Prvy pohovor

Príspevok v téme: Prvy pohovor
NesmelyZajko

Zajtra idem na svoj prvy pracovny pohovor a mam z toho uz cely tyzden neskutocnu hrozu. Staci, aby som na to pomyslela a hned mi zacne busit srdce. Problem je v tom, ze som velmi introvertny, nie velmi komunikativny clovek s takmer nulovymi skusenostami. Uz niekolkokrat som bola pozvana na pohovor a vzdy sa to skoncilo tak, ze som pol hodinu alebo hodinu pred zaciatkom zavolala, vymyslela som si nejaku vyhovorku preco sa nezucastim a tym sa to skoncilo.
Vobec si neverim a myslim, ze mam na to aj dostatocny dovod. Jedna sa o pracu v administrative. Mam uz onedlho 24 rokov a takmer ziadne pracovne skusenosti. V tejto oblasti som pracovala pred 5 rokmi asi 2 mesiace, pricom naplnou prace bolo iba prepisovanie udajov do PC a teraz prednedavnom som ukoncila 6-mesacnu absolventsku prax na urade prace (vtedy som bohuzial nevedela, ze aj ja si mozem skusit najst nejaku spolocnost, v sukromnom sektore) takze napln prace bola skor len skenovanie, kopirovanie, vypisovanie obalok. (medzitym nejake prilezitostne brigady)
Ovladam sice perfektne anglictinu, ale viac menej len v pasivnej forme (teda rozumiem takmer dokonale hovorenemu i pisanemu slovu) pretoze nemam uz cele roky ziadnu prilezitost ani len obcas sa s niekym porozpravat po anglicky, no kazdy den niekolko hodin anglictinu pocuvam/citam. Kedysi som vedela velmi dobre hovorit aj francuzsky, ale po piatich rokoch co som sa s francuzstinou nestretla si netrufnem do zivotopisu napisat uroven vyssiu nez "mierne pokrocily" a este aj o tom si myslim ze to prehanam. Pracu na PC zvladam asi ako kazdy clovek, ktory bezne s pocitacom pracuje.
Ani vo vzdelani nijak nevynikam, studovala som 3 roky na Ekonomickej univerzite ale vylucili ma ked som ani na neviemkolky krat nezvladla skusku z uctovnictva. Kedze je to ale len jedna skuska, ktora ma deli od titulu bakalara a skola ma nahodou bavila tak som sa rozhodla ze tie tri roky rozhodne nemienim len tak zahodit a znova som spravila prijimacky a od septembra pokracujem vo svojom boji s uctovnictvom. Inak som bola skor priemerny student, pri skuskach som vsak nikdy nepodvadzala. Teda vlastne po poslednom semestri skor podpriemerny pretoze som sa tak velmi snazila sustredit na tu jednu skusku, ze z ostatnych som znamku lepsiu nez E nedostala co moj studijny priemer neuveritelne zhorsilo.

No a nakoniec je tu este moj vyzor. Som totiz dost tucna, BMI mam urcite niekde v tej "obeznej" casti. Je sice pravda, ze uz s tym nejaku dobu aj nieco robim a za posledne dva mesiace som schudla 9 kil a pomaly pokracujem, ale clovek ktory ma vidi prvy krat v zivote to predsa nevie, takze na tomto uspechu vobec nezalezi.
Hladala som na internete otazky, ktore sa kladu pri pohovoroch a neviem poriadne zodpovedat asi ziadnu (vacsinou pre nedostatok skusenosti). Neskutocne sa bojim zajtrajska. Je mi jasne, ze asi tazko najdem niekoho kto by toho mohol ponuknut menej nez ja, ale aj tak sa spytam... ak mate taketo stresy z pracovneho pohovoru, bez ohladu na ich odovodnenost, ako ich prekonavate? Mate na to nejaky osvedceny recept? Za akukolvek radu budem velmi vdacna.

