ako "vypnut" po praci??

Príspevok v téme: ako "vypnut" po praci??
vitaminwater

zaujima ma, ako sa vy odreagujete po praci a ci aj vy mate podobny problem... mam dost stresujuci job, kde vlastne cele dni riesim nejake problemy, sefovia mi dost nakladaju na plecia a mna to doslova vsetko tazi. Urcite mi pridava aj to, ze som zodpovedna a snazim sa si svoju pracu robit minimalne na 100 percent. Problem ale je, ze ked pridem domov, tak nedokazem prestat mysliet na pracu a problemy a myslim na to, ako nieco vyriesit, ako vybavit, ci som urobila dobre, ako som to mohla urobit lepsie, a co ma caka nasledujuci den. Citim sa totalne vystavena, bez nalady, bez energie. Spavat tiez nemozem, lebo v kuse myslim na pracu, srdce mi busi, nervy mi mykaju rukami, nohami, proste hroza =( niekedy si myslim, ze mi z toho uz naozaj zacina hrabat. Minule som sa uz zosypala a zacala revat ako male decko, ale to mi pomohlo mozno na jeden vecer. Tak poradte, ako to robite vy???

RNG

Este raz, cez den svetlo, v noci tma. Serotonin, melatonin, GABA,L theanine,5-HTP, B-vitaminy.
Cvicenie odstrani myslienky, ked sa nan sustredis, a spolu s meditaciou uvolni v mozgu endorfiny= pocit pokoja a stastia.
Aj tmava cokolada obsahuje endorfiny, jeden kusok pred spanim tiez pomoze.

oui.

vitaminwater, hlavneby ti mohlo opmoct nerobit pracu na minimalne 100 %. treba si povolit byt omylny a neocakavat od seba, ze stale budes fungovat perfektne, bez chyb. da sa to, ale je to tak neuveritelne vycerpavajuce, ze ziaden relax nemusi byt dostatocny. samozrejme, cim viac budes zvladat relaxaciu, tym budes moct mat vyssie tempo bez toho, aby ta to ohrozovalo, ale hlavne je, nemat na seba tak strasne vysoke naroky a necakat, ze v praci musis byt perfektna, bezchybna, vykonna.
vtedy nevycerpava cloveka praca, ale jeho vlastne ocakavania.

pastelkaa

práca ti za to nestojí :) platia ti až tak dobre, aby si sa stresovala ešte aj doma? to ako dostať myšlienky z hlavy ti neporadím, lebo každému pomáha asi niečo iné, ja som musela padnúť na ústa v práci a potom som sa pozviechala a povedala som si, že mi to za to nestojí a ak sa mi to stane znova, nepomôžem tým ani sebe a ani ľuďom v práci... občas sa mi stane, že ma to začína chytať, ale nejako to vždy odfiltrujem...mne často pomáha niekomu to povedať ak nie je kto, tak šéfová...

vitaminwater

RNG a Majka, dakujem za prispevky. hlboke dychanie, relaxacia, kino, hudba, to vsetko na chilku pomoze, problem ale potom zas nastane, ked pride 11 hodin a ja neviem zaspat... aj teraz, je jedna v noci, lahnem do postele, a zacnu sa mi v hlave premietat vsetky tie myslienky a starosti =( a mna to este viac vystresuje =(

majka_21

Ja sice nemam tak narocne povolanie ako ty, studujem este len. Ale ked mam toho dost pocas semestra, tak proste si sadnem, zapnem PC, pustim si pesnicky, co mam postahovane, dam si sluchadla na usi a je mi fuk, ci to niekomu vadi - ja sa takto uvolnim a koniec. Alebo si pustim nejaku komediu a venujem pozornost jej. Alebo si idem zacvicit - zaplavat... Jasne, niekedy pocas plavania uvazujem, co vsetko mi treba, ale na druhej strane musi zvitazit pozornost, aby som sa nahodou neutopila alebo mi nevosla voda do nosa, co nenavidim :-). Takze ja by som ti odporucala najst si nejaku cinnost, ktoru mas rada. Alebo chod len tak do kina - ak nemas s kym, chod sama... ved tam ides pozerat film a nie sa rozpravat :-).

RNG

Mechanicka relaxacia ako thai chi, yoga alebo prechadzky s hlbokym branicnym dychanim v tichom prostredi destresuju. Destresuju aj niektore vitaminy B, napr zmes stress B, vcelia materska kasicka, kvasnice a podobne.
V tazsich pripadoch, ked to zasahuje spanok tj nie je dostatok relaxujuceho melatoninu, mozno si ho dodat, 1 az 10 mg , podla potreby. Na dobry spanok treba byt cez den na silnom svetle a v noci v upolnej tme, lebo inac sa nevyraba a vylucuje ukludnujuci spankovy hormon, melatonin.
Pri depresiach je casto dovodom nedostatok serotoninu, ktory sa v strese spotrebuva vo vacsich mnozstvach. Naviac aj melatonin sa vyraba zo serotoninu, takze doplnok -polotovar na serotonin, 5-HTP je casto dobry(davka 100 az 200 mg denne.) obcasne ukludnenie v strese je aj zobranim vytazku zo St Johns Wort(lubovnikmbodkovany), jednorazova ucinna davka obsahuje 3 mg hypericinu a 30 mg hyperfotinu. Toto je zaroven aj maximalna denna davka, co mozno breat pravidelne, hoci osobne pravidelne pouzivanie SJW neodporucam, lebo serotonin sa spotrebuva velmi nepravidelne a pri prebytku vytvara tiez problem(serotoninovy syndrom)Takze prosim ziadne caje ani vytazky z SJW, okrem tych co su presne oznacene obsahom hypericinu a hyperforinu.
Mykanie sa, su casto z nedostatku GABA, to sa do tela da doplnit branim GABA , zialbohu to sa do mozgu nedostane pre krvnu barieru. Gaba sa da do mozgu dostat len ako zlucenina GHABA a B-3, na trhu pod menom Picamilon.
POdobne, hoci slabsie ucinky ma aj aminokyselina zo zeleneho caju, L-theanine, ucinna davka je 2 x 200 mg.
Niekedy mimovolne trhanie je aj z nedostatku vitaminu B-12. Kedze tento sa absorbuje cez zaludok velmi slabo, injekcie alebo pod jazyk cez sliznicu priamo do krvi(sublingualne) podavanie je jedine ucinne.
Bezna forma B-12 je cyanocobalamine, ale v tele ucinnejsia je methylcobalamine.
Davka sublingualne je od 1 do 10 mg.