Prečo banky nefungujú cez víkend?

Príspevok v téme: Prečo banky nefungujú cez víkend?
Lemurik

Docela by ma zaujimalo, preco je to tak? Preco ked cez IB poslem niekomu peniaze cez vikend (alebo aj v piatok poobede), tak ich ta osoba dostane na svoj ucet najskor az v pondelok? To kazdu jednu transakciu, ktoru zadam cez IB musi este potvrdit nejaka konkretna osoba priamo v banke a kedze nie je pracovny den a ta osoba sa tam fyzicky nenachadza, tak prevod nemoze byt uskutocneny? :)

Excell

Ja robím v obchode, deväť hodín v týždni, štyri v sobotu a vždy sa nájde niekto kto sa spýta či mám otvorené aj v nedeľu alebo cez sviatok. Ja už na takéto debilné otázky som zvyknutý, občas ma ešte dokáže vytočiť idiot ktorý sa čuduje prečo mám obednú prestávku, vraj mám mať pre ľudí otvorené a najesť sa mám pred otvorením a po zatvorení. Fakt sa nájdu takíto tupci. Takže, kto chce niečo bežné vybaviť v banke cez víkend, vybaví to jedine v nákupnom centre. Inak smola. A osobne si myslím že ľudia by spravili lepšie keby cez víkendy oddychovali a netrávili čas v hypermarketoch. Oblbuje to.

lost

tie vnutrobankove BY mali byt ihned pripisane na ucet

napr z VUB na VUB je okamzite aj cez polnocnu omsu.. tak isto ako mbank a zuno..

neviem ako ine, kedze som to velmi neskusal..

ale napr SLSP by mala byt do max 30 minut, asi tiez cez vikend..

no myslim ze prave SLSP si tie penaize nechava co najdlhsie

nie som bankar, ani som za to nestudoval, ale myslim si ze robia t oz tohto dovodu:

Banka si odcita z tvojho uctu prakticky ihned. To necha na svojom ucte "na odoslanie"
To odosle na druhy den, tj zostane to tam 24 hodin.
kedze nie len ty odosielas, ale odosiela sa priebezne a vo velkom, tak takto si na tom docastnom na odoslanie ucte nechaju napr milion eur kazdy den, moze to skocit na 2 a mozno na 0.5 mio... to je jedno, ale pointa je ze tieto 500tis az 2 mio kludne pozucaju za 15% urok.. uver, hypo, kreditky

a takto nas okradaju na case a peniazoch..

premerny urok na terminaku je 2%, priemerny urok na uvere je 12% ak nie 15%

tak isto ako existuje ucet 'na odoslanie' moze exustovat ucet 'prijate peniaze ktore este vyzmykame a potom za poplatok pripiseme na ucet nasmu trokovi'

Lemurik

eee... to s tym internetom som myslela tak ze komplet cely internet by sa na vikend vypol, nielen, ze ja (moj PC) by som zostala odpojena ...

Lemurik

Excell, ja bohuzial nepracujem ani mimo vikendu, ide mi ale skor o to ze som bola vzdy presvedcena, ze tieto transakcie idu iba cez pocitac a preto mi neslo do hlavy preco sa cez vikendy neuskutocnuju. Ak to mam s niecim porovnat pride mi to ako keby mi niekto povedal ze internet na vikendy bude vypinat :)
No a vcera vecer som nemohla zaspat a rozmyslala som nad hlupostami, mimo ine aj nad tymto a jedine rozumne vysvetlenie, ktore ma napadlo, bolo ze asi v tej banke maju ludi, ktori tieto transakcie musia potvrdzovat alebo cosi take a preto to cez vikend neide pretoze nieje pracovna doba.
Jednoducho neviem ako tieto procesy funguju tak sa pytam ludi, ktori o tom maju nejake vedomosti :)
Alebo dalsia otazka ma este napadla v suvislosti s bankami. Cele roky som mala v jednej nemenovanej banke zalozeny sporiaci ucet a ked som si ho prednedavnom isla rusit (sla som aj s bratom lebo si tiez siel zrusit ucet a sli sme cez vikend pretoze on pcez tyzden pracuje) tak sme sa uplne zbytocne previezli pomaly na druhy koniec Bratislavy (kde bola pobocka otvorena aj cez vikend) aby nam povedali ze aj tak musime ist na pobocku kde sme ucty zakladali lebo je tam dokumentacia. Brat si kvoli tomu musel vziat dovolenku a ked sme do tej pobocky dosli tak slecna za stolom len vytukala nieco do PC, vytlacila papier, ktory som podpisala, dala mi peniaze a koniec. A vrchol bol ked sa spytala, ze preco odchadzame z ich banky. Mala som sto chuti jej na to nieco neprijemne odseknut ale potom som si povedala, ze ona za to predsa nemoze. Proste taketo veci vedia nastvat...