Inzulinove pumpy - novinky vo svete diabetu

Príspevok v téme: Inzulinove pumpy - novinky vo svete diabetu
andel

Tak som tu znovu! Musim sa s Vami potesit! Dufam, ze to coskoro pride aj na Slovensko a budete aj Vy doma mat moznost, ktoru mi vcera otvoril moj diabetolog. Vola sa to OmniPod (www.myomnipod.com, sorry nasla som info iba v anglictine) teoreticky je to bezdrotova inzulinova pumpa a pracujem na tom, aby mi ju o tri mesiace pri mojej dalsej navsteve diabetologa uz nasadili! Medtronic sa nechyta, toto je novinka, na trhu iba zopar mesiacov v USA. Je to len malinkata krabicka v ktorej je inzulin a k tomu iPOD akoby ovladac, spolu s glukometrom, ziadne trubky, droty, atd. Neviem sa dockat a dufam, ze kym sa vratim domov, tak to bude fungovat aj na Slovensku. Az to budem pouzivat, tak Vam dam vsetkym vediet ake to je, ale z toho co som citala = MUSI TO BYT SKVELE!
Inac moje rozhodnutie pre pumpu bolo z jednoznacneho dovodu=> vysoky cukor, zvysovanie daviek inzulinu.
Ma niekto skusenosti s akoukolvek pumpou? Ak ano, ako to zmenilo Vase glykemicke hodnoty? Hypo or Hyper? Lepsia kontrola? Cakam Vase prispevky!

baby aviril

obdivujem sportovcov (na pumpe ci pere) ,ktory si dokazu prisposobovat inzulin tak,aby pri zmene pohybu mali co najmenej rozkolisany cukor...mne sa to nijak nedary

DiabetikIvo

Gabriela M,

nepíšeš aký typ diabetu máš a preto Ti napíšem to čo odporúčané pre diabetes typu 1:

1. ráno nalačno - doznievanie účinku nočného NPH inzulínu. Kontrola účinku večer podaného inzulínu glargín.
3. pred obedom - vrchol účinku ranného NPH inzulínu.
5. pred večerou - doznievanie účinku ranného NPH inzulínu. Kontrola účinku inzulínu glargín podaného ráno.
2., 4., 6., (2 hodiny po jedle) vrchol účinku príslušného
prandiálneho inzulínu.
7. pred spaním, dôležité obdobie kontroly u všetkých pacientov s DM-1.
8. (03.00) vrchol účinku nočného NPH inzulínu.

Takto hovorí sprievodný text k obrázku č.9 materiálu s názvom "Metodický list racionálnej farmakoterapie č.32 - Racionálna liečba Diabetes Mellitus 1. typ", ktorý si môžeš ako PDF súbor stiahnuť z nasledujúcej adresy: www2.health.gov.sk

Čo sa týka diabetikov s diabetom typu 2, tak tam nie je presne odporúčané koľkokrát denne by si mali robiť domáci selfmonitoring. Existujú však viaceré veľké štúdie - napríklad nemecká štúdia označovaná skratkou ROSSO (link na stiahnutie článku o tejto štúdii uverejnenom v časopise Diabetologia v roku 2006: www.springerlink.com ) jednoznačne preukázala pozitívne účinky častého merania glykémie aj u diabetikov s diabetom 2. typu. Tieto pozitívne účinky saaž tak veľmi neprejavili v poklese glykovaného hemoglobínu, ale prejavili sa v celkovom znížení počtu vzniku chronických komplikácií diabetu, počtu vzniku srdcových ochorení a tiež aj v poklese počtu úmrtí u diabetikov realizujúcich častý selfmonitoring oproti kontrolnej skupine, ktorá si selfmonitoring robila menej často...

