Dislexia vysoká škola

doky60

ja mám 54 rokov a asi pred rokom som zistil, že som asi tiež dyslektik.Keď to zoberiem asi tak 46 rokov dozadu, tak som mohol mať asi iný život. V 60 rokoch sa asi u nás o tomto moc nevedelo. Píšem asi, lebo je to divné v mojom veku sa nad tým zamýšlať a ako mi povedala doktorka, že asi aj zbytočné. Keď si spomeniem na to čo už prežil a ešte aj s dysleksiou, bolo to dosť ťažké. Keď si všetci myslia, že som debil a ani za to nemôžem, nieje čo závidieť. Na začiatok asi len toľko.

jajka001_

ved dyslexiu ma teraz asi tak kazde desiate dieta, keby kvoli tomu neprijimali na skolu - to je blbost. boli aj predtym ale neboli diagnostikovani. a ze boli zvyhodneni pri skuskach - nevadi ved aj tak museli dokazat co maju v hlave.

rofl

no lioness nie som si isty s tym maturitnym vysvedcenim.

mimi preco sa nespytate a neporadite s vychovnym poradcom, kazda skola ma takeho cloveka. pripadne s niekym kompetentnym. urcite lepsie ako sa pytat tu na fore. ak je dcera vo veku kedy maturuje, urcite by to zvladla aj sama.

lioness_01

mimi, neviem o tom, že by sa na maturitné vysvedčenie písalo niečo také, ako že bola zvýhodnená...

kamarát bol tiež takto zvýhodnený a prijali ho na technickú univerzitu, takže silno o tom pochybujem, že sa to tam píše

mimi23232

dakujem za odpovede ale ja som to myslela takto...na maturach a pisomkach a tak bude zvyhodnena cize vysoka skola dostane vysledky a k nim asi bude napisane ze bola zvyhodnena...nieje mozne ze ju z tohto dovodu neprijmu???

pastelkaa

no to stanovisko je podľa mňa dosť podstatné, keďže potrebuješ rozlíšiť špecifické od nešpecifických, a to práve zistíš prostredníctvom neurológa. či už poruchy správania alebo učenie...je to podstatné, pretože je tam rôzna intervencia, iné zaradenie žiaka, iné "výhody", s tým spojená priznaná integrácia a financie školám a tak ďalej...

lioness_01

pastelka, áno, je predpoklad, že ŠVPU je vlastne ľahká mozgová dysfunkcia...

ja osobne si ale myslím, že stanovisko neurológa je aj tak zbytočné - aj pri poruchách správania, pretože často tí neurológovia ani nevedia čo majú robiť a čo to je... aspon taká je moja skúsenosť

pastelkaa

ako ja netvrdím, že to musí byť obvoďák, ale je to poškodenie mozgu, resp. nejaká jeho dysfunkcia a mne v poradniach a aj vyučujúci vraveli, že si vždy vyžiadajú aj stanovisko neurológa...

ivanecenka

je to tak naisto, lekár to nemusí vedieť, to je mimo obvoďáka, ozaj som mala dosť "dys" a musela som ak pedagóg spolupracovať s CPPP. Jeden raz to bolo na odporučenie lekára, aj to nie obvoďáka, ale onkológa, chlapec bol preliečený na leukémiu

pastelkaa

áno má tam postavenie aj špeciálny pedagóg, je to samozrejme komplexný proces ako by mala byť každá diagnostika, ale nemôžeš povedať, že je to len tak, alebo len tak...v každej poradni to funguje inak...bola som v niekoľkých a v každej fungujú inak, ale vždy je to aj o psychológovi, špec. pedagógovi a lekárovi....
ale myslím, že týmto tu nikomu nepomôžeme..takže mimi, ja by som jej ten papier dala potvrdiť. ak je šikovná, nemusí to mať na štúdium žiadny vplyv a nemôžu ju kvôli tomu neprijať, pokiaľ to nemajú v kritériách..