psychológ- KE alebo BA??

Príspevok v téme: psychológ- KE alebo BA??
Shaugnessy P

Netuším, či tu už bola takáto téma, alebo som jediný prípad, ale skúsim- snáď je môj problém riešiteľný. Zároveň sa chcem ospravedlniť za to, že nazov temy nemusí byť až tak výstižný, ale výstižnejší som nenašiel. Moj problém sa síce týka vo vzťahu s ostatnými ľudmi (ale asi to ešte nie je socialna fobia, ale je toho oveľa oveľa viac)- s týmto vas ale zatažovať nechcem. Viem, že som prípad skôr pre psychológa, ak nie pre psychiatra :/...Môj problém je ale taký, že študujem v BA, no bývam v jednej dedinke na úplne, úplne opačnom konci SR. Ešte pripomeniem, že u psychologa som vlastne ani nebol. Za posledné týždne som si vyhľadával psychologov v BA aj u nas na vychode (iba takých, kt majú zmluvy s mojou poisťovňou, lebo ostatní majú vzhľadom k študentom katastroficke ceny). A už by som sa k nejakemu aj vybral ale: Osobne si myslím, že mam veľké problémy(nie v škole, nie finančné, ale skôr psychickeho charakteru) a potrebujem sa zmenit. Od základu. Preto si myslím, že k psychologov by som mal chodiť asi dlhodobo. No neviem, či sa moj problem teraz nezhoršuje(alebo sa mi to iba zdá).
Mám podľa Vás zavolať psychologičke z východu (kde som teraz a budem tu ešte 2.5 mesiaca) teraz alebo čakať kým pojem do bratislavy?? Ešte pripomeniem, že mám režinku, Cestujem si vlastne zadarmo. 1 semseter som cestoval domov každý týždeň, 2. semester skoro každý týždeň (lebo sa mi už až tak nechcelo)...ale neviem či už to 5 hodinove cestovanie nie je trochu psycho :)
Alebo mam tých 2.5 mesiaca počkať??
Neviem, či mam silu hovoriť o svojich problemoch 2x, preto neviem, či mam ist ku 2 psychologičkam. Neviem, čo si o tom myslíte?

Shaugnessy P

A inak ked si bola pri psychiatricke prvykrat, co si hovorila? Iba co ti je? Lebo moje problemy su dost specificke (teda aspoň jeden zo spúšťačov depresie) a mal b sa hovoriť za zatvorenými dverami. To mam hovoriť o celom svojom živote, či ako? U psychiatricky som bol iba 1x, ako dieťa,, no vtedy jej nieco hovorila iba mama. Ja som mal iba kresliť vo vedľajšej miestnosti. Na kontrolach som už nebol :)

slnecnica@

Tie výmenné lístky sa naozaj už nejaký ten rok nepoužívajú. Ja som išla, možno prekvapujúco najskôr ku psychiatričke a tá ma následne poslala ku psychologičke na terapiu. Teda beriem aj antidepresíva aj chodím ku psychologičke.

No a neboj sa zavolať :)....ja som sa tiež hrozne bála, a nakoniec som sa prekonala, lebo túžba dostať sa z tých problémov bola väčsia ako ten strach.

Shaugnessy P

A psychologicku si zacala navsevovat zarovno s psychiatrickou? Ja chcem v prvom rade odstranit ten...neviem ako to nazvat...volajme to hnusny pocit :)...v kazdom prípade ku psychologicke chcem chodit dlhodobejsie, takze si budem musiet pockat asi na to, kym pojdem do skoly. Len ci sa to da.
Inak, mozno zajtra nejakej zavolam, ved listky od obvodaka uz netreba. Len brutalne sa bojim. Co poviem. A co budem hovorit :/

slnecnica@

Shaugnessy P, ja navštevujem psychologičku aj psychiatričku a teda poviem ti, že tam majú naozaj dosť pacientov, takže tam chodím len tak raz do mesiaca. A na tú terapiu by som potrebovala fakt že tak raz za 2 týždne alebo aj každý týždeň. Tak ale odo mňa to bohužiaľ nezávisí. Len aby si vedel, že možno ani tá tvoja doktorka nebude mať na teba toľko času a nemusíš si lámať hlavu nad dochádzaním alebo tak.

