Ja uz dalej nevladzem... v praci

Príspevok v téme: Ja uz dalej nevladzem... v praci
nestastnica

Mam fajn zamestnanie.
Mam blbych kolegov, ktori ma vyuzivaju...

Pracujem v kolektive starsich ludi na pracovisku zriadenom z dotacii uradu prace. Vzdy si najdem nejaku pracu, alebo ma nejakou pracou poveri veduci. Nikdy sa nenudim a som tomu rada. Praca ma velmi bavi a tesim sa z nej. Vsimli si to vsak moji kolegovia, ktori uz vsetku pracu hadzu na mna. Nemam problem ju urobit, ale z principu – preco by som mala? Vyhovaraju sa, ze ja to viem aj tak najlepsie, ze ja mam na to vzdelanie, ze ja viem na PC, ze proste JA TO MUSIM urobit. Tito kolegovia si do prace pridu odsediet osem hodin, preklebetit cas, pokavickovat, prezriet modne katalogy. Kym ja a veduci naozaj makame cely cas a hocikedy ani tu jednu kavu nevypijeme, pretoze nestihame...
Veduci vidi, ze to nie je v poriadku a sama som mu aj povedala, ako sa citim, ze to nie je fer, ze beriem mzdu rovnakej vysky (minimalna mzda) ako niekto, kto zamestnanie vnima ako 8 hodinove lenosenie. Nie je vsak typ, ktory to povie. On nariadi pracu kolegyni, ale akonahle zavrie dvere, kolegyna ju hodi na mna... So vsetkou drzostou. Ja mam urcite psychicke problemy, kvoli ktorym sa neviem ohradit, neviem sa branit, a tak som vhodnou obetou...
Nevladzem uz takto dalej. Stve ma ten princip a neschopnost konat proti nemu. Rozhodla som sa, ze par dni ostanem na pn, mozno sa konecne zobudia a pochopia, ze to musi fungovat aj bezo mna. Odporucate este nieco, prosim? Dakujem, ze som sa mohla vyzalovat...

torolkozo

Dlhsiu PN, asi tak na mesiac. Aj ked zase otazne je, ci by im mesiac stacil, aby si vypestovali pracovne navyky :) ale ked sa vratis, lepsie bude, lebo uz predsa budu nieco robit. Alebo si myslis, ze by mali odvahu vsetku robotu zvalit na sefa? ze taka trufalost? a dufat, ze im to odsuhlasi a vsetko za nich urobi? Asi nezajdu az tak daleko.

Robotron

Ahoj.

PN ti dá energiu a čas sa psychicky pripraviť ale nie je to dlhodobé riešenie.

Riešením je asertívne správanie, povedať nie keď to uznáš za vhodné. Zo skúsenosti ti radím,
1. najprv si urob obraz v hlave, ktorý človek si zaslúži tvoju pomoc a ktorý nie.
2. na základe toho filtra slušne jemne odmietaj tých ktorý si to nezaslúžia. Niektorý to robia skrs toho že to robia iný. Tí prestanú po prvom nie.
3. Odmietanie začni s tým že, nemám čas, sorry fakt nestíham, jaj vedúci mi zadelil nestíham to, akurát mi písali že potrebujú ďalšie veci atď...
4. Ak sa z toho nepoučia a bude to pokračovať treba im to jemne naznačovať, že to už takto nepôjde. A to môžeš urobiť nasledovne. Počuj rád to spravím za teba ak mi ty zas urobíš toto. Srdečne ťa to naučím robiť ak máš záujem, totižto nemôžem to furt robiť za teba.
5. Ak to stále pokračuje potom už ich musíš oboznámiť s realitou. Nie, pracujeme za rovnakú mzdu ale ja som ešte dnes ani kávu nemala. A podobne. Nemusia to byť dlhé monológy, iba v rýchlosti že nie a venovať sa ďalej práci. Aj sa tak tváriť že ich sleduješ iba s pól okom. Proste nejav záujem o nich. Potom sa chytia a odídu.

Ale keď vyslovíš nie, držať sa toho. Drž sa toho čo ti píšem uvidíš že za mesiac budeš mať pokoj. Na záver ešte toľko, že musíš spoznať kolegov. Tí ktorí sa práci vôbec nevenujú tím vôbec nepomáhať, už len z princípu, vždy ho treba odj_bať. Pomáhať tým ktorý si to zaslúžia, t.j. tých tiež žiadať o pomoc aby ste sa navzájom vážili a rešpektovali.

