dievčatá, ženy, maminy...naša skutočná hodnota

Príspevok v téme: dievčatá, ženy, maminy...naša skutočná hodnota
sunny cinderella

Veľa tém, ktoré vznikli, sú plné pocitov nízkej hodnoty a nedostatočnosti. Myslíme si, že sme úbohé, nedostatočné, neschopné, tučné a škaredé!!!
Trpíme pre to, čo si často namýšľame, pre náš skreslený pohľad na seba, pre narážky iných, nevyzretých a povrchných ľudí, ktorí sami trpia komplexami.
V čom je naša skutočná hodnota? Čím ju merať, kde ju hľadať, ako si ju budovať? Zdravú sebalásku, sebahodnotu?
Čo vám osobne pomohlo a na čo sa zamerať?
Túto tému zakladám preto, aby sme si uvedomili, my, ženy, že sme každá jedna jedinečná na svete aj so svojími kladmi, chybami, výzorom a osobnosťou. Pomôžme si navzájom si to uvedomiť, aby sme si zbytočne neničili život, zdravie, aby sme samé seba netlačili k zemi a nedopriali sme si šťastie a vnútorný pocit pokoja len preto, že si myslíme, že si to nezaslúžime.
Ak naša sebahodnota záleží od okolností, od druhých ľudí, nie od stability nášho presvedčenia o sebe, naša sebaúcta bude kolísať.
Ako ľudia zraniteľní môžeme upadnúť do nízkej sebaúcty.
Človek s vysokou sebaúctou má viac energie pre zmeny vo svojom živote.
Motivujme sa k tomu,aby sme si budovali zdravú sebaúctu, Vyzdvihnite nás aj vy, muži, lebo ak budeme vnútorne vyrovnané, tak sa budeme viac páčiť aj vám... :o)))

tu citaj

REZOLÚCIA PROTI SAMOTE.
Keď príde na mňa samota, smútok či depresia, vtedy si budem často pripomínať,

-že dobrá kniha je skutočne najlepší priateľ,
-že práca je vynikajúci spoločník,
-že ja so svojimi pozitívnymi myšlienkami, humorom a dobrotou, naplnený láskou, som vynikajúci človek medzi ľuďmi,
-že telesné a duchovné cvičenie mi znova prinesie radosť zo života,
-že usilovní ľudia sa nikdy nenudia a nikdy nie sú sami,
-že mnohí menej šťastní, menej úspešní a smutní ľudia čakajú na moju pomoc, povzbudenie a lásku,
-že si musím vyhotoviť plán činnosti, práce na každý deň, ktorý ma vyvedie zo samoty znova do radosti života,
-že prechádzky do prírody a po meste, návšteva galérií, divadiel, koncertov mi umožnia spočítať, koľko iných dobrých ľudí je samých, a že títo ľudia možno hľadajú moju spoločnosť,
-že samota, sebaľútosť a depresia sú iba dočasné a trvajú potiaľ, kým si nenájdem priateľa, priateľku alebo dobrého kamaráta.

zayra

mne sa vzdy posmievali pre moj tucny nos.preto som zacala mavat pocity menejcennosti.pritom si nemyslim,ze je najhorsi.niekedy,je pekny,inokedy akoby opuchnuty.moze to byt,ze ked mam nieco s oblickami tak mam opuchnutu celu tvar a aj nos? vtedy je tucny a preto mam komplexy.

candy

Na čom môžeme postaviť zdravésebavedomie?
1. Schopnosť byť naozaj tým, kým som
- priamoa otvorene vyjadrovať svoje pocity, potreby, postoje
- priznať sichyby a omyly bez nutkavých pocitov viny
- stáť si zasvojim názorom aj proti názoru väčšiny
- dokázaťzmeniť názor
- dokázaťpovedať nie v situáciách, keď to naozaj chceme
2. Čo viem a dokážem
- dôvera vosvoju schopnosť urobiť to, pre čo sa rozhodnem
- vedomie, žedokážem hodnotne prežívať svoj život
- dôvera, žeobstojím v tom, pre čo sa rozhodnem
- dôvera, ževiem byť s druhými, ale aj sám sebou
- vedomie, žesi obhájim svoje práva, bez toho aby som musel obmedzovať druhých
3. Čo prežívam
- vedomie, žedokážem mať rád a mám rád
- dôvera, že sacítim dobre vo väčšine situácií, ktoré mi život prináša a že unesiem ajtrápenie, úzkosť a frustráciu
- vedomie, žemi nejde iba o seba, ale aj o druhých
- vedomie, žesám seba prijímam
- vedomie, žedokážem vnímať krásu a žijem morálne