Slovenská kategorizácia zdravotníckych pomôcok neumožňuje v súčasnosti realizovať plnohodnotný selfmonitoring ani deťom, nezaopatreným osobám do 25 rokov a tehotným diabetičkám, ktorí majú mesačný limit na 100 prúžkov a o diabetikoch s diabetom typu dva liečených iba diétou, alebo diétou a tabletkami už ani nehovorím - tým ich počet 50ks/4 mesiace nestačí na kontrolu glykémie ani 1 x za dva dni :-(

Gabriela M.

Ahojte som tu nová no cukrovku mam už 6 rokov.Chcela by som sa opýtať ako často by som si mala merat glykemiu do dňa.

zoliman

v pond-19.04.2010 idem na nastavenie inz pumpy.nemam ziadne skusenosti,kto mi vie dat info o pumpe a jej vyhodach,nevyhodach?

baby aviril

ivo,az take ruzove z pohladu diabetu pri pumpe to zas vzdy nie je,aj ked je to vo vetsine samozrejme vyrazne uplne ina (lepsia) kvalita zivota,ale su pripady(poznam osobne dva)kedy pri pumpe to bolo horsie ako pri pere,ale jeden bol totalny flakac a tam ani pumpa nepomoze a druhy bol vzorny ale aj tak sa rozhodol vratit na pera,na druhej strane my slovaci to mame lahsie - aj keby sme chceli mat tu pumpu,tak ju tak lahko ako nasi bratia cesi koli vetsej byrokracii (splnanie podmienok) nikdy nedostaneme,mame to zial v povahe a este k tomu ta kriza no nie :)

fenix

iste,je to uhol pohladu na vec.mne by proste pri mojom aktivnom zivotnom tempe pumpa vadila.takto si pichnem a mam pokoj
nemyslel som ze pohoda ako pohoda,ale ze pohoda v ramci moznosti danych diabetom

DiabetikIvo

fenix,

osobne poznám viacero ľudí ktorí majú pumpu a na perá by sa už nevracali nikdy v živote!

Prečo? Preto, lebo používajú iba jeden typ inzulínu. Preto, lebo počet vpichov je oproti perám výrazne menší. Preto, lebo s pumpou im nevznikajú v podkoží depotné hrčky. A predovšetkým preto, lebo s pumpou dosiahlivýbornú tesnú kompenzáciu diabetu s hodnotami glykovaného hemoglobínu blízko hodnôt, ktoré majú ľudia bez diabetu, bez nepoznaných hypoglykémií a následných hyperglykémií...

To je dôvod prečo sa ľudia s pumpou už nechcú vrátiť späť na perá.

Pumpa dodáva do tela mikrodávky inzulínu pomocou ktorých dokážeš nastaviť vylučovanie bazálneho inzulínu (to jest toho ktorý u nediabetika vylučuje pankreas v čase keď človek neprijíma potravu) tak, že sa blíži vylučovaniu u zdravého človeka. A to s perami urobiť z technických dôvodov nejde - perá majú najnižšiu dávku 0,5 IU ale pumpy aj 0,01 IU a dávka nie je pri pumpe podaná naraz ako u pera, ale je rozložená na určité časové obdobie (napríklad 1 hodinu).

Veľmi pekne je pôsobenie podávania inzulínu pumpou opísané na stránke NEDÚ Ľubochňa www.nedu.sk a veľa informácií od ľudí ktorí s pumpou žijú už viacero rokov a preto z vlastnej skúsenosti vedia o pumpách z praktickej stránky oveľa viacej ako díler firmy dodávajúcej pumpy na trh nájdeš v diskusnom fóre Inzulínové pumpy na adrese: www.diaforum.cz

kikiii

ja si tiez picham 4x denne, pohoda to sice nie je,ale na pumpu by som nesla, mozno pocas tehotenstva,ale potom naspat na pera, tiez si mysli, ze by to bolo obmedzujuce

fenix

nepoznam nikoho,iba jednu babu,ktora ma dm1 bola tak dekompenzovana,ze jej dali pumpu.asi im vadi caste pichanie,ja si picham 4x denne a pohoda