Deee

Viete kedy Vám to pôjde najlepšie? Vsugerujte si formulku o nic nejde, mám na haku, vtedy sa myseľ uvoľní, stres opadne a človek dokáže normálne rozmýšľať a reagovať,
Ja som zazivala stresy pri skúškach a potom som prešla na tento salamovy prístup a skončila s červeným diplomom,
Myslím si, že pri znalostiach čo si napísala máš pekne šance získať prácu, len sa treba vedieť predať,
Ved ja ovladam nj a aj fakt na biednej úrovni, ale ked som robila pohovor na letnú brigadu a šéfka sa pytala na jazyky, vravím jasneeee, a dohovorila som sa, ved čo uz tak turisti potrebuju, treba si len verit...dostala som miesto, kde cela rada pohorela lebo sa nevedeli predať, usmiat, šla som tam s tým, že nemám takmer ziadne šance, ale čo môžem stratiť? Nic salama prístup zabral a ja som si s prehľadom našla bohovsku brigadu

majka_21

Ja som pracovnym pohovorom este nepresla, ale presla som niecim podobnym. Najvacsi stres som prezivala na bakalarskych statniciach, kedy ma zo stresu tak rozbolela hlava, ze ani 2 ibalginy mi nepomohli. Ja, ked som v strese, tak pri rozpravani artikulujem (na statniciach) alebo rozpravam velmi rychlo (v beznych situaciach). Pomaha mi len to, ze zacnem pomalicky predychavat a hovorit si, ze nejde o zivot a vsetko dobre dopadne. Prinajhorsom sa snazim sustredit na nieco ine (pri statniciach pred odpovedou som sa rozpravala so spoluziakmi a povzbudzovali sme sa a tak). Len sa treba skusit ukludnit a bude dobre. Alebo v tom horsom pripade poziadat o pomoc psychologa.

ja40

Musis si este polozit otazku, ci ti v zivote tvoja nesmelost a podcenovanie sa niekedy pomohla? Nie? No vidis! Naopak stastie praje odvaznym a zdravo sebavedomym ludom. A aby si vedela stresy maju aj ludia,ktori ten pohovor vedu,lebo nesu urcitu zodpovednost za to,koho si vyberu,takze mam dojem,ze oni to maju casto krat aj tazsie ako uchadzaci. Nemas co stratit,len ziskat a to bus uz to zamestnanie,alebo skusenost. Takze bud teraz "smely zajko"
:-)
No a ked budes na pohovor pripravena je to len tvoje plus.

kamoska_

ahoj nesmelyZajko (zlata prezyvka :) )

ja som uz absolvovala vela pohovorov a myslim, ze aj mam co ponuknut a napriek tomu mam zakazdym vzdy zas a znova rovnaky strach a nervy, ako keby to bol moj prvy. proste ked na to pomyslim a dojde na mna stres opakujem si, ze to zvladnem, ako miliony inych ludi, ze som dobra a ze ma urcite vezmu a ked nevezmu, ich smolka :) treba mysliet pozitivne, nestresuj sa, je to len pohovor, nejde o zivot a hlavne sa nepodhodnocuj, kazdy ma co ponuknut, vela stastia :)

realistkaaa

Nesmely zajko, nemaj ziaden stres na 99,9 % vyberu niekoho ineho...Na ten pohovor pojde iste mnoho dalsich ludi, a mozno uz je dopredu aj vybraty, ten koho zamestnaju...
Nemaj ziaden stres..Skusit treba, ale v dnesnej dobe aby ti rovno prvy pohovor vysiel je skor utopia...
Ale drzim prsty, mozno sa stane zazrak a vyberu teba...
Pekny den

moja_rada

No tak v prvom rade sa upokoj...ak prídeš na pohovor vystresovaná, oni si to všimnú a bude to v háji. Najprv s tebou budú preberať tvoj životopis- kde si študovala a pod., môžu sa spýtať aj aké si mala na škole predmety a ktoré ťa najviac bavili, prečo si si vybrala konkrétnu školu a pod. A potom prídu na rad tvoje prac. skúsenosti. Budú sa ťa podrobne pýtať na náplň práce. Nech ťa nezaskočia ani otázky ako "aké sú vaše silné a slabé stránky", "kde sa vidíte o 2-3 roky." A samozrejme, ak pozícia vyžaduje znalosť cudzieho jazyka, preskúšajú ťa aj v ňom - budeš hovoriť o sebe a o svojich prac. skúsenostiach a pod. Mala by si to mať dopredu pripravené, bude to lepšie. A ničoho sa neboj, ja si vždy hovorím, prinajhoršom sa môžem kedykoľvek počas pohovoru postaviť a povedať, "o toto miesto nemám záujem, dovidenia." Raz som to aj urobila, pretože mi dali robiť hrozne ťažký test z angličtiny, a pohovor viedol taký hnusný černoch :o(( takže som zdúchla :o))