Dislexia vysoká škola

ivanecenka

porucha čítania je dyslexia, slovo dislekcia neexistuje:) a na margo lekár a dyslexia, ten o tom nemusí vôbec vedieť, dyslexiu diagnostikuje špeciálny pedagóg po predchádzajúcom psychologickom a pedagogickom vyšetrení na CPPP... niektoré stredné školy neberú žiakov s poruchami, ale tam je to vždy závislé od toho, čo na tú prihlášku dáte.. vysoké školy už vôbec neriešia nejaké dys...

ivanecenka

porucha čítania je dyslexia, slovo dislekcia neexistuje:) a na margo lekár a dyslexia, ten o tom nemusí vôbec vedieť, dyslexiu diagnostikuje špeciálny pedagóg po predchádzajúcom psychologickom a pedagogickom vyšetrení na CPPP... niektoré stredné školy neberú žiakov s poruchami, ale tam je to vždy závislé od toho, čo na tú prihlášku dáte.. vysoké školy už vôbec neriešia nejaké dys...

lioness_01

pastelka... s tou diagnostikou nemáš pravdu...

aj v CPPP je predovšetkým pri diagnostikovaní porúch učenia rozhodujúce slovo špeciálneho pedagóga - samozrejme, musí byť špecializovaný na diagnostikovanie porúch učenia...
prípadne teda liečebného pedagóga, ak má špecializáciu, prax atď...

tie testy ktorými sa diagnostikujú ŠVPU nie sú určené do rúk len psychológovi

psychológ je v tomto "nepodkutý"...

pastelkaa

a som si istá, že je potrebné aj vyšetrenie od neurológa :).aj keď zase teória je jedna vec a prax aká je druhá....

pastelkaa

lioness veľmi sa mýliš, poruchy učenia diagnostikuje práve psychológ....špeciálny pedagóg ako ktorý, nie vo všetkých CŠPP diagnostikujú aj poruchy učenia, ak majú podozrenie, posielajú buď do tých, kde sa zaoberajú aj týmto, alebo do CPPP...a liečebný pedagóg už vôbec nie...ten s diagnostikovaním porúch učenia nemá veľa, možno tak okrajovo a potom pri intervencii keď tak, ale rozhodne nemá vedúce postavenie v tomto
a mataBB, záleží od formy, akú má, ale pokiaľ je to náhodou spojené aj s inými miernymi formami dys, čo obvykle býva, tak nie je problém zistiť, stačí jeden diktát v rámci slovenského jazyka a skúsený pedagóg.....

lioness_01

pastelka, výmenné lístky nefungujú...

úprimne, nie som si istá, či aj pri poruchách učenia je potrebné vyšetrenie neurológa/pedopsychiatra ako u porúch správania...

každopádne, keď už nemedicínsky pracovník, tak rozhodne nie psychológ, ale špeciálny/liečebný pedagóg , logopéd a pod.

mataBB

pastelka negeneralizujem, ale je to tak..ano, su rozni...ale neviem si predstavit, pri akej prilezitosti by sa to ten a ten vyucujuci dozvedel...jedine, ze ba mu to sama povedala, ale to moze zniet len ako obycajna vyhovorka, ved studenti su velmi vynaliezavi..a keby tomu chce ten vyucujuci uverit, tak urcite by ziadal potvdenie od doktora

pastelkaa

mataBB, mne to nemusíš vravieť, študujem na VŠ a zase negeneralizuj, sú rôzni vyučujúci a aj takí,......ja som to brala z pohľadu oficiálneho, nie z pohľadu, či učiteľ chce, alebo nechce...
a lekár by o tom mal vedieť, keďže ku stanoveniu špecifickej poruchy učenia je potrebné aj neurologické vyšetrenie a na to posiela práve obvoďák, či výmenné lístky už nefungujú?? nestačí, aby to diagnostikoval psychológ...