Ako prežiť depresívnu zimu?

Príspevok v téme: Ako prežiť depresívnu zimu?
Michal_PU

Ahojte!
Pomaly sa nám blíži najdepresívnejšie obdobie roka - zima. Upršaná jeseň nám tiež moc nepomôže.
Ako zvládate prudké zmeny počasia, hlavne dlhodobé zamračenie, dažde, vietor a zimu? Podľa odborníkov v tomto období prudko stúpa množstvo pacientov a ich problémov.

V posledných dňoch som mal mierne depresie, hlavne keď bolo niekoľko dní silno zamračené a občas pršalo. Nemám rád také počasie. Ale včera mi bolo dobre, väčšinu dňa svietilo príjemné slnko aj keď mohlo byť teplejšie - bez teplejšieho svetra to nešlo.
Na mňa negatívne pôsobí aj skorá tma. Neskorý východ slnka mi moc nevadí, ale západ pred 18:00 mi nerobí dobre, nieto ešte v zime o cca 16:30 :(.
Ja to riešim tak, že sa snažím viac relaxovať a som čo najviac na slnku. Slnko a dobrá spoločnosť je veľmi účinný a príjemný liek na depresie a zlú náladu. Dúfam, že bude čo najviac slnečných dní strávených pri šálke dobrého čaju s priateľmi :)

Ešte dodám nejaké informácie, že pred 10. mesiacmi som užíval antidepresíva, ale sám som ich prestal užívať.
Zistil som, že bez nich sa dokonca cítim oveľa lepšie a veru dobre som urobil. Podstatne menej spím - cca 9 hodín len v noci (pre prácu občas len 7), predtým aj počas dňa bo som bol stále ospalý mechom ovalený - nič sa mi nechcelo.
Oveľa rýchlejšie reakcie a myslenie - lieky strašne utlmujú.
!!! Konečne pomaly chudnem, mám 12kg dole. Tvrdenie lekárov že z antidepresív sa priberie 3-5kg je hlúposť. Ja som pribral 30!!!kg a iných čo som poznal a poznám cez 10kg a viac!! Teraz mám zo 102kg 90 a chcem ísť na cca 75kg a tam ostať. Pred liečbou som mal priemerne 70 - 74kg.
Taktiež nálada je oveľa lepšia, som viac ľuďom otvorený, pozitívnejšie naladený a aktívnejší.

Ako zvládate svoju liečbu a toto obdobie Vy? Snažíte sa pre to niečo urobiť, alebo len užijete tabletku a dúfate v lepšie časy? Rád si popíšem :)

LETCIA

lost to je strasne depresivne, nenavidim gulovacku, keby niekto do mna hodil tu studenu gulu mu napravim usmev a to vrrrs vrrss v cizmach a cela sa triast, to tiez nemusim. akurat na zime sa mi paci, ked pozeram cez okno ako snezi a vylozene nohy na teplom radiatore, pre mna zhasla cela zima, ja som letny blazon-slnko,drinky, kupaliska, opalene tela, kratasky, tricka, sandalky, slnecne okuliare, klobuky, studeny capak, kofola...this is my life :-D

LETICIA

Fuj kurnik zimu ani nespominajte, ble ble ble, cely den pod mrakom, pochmurne, este raz fuj. ani vonku nemam zaujem ist, prebehnut do prace a nevychadzat, aj ked sa naobliekas, ti je zima, nenavidim zimne aktivity, lebo blba zima trva najdlhsie, zoberme si 5-mesiacov nam bude zima, ak nie viac :-( jedine zaspat a prezimovat

lost

Depresivna?

Gulovacka je depresivna? :D
Super luxusny chodnik, vydlazdeny super makkuckou pokryvkou s tym super zvukom "vrrs vrss vrss vrss" je depresivny? :D
to ze je kazdy naobliekany ako eksimak, a ked snezi vyzera ako snehuliak, je depresivny? :D

Jedine co moze byt na skodu je ze sa ztmieva o 16:00 a svita netusim kedy..

Ale tak.. ak by sme nemali zimu, stavim sa, ze by sme si nevazili leto ;)

Tsss tsss, ludia ludia :D vy si nevazite ze mame 4 rocne obdobia? :P viete ako malo ludi ich ma? V tak dokonalom rozlozeny casovom ako my? :D

MALO :P

BTW, ma niekto relevantne udaje, ze slnko v zime je dost silne? nedavno som len tak z pozadia zapocul z tv dokumentu, ze slnko JE dolezite, ale v zime sa mozeme postavit nahy na 5 hodin na praziace slnko a nic z toho :D lebo mozno som to niekde cital :)

Ja by som tie tabletky zakazal :)
respektive by som vam ich zamenil, nenapdadne, za nejake lentilky a bol by som ochotny sa stavit, ze si to ani nevsimnete ;) vsetko je v hlave :)

Hlavne je nedpodlahnut, ked to uz na mna ide, lavne je bojovat.. Aj mne sa stava, ze nemam naladu, ale co je jednoduchsie ako sklonit hlavu ako dieta a povedat si "vzdavam sa, fnuk fnuk" a nech sa deje cokolvek len chce..

Nic nie je lahsie :) Ale ja touto cestou marnit svoj cas nechcem.. preto kaslem na depresie, a ignorujem ich.. nevidim dovod preco by som mal yt jedinecny a preco by to iny clovek nemohol robit tiez :) good luck

Ivka 1

Ja mám radšej tri leta ako jednu zimu. Na mňa pôsobia presne tak isto depresívne zamračené letné dni a ponuré zimné večery.Na dobíjanie energie potrebujem slnečné lúče ale tiež pomáha hlavne v zime silnejšie svetlo v byte. Vtedy si tak neuvedomujem tmu za oknami. Veľmi dobré je byť v spoločnosti priateľov a známych s ktorými máš spoločné záujmy alebo v rodinnom kruhu s ľuďmi,ktorí ťa majú radi.
Syntetické antidepresíva ale ani alkohol nie sú cesta na odbúranie stresu.Majú vedľajšie škodlivé účinky. Používam antidepresíva na prírodnej báze, veľmi dobrý je včelí peľ, maca, zen-sen, broskyňové aloe - nazývané aj elixírom šťastia. Broskyne obsahujú horčík ,ktorý ovplyvňuje činnosť mozgu a vylučovanie serotonínu ,ktorý sa tiež nazýva hormónom šťastia. Pozitívne myslenie je tiež cesta k lepšiemu znášaniu daždivých,krátkych zimných dní.Veľmi rada si s Tebou popíšem ak budeš chcieť.

george303

Ja milujem zle pocasie dazd,vietor,zimu,sneh.tmu premna je to vlastne dobre pocasie nenavidim toto sialene teplo ...Vtedy iba prebehnem z domu do auta a odveziem sa kam potrebujem po veceroch skovaty v podnikoch a veci ako depresiu neriesim vtedy sa tak ozerem ze som este 2 tyzdne potom stastny ze zijem ;)