Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?

Príspevok v téme: Ako sa osamostatniť,možno založiť rodinu?
Bancer

Budem mať 20. Mám priateľku s ktorou sme spolu skoro 3 roky. Ona bude mať 19. Bavili sme sa o spoločnom živote a tešíme sa naň. Ona ide určite na VŠ a ja neviem. Mám poslané prihlášky, je istá šanca, že ma zoberú, mal som na strednej výborné študíjne výsledky. Môj problém spočíva v tom, že by som sa chcel osamostatniť od rodičov, nájsť si s priateľkou spoločné bývanie (možno to bývanie až o 5 rokov po výške). Ide o to, že ak nepôjdem na výšku môžem ísť pracovať,budem bývať u rodičov a môžem čo-to našetriť na nejaký byt alebo dom. Moji rodičia prispejú ale určite málo, prijateľkyny rodičia sú na tom dosť dobre a určite by nás podporili finančne. Takto vidím reálnu šancu byť s priateľkou a založiť si neskôr rodinu. Možno mať i ten byt/dom do 5-6 rokov. Ale ak pôjdem na výšku, nič nenašetrím, od rodičov sa tak ľahko neosamostatním a o spoločnom bývaní ani nehovorím. Neviem, možno to vidím zle. Ako ste vy riešili svôj prvý byt/dom, založenie rodiny, školu, koľko rokov ste asi mali atď. Každú radu si cením a ďakujem za ňu, lebo naozaj neviem ako sa rozhodnúť a čo robiť...

lost

ozaj, a este jedna vec, pocitaj so stratami, tie si pockaju na kazdeho (resp na 99,9999% ludi)
a ked si budes mysliet ze horsie to uz nemohlo byt, pockaj par dni az mesiacov a uvidis ako si sa mylil
(v pripade ze si zvolis extremne exoticke podnikanie)
dalsia vec je, nepis svoj podnikatelsky plan na net a ani sa s tym nezdoveruj niekmu za koho by si nedal krk.
know how je extremne vzacna vec.

mas 20 rokov, cize STRACH z podnikania je extremne relevantny!

v tvojom veku som bol bez prace a urad prace mi ponukal 2000eur (resp 66000sk) na zacatie podnikania... heh

ja som odmietol :D ale tak.. da sa s tym nieco narobit :)

lost

Bancer,

ja to pisem snad vzdy, len v poslednom case uz nie, lebo sa obavam, ako si s tou informaciou jednotlivci poradia, ale napisal si toto:

"Osobne rozmýšlam o podnikaní, mám viacero nápadou ale bojím sa ísť trochu do toho."

Moja odpoved:

A NA CO TO CERTA CAKAS ?! ?! ?!

"You miss 100% you never take!"

(chapes tomu?)

zalezi od toho kolko kapitalu potrebujes, ale ak nie vela, preco to jednoducho neksusis ? preskumaj vsetko co sa da (ja to volam "NASA-like planning" lebo NASA planuje dlho dlho a potom execute 1 vec a podari sa im to, zvacs :) )

Vies, podnikanie nie je iste - robil by to kazdy, no moj elativne tvrdy nazor "pracou sa nikam nedostanes" resp: "ak si najdes zamestnanie, zabijes cas horsie ako keby si ho prespal" nechcem casto pisat ani niekomu hovorit - avsak ak ta to motivuje, preco nie..

Podnikanie... risk je zisk no.. ani v kasine neprides pre istu vyhru, das na farbu, kartu, cokolvek a zarobis :)

POZOR!!!
ak podnikanie, nerob to tak ze "get rich quick" daj tomu cas.. zo zaciatku rob prakticky zadarmo, narob si MENO a to MENO ti bude niest aj zlate vajcia.. ale chce to nervy, trpezlivost, CAS, a este som asi zabudol napisat- NERVY! hlavne tie psychicke... (ked nebudes spat par dni, tak aj fyzicke...)

je to sranda :) budes sefom sam sebe, ak vies co robis, jednoznacne to stoji za skusku, ak sa ti nepodari, hold, ides do beznej prace :)

avsak, odporucam to robit PRED pracou, preco ?!