candy

Dvanásť zásad ako získať sebadôveru:
-Zamerajte sa na svoje potenciálne možnosti, a nie na to, čo vás obmedzuje.
-Zaumieňte si, že spoznáte pravdu o sebe.
-Rozlišujte medzi tým, kto ste a čo robíte.
-Nájdite si niečo, čo robíte radi a dobre, a potom to robte stále.
-Nahraďte sebakritiku pravidelným, pozitívnym zhováraním sa so sebou samým.
-Obavu pred neúspechom nahraďte zreteľnou predstavou o tom, ako sa vám darí a akí ste šťastní.
-Nájdite dosť odvahy správať sa trochu výstredne.
-V rámci možností sa čo najviac zmierte so svojimi rodičmi.
-Rozhodnite sa zosúladiť telo s duchom.
-Povzneste sa nad neurotický pocit viny.
-Vyhľadávajte ľudí, ktorí vám pomôžu v ďalšom raste.
-Nedopustite, aby ste kvôli tomu, že vás niekto odmietol, zanevreli na medziľudské vzťahy.

candy

dievčatá,su poväčšinou komplexy tych,ktori tríznia a týrajú:
Komplex zasahuje sebavedomie človeka. Druhým ľuďom väčšinou pripadá iracionálny a zbytočný. Pre toho, kto ním trpí je však ťažké ho odstrániť.Väčšinou sa ho snaží nejakým spôsobom kompenzovať. Nenaplnená túžba po uznaní sa však ľahko môže premeniť v egoizmus, velikášstvo a posadnutosť pomoci. V sociálnom styku môže viesť k ctižiadostivým výkonom a tyranskému chovaniu voči blízkym vďaka nesúdnej závislosti na verejnej mienke.

V jadre komplexov ležia iracionálne postoje, ktoré ovplyvňujú konanie človeka bez toho, aby si to uvedomoval a robia ho tým nešťastným.
-Nikdy nesmiem vyzerať hlúpo.
-Všetci ma musia vždy mať radi.
-Musím byť v živote stále šťastný a v pohode.
-Nikdy nemám mať úzkosť alebo napätie.
-Život musí byť fér.
-Aby som bol šťastný, musím byť úspešný vo všetkom, s čím sa stretnem.
-Ak so mnou niekto nesúhlasí, znamená to, že ma nemá rád.
-Nemôžem žiť bez blízkeho človeka.
-Moja hodnota závisí na tom, čo si o mne ostatní myslia.
-Musím byť stopercentný, bezchybný, dokonalý.

Pomocou určitých techník je možné zbaviť samnohých negatívnych postojov a získať zdravú sebadôveru.

