnej hygienicky sa u mna prvykrat zrealizovali az v roku 2010, ked som navstivila jednu velmi dobru sukromnu zubnu kliniku v Bratislave a az vtedy som konecne prvykrat v zivote pocitila, co znamena byt spokojna so zubarkou. Pokial ide o moju nestastnu minulost, tak najsmutnejsie na celej veci je, ze v case, ked som mala strojcek na noc, skoro v ziadnej domacnosti nebol ani pocitac, ani internet, takze ludia nemali odkial ziskat informacie a jedinym zdrojom informacii teoreticky mohli byt pre nas zubari, ktori boli bud prilis vystresovani z toho, ze maju vela pacietnov, a preto neposkytovali informacie ziadne, alebo poskytovali informacie klamlive a zavadzajuce, ktorymi ospravedlnovali svoje chybne konanie, ktorym ublizovali pacientom za ucelom svojho financneho zisku. Urcite, ze dobri a svedomiti zubari, ktori konaju spravne, maju dobre srdce, chcu pomahat ludom, sleduju novinky v zubnej medicine a zavadzaju ich do svojej praxe vzdy boli, su, aj budu, ale bohuzial takych je na Slovensku velmi malo. Ved strojcek na zuby by sa mal davat za tym ucelom, aby tesne rozostavenie zubov odstranil, a nie preto, aby ho zapricinil. Pri takto rozostavenych zuboch, ako som mala ja, kazdy normalny celustny ortoped, ktory ma v hlave aspon stipku zdraveho rozumu, najskor niektore zuby vytrhne a az potom da strojcek. Lenze u mna sa tak nestalo a doteraz znasam nasledky...

Katka78

Ja som počula že tým čo majú predkus sa to vracia, ale inak by sa to nemalo zase vykriviť. A zuby sa po strojčeku nekazia, to len v tom čase je sťažená hygiena, nevyčistíš si zuby tak jednoducho, ale keď si ich budeš pravidelne poctivo čitiť presne podľa pokynov, nebudú sa ti kaziť. Nočný strojček môžu nosiť len deti, u dospelých by nemal efekt (dospelí musia nosiť fixný a keď sa zuby vyrovnajú môžu nosiť v niektorých prípadoch potom ešte aj nočný, ale zväčša to už nie je potrebné). Ja som strojček nosila keď som bola teenegerka, ale mala som smolu, tá zubárka čo mi to robila to robila prvý krát v živote, vôbec to nevedela, mne sa to stále odlepovalo od zubov a vzadu sa mi drôty zarývali do mäsa. Neskôr mi ich síce skrátila, ale už som to mala tak rozdráždené a spuchnuté, že to vôbec nepomoholo. Spať som musela ísť tak, že som si dala mokrý kapesník do úst dozadu medzi zuby a ďasno, inak som od bolesti ani spať nemohla. Mala som to krátko, nakoľko mi to úplne zle urobila neskôr sa mi to celé rozpadlo a už som to neriešila. Napriek tomu mi to zuby čiastočne vyrovnalo, hlavne čo som si všimla, vpredu medzi hornými zubami som mala obrovskú medzeru, že som si do nej mohla strčiť jazyk, tak odvtedy už nemôžem, hoci stále tam mám väčšiu medzeru.

adka25

ja som strojcek nosila 1 rok, zuby sa mi krasne vyrovnali. musim si vsak davat nocny strojcek 3x do tyzdna , ale vobec mi to nevadi. nosila by som ho hoci aj kazdu noc len aby mi ostali tieto rovne zuby. Jedinym riesenim je strojcek na noc, zuby sa hybu po cely zivot a vratili by sa do povodnej polohy.

nuki

cau, podla nma keby si si dala na dlhsie, ostane to navzdy. Asi najlepsie ten vnutorny strojcek, ten mozes nosit aj x rokov a nikto nevidi. Ja som ho mala 2 roky. = v Bratislave - ulica Heydukova.

Eva531

Ak bude jednak celustnoortopedicka liecba nastavena spravne a zaroven aj ty dodrzis vsetky pokyny, urcite ti to pomoze, drzim palce!!! Ak hladas niekoho, kto je naozaj dobry, mam pre teba jeden tip:
www.dentaderm.sk