no leboak si nadjes pracu, dostanes sa
do extremne brutalneho zacarovaneho kruhu:
chcem podnikat, ale.. nemozem, preco?
no mam rodinu, musim platit ucty, musim zarobit peniaze, nemozem si dovolit riskovat nieco stratit, ak sa mi nepodari podnikanie, bude zle, budem sa musiet usromnit atd atd
toto je dovod, preco 99% slovakov nema odvahu na zacatie podnikanie, alebo sa im nechce (komfornta zona?!)

kazdopadne, ak si CERSTVY - nemas so stratit. toto je jedinecna sanca podla mna (rychly odraz)

avsak no... sance na uspech nie su velmi velke... trosku som skreslil situaciu tak aby podnikanie znelo ako zlata bana...

to mam na to svoj dovod preco - ked vidim ze 80% slovakov pracuje za menej ako 800eur v cistom (aj zivitel 3-5 clennej rodiny), tak si nemozem pomoct..

hlavne sa drz v medziach zdraveho rozumu, "ber" kolko potrebujes a "daj" dalej co nepotrebujes

vola sa to:
"PAY IT FORWARD"

good luck

Aja02

Ale veď ja sa tu s nikým nehádam. Ja som v žiadnom príspevku nenapísala, že VŠ je úplne zbytočná a nikoho som ani nechcela uraziť. To, že sa na VŠ dostane každý druhý idiot, za tým si stojím. Je to všeobecne známy fakt.
youki: Každý si môže vyjadriť svoj názor. Ja som si ho vyjadrila. Poznám ľudí, čo sú na VŠ technického smeru, takže zase až tak mimo nie som. Čo sa týka tých skrípt a rozhľadu. Ja si myslím, že ten rozhľad mi to dá a dostatočný. Toto je len môj osobný názor, nakoľko to neviem objektívne posúdiť, pretože nechodím na VŠ. A ešte by som dodala, že ja som v nijakom svojom príspevku nenapísala, že nemá ísť na VŠ. Vo väčšine svojich príspevkov som prizvukovala, že VŠ nie je zbytočná, ale veľa záleží od odboru a od toho, čo človek vie. Človek môže mať aj tri VŠ, ale keď je niekto hlúpy, hlúpym aj zostane.

Bancer

Prečítal som si všetky Vaše názory. A takže:
Chcel by som ísť študovať buď do BA technická univerzita, automaticácia a niečo v tom smere alebo Žilina a elektrotechnika. PriateĽka pôjdem zrejme do iných miest, na iné školy, takže počas VŠ budeme spolu len počas volna. Ona musí, alebo teda mala by ísť na VŠ pretože chodila na gympel a bez VŠ by jej bol asi zbytočný. Ja som chodil resp. chodím ešte nemám po maturite na odbornú školu. Môj odbor má široké zamerania od strojárstva, cez dopravu až k elektroechnike ale bez praxe. Počas 4 rokov sme prax skoro ani nemali. V budúcnosti by ma bavilo pracovať v oblasti výskumu, alebo z nejakými novšími technológiami,v tomto smere, a to bez VŠ určite nebude možné.
S priateľkou sme aj teraz spolu od obeda až do polnoci, vždy keď je volno. Čiže akurát spolu nie sme cez noc. Určite je pre mňa prednejší vzťah a neskôr rodina ako zamestanie, pretože chcem mať rodinu, pretože tú ktorú mám teraz hmmm... To by bolo už o inom. Ale samozrejme chápem rodina a vzťah bez peňazí nejde. U rodičov môžem bývať keď budem pracovať a stačí im 100 € mesačne za všetko, to mi bolo už povedané. Aj teraz si kupujem oblečenie a nejaké iné veci zo svojich úspor a víde ma to okolo 40-60 € mesačne a to sa myslím nezmení. Čiže ak budem pracovať okolo 200 € určite odložím na nejaké sporenie. Čiže okolo 12 000 € do 5 rokov by bolo reálne. Potom nejaký úver. Rodiča brali 20 000 €, pracujú ako obyčajný ľudia a pohode to stíhajú platiť a to sú ešte aj dosť veľký fajčiary a nešetria. Keď vyštuduje priateľka jej rodičia nás určite podporia finančne a keď začne aj ona pracovať malo by to byť OK ak sa veľmi nezmení ekonomika. A písali ste byt v BA, len my bývame v malom meste a rozhodne by som v ňom a v jeho okolí chceli zostať. Som pozeral ceny domov a do 70 000 € je už by som povedal, trochu prepichový dom. Osobne rozmýšlam o podnikaní, mám viacero nápadou ale bojím sa ísť trochu do toho. To sú asi moje predstavi ak nepôjdem na VŠ. Ak pôjdem na VŠ si to predstaviť neviem čo by asi ako bolo. A písali ste aj "čo ak sa rozídeme" uvedomujem si túto možnosť a obávam sa jej, pretože viem, že na VŠ bude všetko iné. Ale je asi zbytočné rozmýšlať takto do budúcnosti a živiť v sebe obavi, keď nikto nevie čo sa stane.