zdenka b

moj pribeh je o tom,ze som mala otca,ktory tiral moju mamu aj nas vsetky deti psychicky aj telesne.boli to najhorsie roky mojho zivota a neznasala som to obdobie tak strasne,ze mojim jedinym cielom bolo vypadnut rychlo z domu.nasla som si chlapca a vydala sa.vkladala som vsetky moje nadeje a stastie do noveho zivota s nim.jednoducho sa javil perfektne a videla som,ze konecne existuje niekto,kto si ma dokaze ocenit.pravda bola opak.vsetky jeho negativne vcrty sa zacali prejavovat po svadbe a bola som v tej istej situacii,ako doma.
pytam sa,je to pravidlo,ze si podvedome vyberame take iste povahy ako boli nasi otcovia?chcela som ineho aj som si myslela,ze je iny.az ked som sa nervovo zrutila,tak som od neho odisla s este horsim sebavedomim.neznasala som sama seba,obvinovala som sama seba za vsetko,co sa mi v zivote stalo.pomohla mi kamaratka,ktora ma vzala k sebe.vyrovnana osoba,ktora neprisudzovala nikomu nic zle,hladala v ludoch len to dobre.hovorila som si ze velka naivka.ale ked som s nou byvala,zistila som,ze presne tie postoje jej pomahali byt spokojnou so sebou.nezatazovala sa vlastnymi podozreniami,negativizmom,zavistou.vazila si kazdeho a to,ako so mnou jedlala toho pol roka,co sme boli spolu,ma natolko povzdvihlo,ze som si zacala vazit sama seba.ona si vazila mna,preto som si zacala aj ja seba.ona brala moje nazory do uvahy,preto som si moje zacala vazit aj ja.vlastne ona mi ukazala inu cestu,ktorou sa da zit,a teraz je na mne,aby som tu cestu prijala za svoju.tie postoje voci sebe a inym.pracujem na tom,hoci to nie je lahke.obklopujem sa ludmi,ktori su podobni.ti su mojimi dobrymi priatelmi,lebo od tych sa chcem ucit novym postojom.co ma nenaucili doma,to sa pracne naucim teraz ja sama.
myslim si,ze to dokaze kazda zena.len treba najst to,co sa dotkne vasho srdca a toho sa drzat.

heha

pravda je,ked sa nieco formuje,kym je to lahko formovatelne,a ked sa formuje vela rokov,tak moze nastat problem,ak ti,co formovali to robilo mozno s dobrou pohnutkou,ale zle. nastastie ludska mysel,pohlady su formovatelne cely zivot,takze kym sme zive,mozeme s kvalitou svojho zivota nieco urobit.
to podomnou su dobre postrehy ako postupovat. zasluzime si ovela viac stastia a radosti, a to kazda jedna z nas!

tu citaj

Proces zmeny je zložitý, plný nástrah, prekážok, rizík, ťažkostí...

Ťažký prvý krok je už UVEDOMENIE SI POTREBNOSTI ČI NEVYHNUTNOSTI ZMENY.
Svoje o tom vedia ľudia závislí na alkohole, drogách, hazardných hrách... a ich rodinní príslušníci. Človek trpiaci patologickou závislosťou si svoj stav nepriznáva, popiera ho, a musí padnúť veľmi hlboko, aby sám sebe a vzápätí i svojmu okoliu svoju závislosť priznal a dospel k presvedčeniu, že vo vlastnom záujme sa musí a chce pokúsiť o zmenu.

Druhým úskalím je MOTIVÁCIA, DOSTATOK ENARGIE PRE ZMENU A VÍZIA NOVÉHO STAVU.
Proces zmeny obvykle bolí a túto bolesť dokáže prekonať len človek, pripravený vynaložiť na zmenu veľké vôľové úsilie a energiu. Ak človek sám nezmobilizuje svoje sily, často zlyháva aj pomoc okolia, bez ohľadu na to, kto mu ju poskytne... Nie je vzácnosťou, že človek bez motivácie radšej strieda terapeutov a vyjadruje nespokojnosť s ich prácou a pochybnosti o ich kompetencii, namiesto toho, aby sa na procese zmeny sám aktívne podielal.

Osobitnou kapitolou je KNOW-HOW potrebné k prechodu zo starého do nového stavu.
Len málo ľudí takýmto know-how disponuje a neraz ho nedokáže získať ani od svojich najbližších, ani zo širšieho prostredia (známi, literatúra, internet, ...). V takom prípade je namieste vyhľadať odborníka, psychológa, psychiatra či psychoterapeuta, ktorý dokáže klienta procesom zmeny sprevádzať tak, ako horský vodca sprevádza turistov náročným a zradným vysokohorským terénom.

Ak človek nájde dosť motivácie a úspešne smeruje k cieľovému stavu zmeny, je to skvelý výsledok a má spolovice vyhraté. No je dôležité si uvedomiť, že v procese zmeny víťazstvom nie je len doraziť do cieľa, dosiahnuť a zaujať novú pozíciu, že túto pozíciu je nutné aj udržať.

Zmenu je nutné ukotviť, aby nedošlo k recidíve, k návratu do pôvodného stavu.