Eva531

babe_girl - Ak mas zaujem dat si krive zuby vyrovnat, co aj mas, tak navstiv celustneho ortopeda a porozpravaj sa s nim o tom (v tomto smere treba mat ale na Slovensku obrovske stastie, aby clovek nasiel skutocneho odbornika, ktory sa zaujima o novinky v zubnej medicine a zavadza ich do svojej praxe, lebo zastarale metody nepomozu, iba ublizia). Priciny, preco sa zuby po odstraneni fixneho strojceka znovu pokrivili, mozu byt rozne. Jednou z pricin moze byt aj to, ze si v case nosenia alebo odstranenia fixneho aparatu nemala este vyrastene zuby mudrosti, ktore medzi ostatnymi zubami nemali dost miesta a zapricinili pokrivenie prednych zubov. V takom pripade je to chyba celustneho ortopeda, ktory si nedostatok miesta pre osmicky nevsimol a vcas tomu nezabranil. Bystry a sikovny celustny ortoped by si mal uz pred zaciatkom liecby vsimnut, ci zuby mudrosti, ktore tam raz zacnu rast, budu mat medzi ostatnymi zubami dost miesta, aby mohli narast, alebo nie. To sa da posudit uz v case, ked su uplne prerezane sedmicky. Ja som napriklad na nemeckych a rakuskych internetovych strankach videla, ze mnohokrat ak su zuby krive pre nedostatok miesta a celustny ortoped nariadi pred nasadenim fixneho aparatu niektore zuby vytrhnut, tak napriklad ak trojky narastli nakrivo a clovek vyzra ako upir, tak sa nevytrhnu stvorky, ale vytrhnu sa sedmicky, vdaka comu vznikne 2x-tolko volneho miesta, ako by vzniklo, keby sa vytrhla napriklad stvorka. K takemuto rieseniu sa pristupuje napriklad v pripade, ze celustny ortoped povedzme u 13-rocneho pacienta zhodnoti, ze by tam pre buducnost bolo malo miesta pre osmicky, ktore tam raz zacnu rast. Ak potom clovek po donoseni fixneho aparatu poctivo nosi retencny aparat a riadi sa pokynmi celustneho ortopeda, nema problem a ani dovod, aby sa zuby znovu pokrivili. Zuby sa mozu znovu pokrivit aj v pripade, ze si v minulosti po donoseni fixneho aparatu zanedbala nosenie toho retencneho strojceka na noc, pripadne si taky vobec nedostala, alebo si ho zamerne prestala nosit, lebo tlak novo rastucich osmiciek posobil v proti smere retencneho strojceka na noc a sposobovalo ti to bolest a ine neprijemnosti. Dolezite je prist k celustnemu ortopedovi, vsetko mu povedat, nic nezatajit, bez ohladu na to, ci si v minulosti urobila chybu ty alebo celustny ortoped, ze sa ti zuby znovu pokrivili. Ak mas pocit, ze su tvoje zuby krive pre nedostatok miesta, trvaj na extrakcii niektorych zubov!!! V opacnom pripade by sa mohlo stat, ze ti strojcek sice zuby vyrovna, ale zapricini tesne rozostavenie zubov a problemy s hygienou, co by mohlo viest k vysokej kazivosti obzvlast v case nosenia retencneho aparatu, pretoze v case nosenia akehokolvek strojceka je nevyhnutne, aby bola hygiena uplne dokonala (umyvanie zubov po kazdom jedle, dokonale vycistenie medzizubnych priestorv) v opacnom pripade je riziko vzniku zubneho kazu omnoho vyssie ako u ludi, ktori ziadny strojcek nemaju. U ludi, ktori nosia akykolvek strojcek, sa vo zvysenej miere uklada na zuboch zubny plak, preto by takito ludia mali navstevovat dentalnu hygienicku castejsie ako ludia, ktori strojcek nemaju. Pokial ide o strojcek na noc, tak ak si niekto pred vlozenim takehoto strojceka sice zuby umyje, ale medzizubne priestory nevycisti dokonale, tak riziko vzniku zubneho kazu je omnoho vyssie ako keby tam ziadny strojcek nebol. Pretoze pokial by tam nebol strojcek, tak zvysky jedla zachytene medzi zubami by sa dostali do kontaktu so slinami a sliny by ich rozpustili a znicili. Ale tym, ze je tam strojcek na noc, tak zuby aj spolu so zvyskami jedla, ktore zostali medzi nimi zachytene, su kryte strojcekom, sliny sa k nim nedostanu a bakterie sa pod takymto strojcekom spravaju ako v skleniku, ovela rychlejsie sa rozmnozuju a ovela rychlejsie poskodzuju zuby, a to obzvlast v noci, ked je tvorba slin nizsia ako cez den. Kazdy zub, ktory uz je zaplombovany, je nachylnejsi na tvorbu zubneho kazu ako celkom zdravy nezaplombovany zub, pretoze na mieste, kde sa plomba a zub spajaju, zo zubneho plaku rychlo preniknu bakterie pod plombu, obzvlast, ak je uz plomba velmi stara alebo nekvalitne urobena, a preto uz dobre netesni.