Shaugnessy P

Tak výsledok je taký, že som ešte nebol nikde. Čo je však nové? Dnes (v maminej práci,kde brigádujem a keď nebolo čo robiť) siahol som na jeden z jej časopisov, kde bol článok o jednej pani- úplne sa na mňa podobal.Teda skoro úplne- mňa dosť často v poslednom období trápi akékoľvek nechutenstvo niečo robiť, stretávať sa, zoznamovať alebo rozprávať s ľuďmi. Ona (teda tá pani v článku to však neriešila psychológom- mne by ho síce bolo treba)...ona túto situáciu vlastne neriešila nijako. A dosť dlhý čas. Potom bola hospitalizovaná na psychiatrii, no nakoniec jej pomohli antidepresíva.

Rozmýšľam, že kým som doma, mohol by som k psychiatrovi skočiť aj teraz. Aspoň kvoli tabletkám(antidepresívam).
Len, budem musieť psychiatrovi rozpravat vsetko to, čo by som mal, alebo budem hovoriť psychologičke? A ako často sa asi chodi k psychiatrovi? Každy tyžden? Alebo po dobratí krabičky? Lebo študovať chcem na opačnom kraji republiky :)

Chcem to vlastne riešiť čím skôr (fakt nechcem byť hospitalizovaný). Inak s antidepresívami už skúsenosti mám. Bral som ich ešte ako 10 ročné dieťa.

A inak. Ak by som tie lieky ešte bral, je možne potom chodiť ešte k psychologičke v BA, alebo ako by ste to riešili?

prirodna

to ty musis vediet ako sa citis, ci je to nieco naliehave alebo to vydrzist. teraz su prazdniny, mozno budes mat menej stresu a trocha si to vsetko ulozis v hlave co ta trapi. ak ale mas pocit, ze chces pomoc hned, tak samozrejme necakaj. skus sa poinformovat na dobreho psychologa. ak by si potom studoval zase v blave, tak asi je lepsie najst si tam. sukromni psychologovia su velmi drahi a takych, co robia iba cez poistovnu je uz velmi malo. a nie su ani nijako vyborni. je to totiz tak, ze ti, co su sikovni, ti maju sukromnu prax a su drahi. viem o jednej dobrej psychologicke ktora by ti asi vedela pomoct, ona ma zmluvu s poistovnou, ale doplaca sa u nej 10 eur na hodinu. vola sa dr. alena zabkayova a pracuje v bratislave v probiose.

muc

vymenny listok je potrebny na to, ze mas navstevu indikovanu a teda je hradena cez poist. ak ides sam, platis kes (aspon to tak bolo niekedy, teraz nie som si ista)

Shaugnessy P

@muc: K obvodakovi už ísť nemusím, kedze tie vymenne lístky su uz zrusene. Pre istotu som sa ich to pýtal ai cez mail a oni to potvrdili, takze netreba :)

@odpovedam: Ono, urobit to mozem, ale mne sa nechce zase codit domov kazdy tyden (kedze ku psychologoicke by bolo najlepsie chodit asi kazdy tyzden) Mohol by som, kedze za to neplatim nic, ani za cestu, ale neviem, ci by nebolo lepsie zostat tam...Fakt neviem

odpovedam

chod tam cim skor, ak mas problem. Nedkladaj to zbytocne. Chod ku psychologicke v ke, pocas studia budes potom k nej chodit vtedy, ked prides domov ;-)))

muc

v ktorom kute Slovenska chces navstevovat odbornika, tak to je uz naozaj na tvojom zvazeni a rozhodnuti. ale co sa platby tyka- ak zajdes za svojim obvodnym lekarom a poprosis ho, nech ti vypise vymenny listok ku psychologovi, tak sedenia budes mat hradene z verejneho zdravot. poistenia. (samozrejme za predpokladu, ze psycholog bude s tvojou poist. zazmluvneny). a obvodaka sa bat nemusis, nebude sa pytat nic, len mu povedz, ze mas urcite problemy a potrebuje s radu odbornika. nebude s tym ziadny problem.
drzim palce.