vegetariánstvo

BJ

watermelon, nepovedal by som, ze BIO neverim, len som hovoril, ze treba si overit dodavatela, co je u zahranicnych dodavatelov tazke. Ale napriklad Lifefood verim, lebo poznam z diskusii ludi, co tam robia. Minule som videl dokument z jednej farmy co sa venuje pestovaniu kakaovych bobov, a takej by som tiez veril, len povedali nazov (asi aby ich niekto nevinil, ze si robia reklamu)
BIO napriklad neuznavam pri kupovani tuzemskeho ovocia, hovoril som, ze si treba pobehat normalnych pestovatelov, co casto predavaju na trhoch, a nieje medzi tym ziaden rozdiel, alebo len minimalny. Zato v cene je rozdiel velky.
U zivocisnej vyroby zase BIO ma zmysel, to som tiez hovoril, pretoze tam uz ide o niekolkostupnove kumulovanie skodlivin, cize BIO mlieko alebo vajcia zmysel maju, ale opat i tu plati, ze cerstvost zavazi viac, takze mlieko z automatu je lepsie, nez pasterizovane BIO mlieko v krabici. Ako vidno, treba proste pouzivat rozum.

S tym dovozom u BIO je fakt dolezity rychly transport, lebo na nestriekane ovocie sa plesne chytaju este rychlejsie. Takze ano watermelon, BIO ananasy prevazane letecky budu ovela lepsie, nez klasicke, ak na to clovek pochopitelne ma, lebo ta cena je tam fakt ze brutalna.

Ja osobne dovoz pouzivam okrajovo aj z mojho osobneho nazoru, ako to dopadne zachvilu z ekonomikou, neda sa spoliehat na to, ze banany, pomarance, citrony tu budu aj buduci rok. Preto povazujem za rozumnejsie byt zvyknuty na zivot v terene, v ktorom sa clovek nachadza, a dovoz pouzivat len ako chutovku, nie ako pilier svojej zivotospravy. Preto mi prijde rozumnejsie aj prirodzenejsie jest aj v zime iba cca 25% veci dovozovych, a zvysok riesit jablkami, stavami, obilovinami, pohankou, a tepelne upravenymi jedlami. Ale aj vitarianom sa da byt za pouzitia tuzemskych veci, da sa pouzit susene ovocie, ako som spominal pohanka sa da jest za surova, a obiloviny tiez, bud naklicene, alebo namocene na 5 dni vo vode, kedy sa kazdy den vymiena voda (na ryzu natural to funguje, na ostatne som to osobne neskusal, ale na spaldu by to tiez mohlo fungovat). Cize ja osobne by som si vybudoval take stravovanie, na ktore by sa dalo spolahnut, aj keby si clovek pestoval sam, a dovoz by neexistoval.

RNG

Sol tj NaCl a KCl su pre telo absolutne nevyhnutne, tj hovorit o nich ako skodlivych nie je na mieste.
Samozrejme, tym treba zdoraznit, ze len urcite mnozstvo, lebo malo je malo a privela je privela, co je oboje skodlive.

doubledog

watermelon
ok, nemusime to nejak rozoberat, ale casto tu argumentujes tym, aky mali ludia povodny jedalnicek.
a ono to bolo predsa len trochu inak.

watermelon

ked mozem kupujem bio ovocie, min. banany musia byt bio, viem ze BJ ty bio neveris, ale ja hej, pomarance mandarinky tiez sa snazim bio. Manga jem len letecky dovazane, vacsinou su dozrievane priamo na stromoch. Ananasy tiez letecky dovazane, ak sa da, lebo cena je vysoka.
A k tym plesniam, no vzdy budem radsej jest to o com viem ze mi najmenej zatazi organizmus ako nieco co ho prekysluje, nici. Plesne su aj v obilninach, neskumala som presne v akych, ale viem ze minimalne vlocky maju mykotoxiny a inu pliagu ktoru ani varenim neznicis.
Skratka po ovoci sa citim najlepsie. Sem tam si dam s muzom nejake veganske jedlo, celozrnnu ryzu so zeleninou, no moje telo z toho vobec nie je nadsene. NA varenie potrebujes sol, som presvedcena ze sol nie je zdrava.

- mira

BJ, s väčšinou tvojich názorov súhlasím, máš vnímanie.
Len vecne chcem trochu dotiahnuť ochladzovanie tropickýcm ovocím, nechcem sa sporiť. Neviem, prečo si ako argument použil tibetských mníchov. Tí po celý rok jedia skromne campu - kašu z praženého jačmeňa, na zahriatie kvapku jačieho masla, čaj a minimum koreňovej zeleniny.
O tropických plodoch sa im ani nezdá, čo by ich malo ochladzovať ?

BJ

Aj vegan moze ochoriet, stale plati, ze na zdravie cloveka vplyva ovela vacsi pocet elementov nez len strava, ked ochorie vegan, presne tak, vsetci zacnu hystericit, ze to je kvoli tomu, ze nemal maso. Stres prekyseli telo ovela rychlejsie, nez taka bezna kyselinotvorna strava, takze vegan proste nemusel nieco v zivote psychicky zvladnut a neprecoval na tom, preto ochorel, nie kvoli tomu, ze mu chybalo maso.

Ja by som tiez neriesil ktore ovocie ochladzuje a ktore nie, pripada mi to nezmyselne. Viem, ze to vplyva na telo vnutorne, ale je to len slaby odvar oproti tomu, ako vplyva na telo fyzicky trening, otuzovanie a hlavne spravne dychanie. Prijde mi to vtipne, ked jogini v himalajach za pomoci dychacich technik prezivaju krute mrazy v handrach, ako niekto riesi to, ci ho nejake ovocie ochladi alebo nie, namiesto toho, aby pohol tou lenivou p.delou a poriadne zacal cvicit, dychat, otuzovat sa.

Ja tropicke plody nepovazujem za prilis zdraviu prospesne z dvoch dovodov... zberaju sa nezrele, a obsahuju tropicke plesne, na ktory nieje nas imunitny system navyknuty. Ked sa v tele niekde zakorenia, mozu sa tak ako pisala mira, spustit problemy az po rokoch, ked ich toxiny postupne znicia organy, hlavne pecen. Takze ich konzumujem len okrajovo, ani tym modernym bananom co sem dovazaju neverim. Hlavne pocas nasej sezony treba jest tuzemske, a az teraz v novembri, ked uz nic okrem jablk nieje, je dobre jest pomarance, ananas, banany, ale radsej by som tepelne upravoval zeleninu, odstavoval ju, nez jedol iba tie dovazane tropicke veci.
Teraz cez zimu by som jedol aj viac tukov, nasi predkovia si na to zvykli ziaden problem, semienka.
Super je pohanka, ta zahreje velmi dobre, ani obilovina to nieje. A pre zarytych vitarianov, da sa jest aj surova.

malediva

Tak s tymto nazorom suhlasim, ze ked ochorie vegan, alebo vegetarian, tak nanho ukazuju prstom, ze aha, nejedol maso, to preto! Ale tie fytoestrogeny ma zaujimaju, podla mna to je malo prebadane a nejaka literatura by mi urcite nestacila.. Len polemizujem, nechcem drazdit hada, okej? :D