Depresia

slnečnicaa

Dakujem za odpovede luciano a ak mozem, tak este jedna otazka: aky je tvoj zivot? ako zijes s touto chorobou?
Inak, klobuk dole pred kolegovcami a tvojim okolim a samozrejme aj tebou, ze bojujes

luciano

Slnečnicaa, choroba prišla z čista jasna, absolútne bez príčiny. A zachvátila ma naraz, bez nejakých prechodných príznakov. V práci som okamžite šiel na PN. Povedal som im pravdu. Nik z kolegov sa mi nesmial, ani nebanalizoval môj stav. Skôr ma úprimne ľutovali. Nikto sa ku mne nesprával ináč, ako inokedy. Po ročnej PN som požiadal o ID. Depresia mi proste nedovolí pracovať. Navyše po nejakom čase sa u mňa začala prejavovať schizofrénia. A to už bolo veľmi vážne. Našťastie lieky mi zaberajú a žijem relatívne spokojne na plnom ID. Mám už vyše 50 rokov a svoje som si už odrobil. Mal som veľmi náročnú prácu, plnú stresov a veľkej zodpovednosti. Možno to bolo spúšťačom choroby, ak by som mal pohodovú prácu, možno by som neochorel.

Barborka27

samozrejme ze sa liecim, a mne to vyhovuje ze to takto je, su ludia ktorí to jednoducho nepochopia, depresia pre mnohych ludi nie je normalna choroba - hned si blazom a kazdy da od teba ruky prec

slnečnicaa

Barborka, liecis sa? Nieje ti tazko, ked sa nemozes zverit rodicom? Preco si myslis, ze oni by ta nepochopili?

Barborka27

Nik v okoli to nevie, okrem mojho priatela, nik by to nepochopil a pri takych nejakych naznakoch debaty, to kazdy bral ako nejaku pubertalnu depku, nik to neberie ako vazne ochorenie, kazdy to len zlahcuje.. takze radsej niekedy nic nepovedat..moja skusenost

slnečnicaa

luciano,
kedy sa ti choroba prejavila? Bol nejaky spustac? Napr. nejake problemy? Pracoval si niekedy? Vedeli zamestnavatelia, ze trpis depresiou? Ako je to s hladanim zamestnania? Citis, ze sa rodina a priatelia spravaju inak ako k ostatnym?
Vela otazok, ale budem rada, ak odpovies

luciano

Depresia je veľmi závažná, nebezpečná a ťažká choroba. Neliečená depresia spravidla končí smrťou. I ja trpím touto chorobou, ale našťastie užívam dobré lieky, takže príznaky depresie mám do značnej miery potlačené. Bol mi priznaný aj invalidný dôchodok. Okolie sa ku mne stavia pozitívne, našťastie sú to vzdelaní ľudia, ktorí o tejto chorobe niečo vedia a preto ma chápu.