Potom nám daj vedieť ako si dopadla. Verím že sme ti všetci trochu pomohli a uspeješ.

xantipkaR

No a k tomu vedúcemu sory ja som bola tiež vedúca nie je tam náhodou od toho aby to tam usmernil? Nemám slov...

xantipkaR

No moja zlatá to že si tam najmladšia neznamená že si otrokom ostatných, troška asertivity by neuškodilo, nauč sa povedať nie, slušne nemusíš byť agresívna, jednoducho si urob svoju prácu a ak od teba niekto bude robiť poskoka dokola slušne opakuj nemôžem, nie, nestíham s úsmevom...neboj sa zvyknú si inak sa dostaneš na psychiatiu trošku si váž sama seba maj sebaúctu nie si o nič horšia od kolegov, ale ked sa takto nechávaš využívať tak oni sa v tom len utvrdia držím palce

zahorak

ja ti radim ked klebetia pust robotu a klebet ked prezeraju katalogy tak pust robotu a pozeraj rob presne to čo robia oni maš tu istu mzdu

rerere

nauc sa hovorit nie.najprv sa budes bat, ale ked uz to raz povies nedaj sa ani za svet presvedcit na ano.
hovor nie nie nie ,urcite nie.nech tvoje nie nezlomia ,to aspon na zaciatok.a pn nie je riesenim, hovorit nie je riesenim. Si prislis dobra ...
skus aj rozhovor s koleginou, ,,ze soory ,,preco ja to mam urobit za teba? vaz si viac seba.si si velmi mlada a oni starsi a nezuzivaju ta.zahlas ,mne sa nechce,,tak ako tebe. ..a daj si kavu s nimi a nepracuj navyse.rob to ako cvicenie, ze za den niekoho odmietnes..raz denen a ono sa to naucis. hovorit nie chce to len cvik nic viac a zacat!!! okazmite

jajka001_

lost, cim viac pomahas, tym menej si to vazia
vsimla som si ze ludia ktori sice pomozu ale robia okolo toho velke halo, tak maju vacsi respekt, uz za ze vobec nieco spravili
a u niektorych sa roky rokuce na to spomina :)
a ti ktori pomahaju neustale , ak len raz povedia z nejakeho dovodu tak hned ich ohovoria - lebo su zvyknuti ze robia co si ini zmyslia
cize, oplati sa pomahat - ak to tak citis, ale s mierou, kym ti to vyhovuje. ak ti to vyhovovat prestane, ci uz preto ze citis ze ta zneuzivaju, alebo pretoze uz mas toho privela a nestihas - proste to povedz. normalni ludia to pochopia a ostatni ti mozu byt ukradnuti.

lost

Inac, davaj si na toto pozor, moze sa to stat aj v najblizsej rodine..
"Pomozes mi s tymto a s tymto?"
- Mam prave volno, nudim sa, a preco nepomozem rodine, ze ?
"dik, si zlaty"

o 2 mesiace neskor
"potrebujem tvoju pomoc"
- Ok ziadny problem..
"dik, si velmi zlaty"

o 2 tyzdne
"potrebujem tvoju pomoc"
- Ehm, No Ok, ziadny problem..
"dik, si velmi zlaty"

o tyzden....
uz si vies spravit obraz o com pisem :o)

problem je, ze aj keby som mal 23 hodin denne volna, je znacne nevyhodne (az blbe) sa nechat "vyuzit" (hoci aj za odmenu) pre hoci aj rodinu..

neviem no, zopar ludi ma take manipulativne schopnosti..

a ked poviem "nevyhovuje mi to, nie"

tak uz "ooooch, aaaach, co ja teraz, oooch aaaach.. nooo co teraz aaaa, no nic tak nic" ... uplne je citit ze je to take divne, ako keby hrali na city, ze co teraz si pocnu.

no mily a zlaty ludkovia moji...
DIVERZIFIKACIA planov je kluc....

niekto si musi vzdy poradit sam a prezije.. je to otazka lenivosti... sice obcas to nejde, tak clovek rad pomoze, no ked to niekto prehana az zneuziva, nuti ma do takeho stavu, ze by som si na celo napisal NERUSIT!

len-

musis pocitaT s tym ze ked povies NIE okamzite mas na pracovisku nepriatelov-lebo oni si zv.ze si stale prikyvovala a neodporovala a odrazu povies NIE...PRE NICH TO BUDE VELKY SOK...