problem s PC

Príspevok v téme: problem s PC
Lemurik

Uz asi stvrty ci piaty krat za posledne 3 tyzdne mi vcera "skolaboval" pocitac. Z nicoho nic modra obrazovka (IRQL not less or equal). Ked sa to dialo naposledy (cca pred pol rokom) tak bol problem v RAM-kach. Vyreklamovala som ich a dostala som nove. A teraz je to tu znova. Tentokrat vsak podla memtestu je v tom pamat nevinne. Existuju nejake testovacie programy aj na ostatne casti PC? Ak ano, daju sa stiahnut na nete zadarmo? Vyriesi sa nieco ak len preinstalujem windows? V com vlastne moze byt problem? Za odpovede Vam vopred nesmierne dakujem.

AdamKrt

Problem moze byt rozne - napr. v nestabilnom zdroji, poskodenej maticnej doske...

Niekedy nenanesu dobre ochrannu nevodivu vrstvu laku na maticnu dosku, potom staci niekde trochu prachu a ide to do kyticiek :)

Chcelo by to obhliadku PC z vnutra.

Na testovanie stability sa da pouzit:

- rusky testovaci program SaM /je v anglictine/. Testuje ako CPU, tak tusim RAM, HDD, grafiku. Dokaze pekne zatazit zdroj.
testmem.tz.ru

- OCCT PT
www.ocbase.com
je zase zatazovy test, ktory treba nechat bezat niekolko hodin. Bezny test zatazuje hodne CPU vypoctami, ale je tam aj Linpack test /tusim pre Intel CPU/ a ten dokaze vyuzit CPU na maximum, pretoze pouziva aj instrukciu, ktore sa velmi nepouzivaju bezne.

- HDD sa da otestovat z diskety, bootovatelneho CD, alebo bootovatelnej USB klucenky, napr. Ranish Partition Managerom a v nom je V - verify test.
- z Windowsu sa da tiez, napr. programom HD Tune - zalozka Error Scan.
www.hdtune.com
---------------------------
Moje odporucanie pred testami:
- obhliadnut PC z vnutra, ci sa nejedna o poskodenie kondenzatorov na maticnej doske, alebo v zdroji. Ak je to v zaruke, tak so zdrojom bude problem, pripadne, ak je PC zapecatene.
- VYFUKAT, nie povysavat, prach z PC stlacenym vzduchom, kompresorom, fukarom
- idealne je dat dole chladic CPU a nasadit ho. Aby nahodou pri montazi niekomu nezapadla zle zapadka na chladici a mal by tak zly pritlak.
- na CPU naniest termovodivu pastu v tenkej vrstve
- dotlacit vsetky kable

Zo softverovej casti:
- zapnut vo windows scandisk na kazdom disku a urobit kontrolu
- pouzit napr. HD Tune a otestovat povrch disku na chyby
- preinstalovanie ovladacov grafickej karty napr. najnovsimi z webu. Pri tomto type problemov to byva pomerne casta pricina.
- no a tiez casta pricina je, ak je to zavirene :)