Má niekto skúsenost s darcovstvom vajíčka?

Príspevok v téme: Má niekto skúsenost s darcovstvom vajíčka?
annaka

mojou jedinou cestou stat sa matkou je umelé oplodnenie s darovanými vajíčkami.nakoľko u nás na slovensku vraj sa to nedá,ideme s manželom do brna.to,že budeme musiet zaplatit cca.6000 eu,to sme už prijali,ale rada by som vedela,či z vás niekto už prešiel stouto cestou,a či máte nejakú skúsenost v tomto smere.bola by som rada,keby sa mi niekto z vas ozval.dakujem

isabella

agnes, mozno casom zmenim nazor aj ja, predsa nikdy nehovor nikdy, ale zatial je to pre mna uplne nepredstavitelne, nejak extra nepredpokladam velku zmenu, ale beriem to, nazory sa menia

Agnes999

isabella: presne takyto nazor ako mas ty som ja na to mala pred 10 rokmi! Nechcela som, aby mi po svete behali deti, ktore nikdy nebudem poznat. Ale clovek sa casom meni a aj ja som na to zmenila nazor. Teraz mam 33, darovat vajicka sa moze do 35ky. Brala som to tak, ze je hned niekolko pozitivnych veci na tom, jednak zistim, ci som vobec plodna a ci nemam nejake skryte geneticke choroby, ktore by som mohla preniest na dieta (robia najskor milion testov), nakolko zatial sama deti este nemam. Pomozem nejakemu neplodnemu paru, a ze sa to dieta bude mat dobre, ze sa on dobre postaraju, to mi bolo viac nez iste, ked su ochotni tolko zaplatit za to, aby sa narodilo, nerobili by to, keby nemali deti radi. Niekedy si hovorim, zeby som aj chcela vediet, kde to dieta je, ako vyzera, ako sa ma, moznost ist ho navstivit. Ale na druhej strane si uvedomujem, ze je to dobre, ze je to takto, pretoze by to asi nerobilo dobrotu. Ze by som sa na neho mohla moc upat. Takto pre mna zostane navzdy nezname. A verim, ze sa ma dobre.

isabella

weva, pravda, tie procedury su tiez dost silne, vraj to robia to iste ako u zien, ktorym chcu pomoct umelym oplodnenim vlastnymi vajickami a jedna s ktorou som o tom debatovala to teda priserne znasala... tie hormony to nie je sranda, vobec...
ono darovat krv je take bezproblemove, ale toto vobec nie, dokonca aj darovanie materskeho mlieka mi pride super, len teda je to obmedzene, takze som nemala moznost darovat, ale svoj geneticky material na vznik zivota, to je hold velmi osobna vec pre mna...
no ano, nedostava od nas asi tie spravne reakcie, ale tak ved lekari jej uz poradia lepsie ako my tu, ked s tym skusenost nemame

Weva

Ja by som osobne do darcovstva tiez nesla - ale nie z takych dovodov ako Ty isabella. Bojim sa prilis toho co tomu predchadza (tie hormony) a i samotnych procedur - mala by som strach ze si vlastnu plodnost a telo rozhasim... Proste, ze sa sparam vo svojich vajecnikoch a ktovie ake to moze mat nasledky :-/

Mozno keby povedzme sestra nemohla mat deti alebo tak - alebo niekto konkretny - ale to by asi zase bolo asi divne byt teta a geneticka mama zaroven?!?!?

Tazka tema... a chuda annaka od nas asi nedostava tie zelane odozvy

isabella

no pockat, zasa ma nehadzte to jedneho vreca s bublifuq, ja som nikde nenapisala, ze je to zvratene, len som napisala, ze ja osobne by som svoje vajicko darovat nedokazala a preco, to zasa ked nejaka s tym problem nema, tak len dobre pre tie neplodne pary, ale pre mna je to tabu

Weva

No kazdy ma praco mat svoj nazor - a ano je to i o etike, nie len o nabozenstve...

Podla mna ked sa to cloveka osobne netyka, tiez casto hovori preco si dieta radsej neosvojit, preco vyhadzovat tolko penazi ved za tie iste by sa kopec inym ludom mohlo pomoct (miesto "sebeckeho" paru, co trva na vlastnom potomstve), ze je to vrazda ked tie dalsie embrya umru atd...

A akonahle je to Tvoj zivot citis, ze je to nieco dolezite, osobne... Sama neviem ako by som sa zachovala - nastastie plodni sme, ale suhlasim s annaka - podla mna Pan Boh (inak nie som veriaca) ak je tak sudi inak ako takto.

Podla mna je to ako s kazdou novou technologiou a bella12 kvitujem, ze si uvedomuje ake je dolezite sa nad tym i zamysliet. Ale nie je to cierno-biela tema...

Laurina22

Bella ale Napro mi napomoze akoze k comu?Pokial viem,Napro len kontorluje a sleduje tvoj prirodzeny cyklus.No a?To robi aj moj gynekolog.

A nemala by si deti aki by bola jedina moznost umele oplodnenie?Tak potom tvoja tuzba po dietati asi nie je asi taka silna ako u inych zien.A nielen tuzba po dietati ale aj tuzba splnit sen svojmu manzelovi,napriklad.

bella12

Laurina22, ak by som mala problém s otehotnením, skúšala by som prirodzené metódy liečby neplodnosti. Techniky umelého oplodnenia neplodnosť v skutočnosti neliečia, iba ponúkajú technickú pomoc pri počatí umelým spôsobom - problém neplodnosti sa teda nerieši, iba obíde. Aj keď sa páru vďaka umelému oplodneniu podarí priviesť dieťa na svet, pár ostáva naďalej neplodným a mal by opäť problém počať ďalšie dieťa prirodzenou cestou. Odbornú lekársku pomoc v liečbe ženskej aj mužskej neplodnosti ponúka tzv. NaProTechnológia, ktorá verím bude onedlho dostupná aj na Slovensku.

Ak by však mojou jedinou možnosťou otehotnenia bolo umelé oplodnenie, dieťa by som nemala. Sú isté morálne hranice, ktoré človek aj napriek veľkej túžbe po dieťati nemôže prekročiť. Dieťa je a vždy zostane darom, a ako takému treba k nemu pristupovať. Nemožno pre život jedného dieťaťa obetovať životy x ďalších.

annaka

bublifukq-teba možem len lutovať,lebo nevieš o čom píšeš,/že by si ho zabil/,keby si nemal vlastné semeno...píšeš,že radšej adoptuj,ako vychovávať cudzie,ale ked adoptuješ,takisto je to cudzie...nie?...máš ty vôbec deti?Vieš,keby u nás bolo opačne,a manžel by nemohol mať vlastné dieťa,ja by som neváhala,a dala by som sa oplodniť darovanímy semenami,ved v tom nič neni.žijeme takom svete,aspon si myslím,že niektoré veci musíme kúpiť,inak sa to nedá.A som rada,že je taká možnosť pre nás,že je nejaká šanca,nádej.A mimochodom,môžeťe písať hocijaké náboženské tematiká,keby pán božko "existoval"/inak som veriaca,ale niekedy už fakt neviem /,určiťe by nám doprial dieťa,lebo by vedel,že prichádzal by do dobrej rodiny,kde sú zachované klasické hodnoty/ a nedoprial inde tých 10-11 deťi,na ktoré my ostatné musíme plaťiť z našich daní...a ktoré by som mimochodom adoptovať nedokázala,a ani nechcela,lebo ked u nás na Slovensku chceš adoptovať dieťa,možeš osvojiť len tmavšej pleťi...