pes a človek

Príspevok v téme: pes a človek
Fanfalina

Dobrý večer. Manžel nechtiac zranil psíka, vek 1 rok. Podľa veterinára má zlomenú chrbticu, ale vraj by mal prežiť. Ja som za to, aby sa na neho pozreli cez RTG, manžel že načo, vraj ak má prežiť prežije, ak nie umrie. A že prípadná operácia by stále najmenej 1000 Eur, na čo som navrhla, že sa ako rodina môžeme poskladať v prípade potreby. Všetko odmieta.Je mi z neho zle, len čumím, že na to, ako ho má rád, že ako sa teraz k tomu všetkému stavia. Normálne pochybujem o tom či má srdce. Nedokážem s tým nič urobiť, lebo je to svokrov pes, no jeho zranenie má na svedomí manžel. Ide tu o princíp, ale aj o to aby psík netrpel. Je možné, aby mal normálny človek takto nízko posadené city voči zvieratám? Asi neviem s kým dlhé roky žijem, je mi na nič. Len to zveličujem, alebo mám naozaj pochybovať o tom či doma nemám Herodesa?

jajka001_

lost, ale ved veterinar nemoze za to, nie je boh, to nie je ako povedzme vyrobit nabytok. pri liecbe je vzdy riziko.

lost

veterinar by mal ponuknut:

OK, ak sa operacia podari, za 1000

ak nie, zadarmo..

nepaci sa mi ze maju zaisteny garantovany zisk (a dokonca este garantovany dalsi, lebo pes sa k nemu vrati) ked sa nieco nepodari..

samozrejme, ze si to potom ludia rozmyslia, ci do toho ist alebo nie..

soffa

ja by som dala aj posledne za svojho psa.lebo je to clen rodiny,niekedy si myslim ze sa ma najlepsie z rodiny,lebo kazdy ho rozmaznava,dava maskrty,;-D nevie co je to zivot na retazi,stravu ma pravidelnu ako aj stravu,chodi s nami na dovolenky a zboznuje vodu.no neviem ci tvoj manzel ma city,to musis vediet ty,ale asi mu je luto tych 1000 eur za operaciu.no neviem ci pes ktory ma zlomenu chrbticu bude nadalej chodit,treba sa spytat veterinara ake su moznosti,ak by mal len lezat,tak to je trapenie,lebo tak ako aj cloveku tak aj psovi sa mozu tvorit bolestive prelezaniny;-(

lilek

boze...co je to s vami ludia? uvazovat o "trhovej hodnote" psa... srdce z kamena, a len nad prachami rozmyslat

moj pes ma 14 rokov, od mala ma epilepsiu, to znamena zachvaty jak u cloveka, davam mu tabletky na to kazdy den, raz nam ho uz ozivovali, druhykrat operovali...a stale je tu medzi nami je to sucast mojho zivota.co na tom ze ma papiere a ma sampionov v rodokmeni...to ze ma epilepsiu z jeho "trhovej hodnoty" urobilo 0 ...a aj tak som ho nedala uspat len preto ze je epileptik.... a verte ze sme na veterine minuli kopu penazi...ale nelutujem ani jeden pototo cent!

fanfalina som rada ze aspon ty si citlivi clovek, inak odporucam veterinu v trnave najlepsia siroko daleko chodia tam aj zo zahranicia

Fanfalina

Áno súhlasím, nedá sa to pre našu pohodlnosť a ja sama za seba poviem, že je pre mňa jednoduchšie nechať to na prírodu, nech si poradí, ale nebudem mať z toho dorbý pocit. Tiež som slaboch ako takmer každý čloevk a peniaze, či lepší život ako môj, tak aj mojich detí sú mi zrejme prednejšie než zdravie psa a zodpovednosť za to čo sa stalo. Tiež sa cítim zodpovedná.

lost

Fuuha, no ked spal pod kolesom :(
Tak to manzel nemal ziadnu sancu tomu nejak zabranit (kto uz len predsa kontroluje kto je pod kolesom).
Ono ak niekto nastartuje traktor, pes sa na 99% zobudi, ked lezi tak blizko ale neodskocil no...

A to ze ludia nie vzdy pomozu zvieratam - no to je asi tou rozdielnostou povah u ludi.. Mozno by mu aj chcel/pomohol avsak.. tato sitacia je taka dost zakerna.. (samotene komplikovane zranenie + velmi vysoka cena za operaciu + neistota uspesnosti).

Je pravda, ze ludia su vcelku "na vine" toho ze zvierata trpia vyhyaju (lov pre zabavu, lov pre obchod, lov pre jedlo). Sranda je ze, co by sa stalo ak by zmizli ludia z planety? Vsimli by si to zvierata? Drvivej vacsine by bolo lepsie :o) A co by sa stalo ak by zmizli zvierata? Ludia by si to vsmili a to vsilmi velmi velmi rychlo a velmi neprijemne pocitili.. Cize mali by sme byt k nim o nieco "lepsi" - uz len z principu, ze ten "najsilnejsi" by nemal zneuzivat svoje postavenie (aj dinosauri vyhynuli), i ked.. az take velmi zle to nie je.. pretoze este stale mame vela druhov, zopar sme ako ludstvo aj zachranili :)

Je to smutne no... Avsak nemyslim si ze je to dostatocne dobry dovod na to aby nam to pokazilo usmev na tvari, respektive az tlacilo slzy do oci - pre nase osobne dobro (nezblaznenie sa). Nie je mozne zachranit vsetko a niekedy ani to co by sme chceli. Niekedy sa to neda..