youki

este na temu cisco a rozdiel skol(neda mi to, teraz som si spomenul): docent na VS skole sa k tomu vyjadril asi takto: ak mate cisco zo strednej (LCNA, prvy certifikat po 4 semestroch), to vas opravnuje nosit rutre/switche/kabelaz zo skladu, pretoze ich dokazete rozoznat :)
Na to, aby ti v zahranici povolili spravovat siete (teda viac ako len nosit a zapajat) to budes mat bez titulu inzinier velmi narocne, tam nikoho nezaujima ze to vies, ale chcu to mat podlozene.

youki

Aja02: to ze nechces ist na VS je tvoja vec, ale VS nie je len o nauceni sa skript, da ti uplne iny pohlad na svet pises ze studujes na strednej priemyselnej škole IT. Ja som mal rovnaku strednu.
Ked som cez prazdniny robil v IT oblasti, vo firme mi boli ochotny podrzat miesto, ak sa rozhodnem pre IT vysoku skolu a dokonca by sa prisposobili mojmu rozvrhu. Ti ludia totiz mali VS, na ktoru som sa prihlasil, tak vedeli, ze to vyznam ma a ze ludia ktori ju prejdu maju vyssiu cenu pre firmu.
S vela vecami suhlasim, dnes ma skolu skoro kazdy, ale stale sa priklanam k tomu, ze ak je to kvalitna VS, dava viac ako len vzdelanie (ktore sa da ziskat samostudiom). Nie pre kazdeho plati vzorec VS = titul. Tak ako neplati, ze kazda skola je prejditelna za dochadzku ci peniaze.
A co a tyka CISCO (prve semestre spravene na strednej) a pokracujem s CISCOm na VS a len sa smejem na tom, ake lahke to bolo na strednej.
Inak nie je vela strednych skol s LCNA, mozno sme chodili na tu istu ;)

Na zaver chcem dodat, ze ak uz radis nejist na VS, lebo je to zbytocne, mala by si trosku pouvazovat ci ako stredoskolacka mozes takto porovnavat (a mohla si to uviest v prvom prispevku, ja by som si nechcel nechat radit o VS so studentom SS - nic v zlom).

jajka001_

ono je sice pravda ze je dolezitejsie co mas v hlave ale ked sa uchadzas o zamestnania, a mas iba sš, tak velky vyber nemas. lebo v kazdom inzerate kde sa jedna o normalnu pracu pytaju vš. skus tam prist so sš a vyhlasit ze vš ma hocijaky idiot.

Aja02

xy:) Študujem odbor, ktorý je žiadaný, robím si certifikát CISCO- siete, učím sa cudzie jazyky. Na Slovensku neplánujem zostávať. Určite sa mi bude ťažko hľadať práca, ale nemyslím si, že budem v nejakej nevýhode oproti človeku, čo má VŠ. Dnes má VŠ aj taký idiot, ktorý by pred 10 rokmi ani nezmaturoval. Šancu mám takú istú, ako aj vysokoškoláci. Spolieham sa na to, čo mám v hlave, nie na to, čo je na papieri. Ja VŠ neznevažujem a ani netvrdím, že je zbytočná, ale neplánujem na ňu ísť.

xy:)

v poriadku Aja02, ved ja ti to neberiem, ja som na skolu chcela ist, ale nie hned a som rada, ze som sla, sice ked som bola na gympli, tiez som rozpravala inac. ty tvrdis, ze ci mas skolu, alebo nie, je to jedno, ja s tym nesuhlasim, pretoze som sa na vlastnej kozi presvedcila, ze to jedno nie je. kedze si na strednej o zamestnanie si sa este neuchadzala, som zvedava, ako budes rozpravat po strednej.