Mam panicku poruchu?

Príspevok v téme: Mam panicku poruchu?
Elza17

dobry vecer. mate prosim skusenosti s panickou poruchou? ako sa vam prejavuje? mne sa hrozne zvykne tocit hlava, akoby nedokrvenie mozgu, srdce busi, tlak stupa, ale to len v niektorych konkretnych situaciach, na urcitych miestach a v pritomnosti urcitych ludi. myslite ze by to mohla byt panicka porucha? u lekarov som bola, okrem psychiatra

ivana45

elza, odflakli ta.
Chod pekne k praktickemu, zreferuj, ze znova si mala vysoky TK (poloz na stol papier so zapismi, de, hodina, TK, P). Ak budes mat znova TK normalny poziadaj ho o odoslanie k internistovi. Tam slusne navrhni monitoring - Holter TK a vysetrenie metanefrinov v krvi.
Pre istotu: tvoj tlakomer sa moze mylit. Zober ho do ambulancie a popros ich o preskusanie. Pozor - rozptyl do cca 10 je ok.
Kolkoze mas rokov ? vysku? vahu ?

elza77

Lulu, tak aspon v tom nie som sama. lebo mam pocit ze nikto v mojom okoli nic take nezazil, vsetci su normalni. a ako sa liecis na to, ak sa mozem spytat?
ja som si uz myslela, ze mam nieco s mozgom, nador alebo tak, tak panicka porucha by bola lepsi pripad

elza77

dik, Ivana, ale uz som bola u 2 lekarov, a oni to moc vazne neberu. hovorila som im, ze som mala tlak 212 na 111, zacudovali sa, ale kedze v ordinacii som mala normalny, tak to nechali tak..

Lulu2011

elza - na zaciatku panickej poruchy som to mala PRESNE pocas jedla a po nom, teraz to uz nemavam, ale taky ten pocit, celodenny nevolnosti hej, ako pises nedokrvenia, ci slabosti, motania, akutne zachvaty pokial nezmenim prostredie, napr. v MHD trpím celu cestu, to je upny des, ked vypadnem na vzduch prejde

ivana45

mozes mat hypertenziu a panicku poruchu sucasne.
Vystupy TK sa ti opakuju - sup k doktorovi. Mozes (ale nemusis) mat ine vazne ochorenie, ktore ti zvysuje tlak, tak neblbni a chod.

elza77

fuha, a sa ti to casto stava? znie to neprijemne. kolko taky zachvat trva?
u mna to nie je take akutne, ale neprijemne je, ze aj niekolko hodin sa citim tak divne, tak na pokraji zavratu, akoby sa mi malo vzduchu dostavalo do pluc a do mozgu. no neviem z coho to moze byt. cely vikend sa mi venoval jeden doktor, isiel so mnou do obchodu preplneneho ludmi a tak, skratka na miesta kde sa mi to stava, ale ked tam bol on so mnou, tak to bolo ovela miernejsie. tiez mam tieto neprijemne pocity pri jedle a po nom

Lulu2011

elza - ja reagujem takto:

najprv mi zacne byt nevolno, ale stav taky, ze si myslim, ze so mnou sekne o zem, do toho sa zlaknem, pulz vyskoci aj na 160-180 z toho sialeneho busenia dostanem strach, ze dostanem infarkt, zacnem nasilu dýchat a zblednem, ruky studene, odkrvene, najlepsie je ked v takych chvilach ta niekto vystrasi - to sa hned prepolujes, alebo sa k tebe prihovori, ja som raz mala taky silny zachvat, bola letna burka a vedla mna udrel blesk, doraz bolo po panike :D

elza77

to ja som chuda, a tlak mam vacsinou nizucky, len sa mi v poslednej dobe 3x uz stalo, ze bol okolo 200 a raz dokonca 212/111, tak to bolo velmi neprijemne

ivana45

pasuje to na panicku poruchu.
Idealne je merat si TK aj doma v klude (na ramene!!, 5 min. sediet, nerozculeny clovek) a ak bude aj doma vyssi (nad 135/85), obratit sa na praktickleho lekara. Pravdepodobne ti hned nebude davat lieky (ibaze by si u neho mala velmi vysoky), doporuci schudnut (ak mas nadvahu), neprisalat,..

elza77

dakujem. a mohli by ste mi prosimvas napisat ake vy mate priznaky pri panickej poruche? lebo ja som minule mala tlak vyse 200 v takej situacii