Fanfalina

lost vyčerpávajúci príspevok :o), je to asi moja chyba, že som nevysvetlila podrobnejšie okolnosti, ale považovala som to za nepodstatné. Áno, manžel ho zrazil a to traktorom ! Je pravda, že psík ležal (spal) pod tým trojom, čo si manžel nevšimol a pri naštartovaní hneď neodbehol, čiže pri cúvaní ho zachytil kolesom. Vtedy síce odskočil, no už bolo neskoro. Je to zlatý retriever a nielen názvom rasy, ale aj povahou. Svokor nebol prítomný, čiže zodpovednosť podľa mňa preberal manžel. Ale tu nie je dôležité kto za to môže (ja nikoho neobviňujem, však stane sa), ale to, ako im teraz robí problém pomôcť mu. Zvieratá na tomto svete trpia hlavne kvôli nám ľuďom a keď im ešte takto pridávame, aj keď nechtiac je mi z toho nanič.

lost

A celu situaciu umocnuje fakt, ze pes je "taky zlaty" a clovek sa na neho dokaze velmi citovo naviazat...
A prave tento clovek "vnima realitu inak" ako ten co vnima realitu v chladnom fakte (cisla, alebo cokolvek).
No lenze niekedy su emocie a triezve rozhodnutie poriadne protichodne :/

a niekedy... ked skutocne maximalne (az absolutne) milujeme, tak v mene tej lasky musime vediet nechat odist... teda > ak ten milovany to chce, a/alebo je to pre neho najlepsie riesenie (vzdanie sa sebeckosti, aby bolo po mojom, ze co je pre neho najlepsie podla mna)..

no tazka situacia :/ ale drzim palce..

lost

Na druhej strane, nechcel by som byt v kozi svokra...

Avsak ak je to svokrov pes - a bol pritomny pri nehode, mal davat pozor na svojho psa.

Ak nebol pritomny, musel si byt vedomy faktu, ze existuje ista sanca ze sa psovi nieco stane, bud zranenie, utek, alebo smrt..

Dalsim dolezitym faktom zostava - manzel je kvazi nevinny, a teraz je "cierny peter" z toho.. Preco nevinny? No len bol v zlom case na zlom mieste (neuyselne). To iste sa mohlo stat majitelovi psa - vela krat sa to stava.

A ako ho zranil ? Lebo niekto pisal ze zrazil, ale v povodnom texte to nevidim.

Par prikladov, kedy to moj pes schytal:
isiel som do kupelne, nepozeral som pod nohy a stupil som mu na labku.. on zakrycal a zdvihol si labku, hovoril som si ze, preco sa to stalo?! no s labkou nastatsie nic nemal.. respektive, do pol minuty uz behal v pohode.. To iste sa stalo myslim ze o par tyzdnov neskor, len na inom mieste.. Aj ked som si daval pozor a uz som bol ponauceny.
To iste sa stalo aj babke, ked k nam prisla na navstevu a prave sa vyzuvala - stupila na neho, myslim ze, patou a psik len zaknucal ale bolo v pohode.. V ten isty den, babka si ho zobrala na kolena ako sedela na sedacke a potom isla prec a potom sa vratila, psika nechala na sedacke a bol prety o operadlo a babka si isla sadnut, nevismla si ze tam je pes. Pes by pravdepodobne nemal kam uhnut, pretoze velmi pochybujem ze by si on nieco vsimol, ze na neho "pada" a zaroven mal cas sa zozdvihnut z polohy lezatej a zoskocit zo sedacky, odkial odvahu zoskocit nema. Vdaka operadlu by sa ani nemal sancu uhnut na stranu, zaroven si myslim ze je nepravdepodobne ze by si ho babka vsimla/postsavila by sa skor, ako by doslo ku kontaktu - pes jy vysoky tak 7, maximalne 10 centimetrov ak lezi (trpaslici pudel) - to je ta najhorsia mozna poloha pre cloveka "prerusit" "proces sadnutia si" a obvzlast pre babku (i ked nie je v zlom stave).. Nastastie som sedel na blizku a nejak ma osvietilo a pripomenul som ze 'je tam pes' ..
Konieckoncov je to moj pes a nesiem za neho zodpovednos.

Alebo prirovnam to k pieskovisku a k dietatu. Ak by si moje dieta hralo na pieskovisku - musel by som davat pozor na okolie a predpokladat 1. ako sa zachova moje dieta a 2. ak osa zachova okolie a cokolvek v okoli je (potencionalny predator). V pripade ak niekomu zverim dieta, vysvetlim jeho povahu a upozornim nech sa o neho dobre postara, no vzdy musim davat pozor, komu to dieta zverim.. (tym nemyslim (ne)priamo to, ze ten svokor spravil chybu, ak si vybral vas ako ti co sa o psika postaraju).

V skratke som len chcel povedat - ze manzel vobec nemusi byt "zly" ked takto chladne reaguje, no je to proste len Nestastna Nahoda Udalosti.. Stava sa to kazdy den, napriklad ked si niekto kychne lebo mu vletel pel do nosa a strhne volant do protiiduceho auta iduc len 70kmh na sirokej okrske. proste SMOLA..

Cize samotny manzel nemoze niest 100% vinu, istu cas nesie aj pes (nepozornost, je sice mlady, ale nie najmladsi), istu cast viny nesie aj samotny svokor...

Avsak neviem okolnosti, tak preto taky dlhy prispevok...