ako povedať 10 ročnému že jeho dedko umiera?

Príspevok v téme: ako povedať 10 ročnému že jeho dedko umiera?
??!!??

ako mu to mám vysvetliť....počul už o tej chorobe prečo....vie že má rakovinu.....lae myslím že význam toho slova nepozná. vie že je to choroba a to je všetko a vie že je vážne chorý. ale neviem ako mu to povdať. ako mu povedať že tu bude možno 1 možno 2 roky. a potom ako mu vysvetliť, kedˇž k danej situáci príde že dedko zorel, ....mal by ísť aj on na pohreb alebo?....viem že sa pýtamv predsthihu, ale viem že to bude skoro......a nad takým niečim potom vôbec nebudem mať ani nervy ani čas ani nič.....rozmýšlať. dik

jajka001_

take male dieta by som na pohreb neťahala
ale zaziva sa rozlucit a stravit s nim co najviac poslednych chvil by mal
take dieta je uz dost rozumne a urcite dokaze pochopit aj co je smrt, aj co je smrtelna choroba. treba mu to nejak citlivo vysvetlit.

zuzic_

mala som 6 ked mi na rakovinu zomrela babicka, nevedela som ze zomiera to mi nepovedali ale pamatam si ked mi to mama povedala vecer ze zomrela. pochopila som to hned(dedkov som nepoznala a vedela som ze su mrtvi). naposledy ked som ju videla to bolo v nemocnici cca 2 mesiace predtym, potom na zelanie babicky aj rodicov som ju uz nevidela. na pohrebe som bola, este som ho sice nechapala ale vedela som ze tam lezi a tam som jej chodila spievat, rozpravat, nosit obrazky atd...

eM.

mala som 9,5 roka, keď mi zomrela babka (otcova mama, otcov otec zomrel dávno pred mojím narodením).. vlastne jediný starý rodič, ktorý ma mal rád a s ktorým som mala nejaký vzťah (mamina matka sa jej vzdala, hoci sa potom nejakú dobu navštevovali, keď som bola malá, ale za babku som ju ani nepovažovala a mamin otec bol tyran a nedobrý človek, nepríjemný)..
nejakú dobu pred svojou smrťou bývala u nás, bola chorá a brala veľa liekov, ale potom sa rozhodla odísť domov, na opačný koniec SVK, zomrieť domov..
bola som akurát u kamarátkiných rodičov na dedine, keď prišli po mňa naši, že treba ísť domov, že babka zomrela, že zajtra cestujeme na pohreb.. nemala som z toho rozum.. v dome smútku som nedovidela ani do rakvy a keď som ju mala pohladiť, ani som ju nespoznávala.. neodchádzalo mi to, nechápala som prečo mi všetci kondolujú.. v kostole a na cintoríne som plakala preto, lebo som videla plakať otca.. a na kare som už vôbec nechápala o čo ide :(
dodnes mi chýba a jej smrť som oplakala aj s úrokmi :(

mayusik

Ahojte, aj mne zomrel dedko ked som mala asi 6-7 rokov, situacia bola o to zlahcena ze som mala brata o rok mladsieho takze som to tak nebrala a ked mam pravdu povedat dako som si to ani neuvedomovala,ze uz s nami nie je...
Pamatam si ako vsetci plakali a ja som sa chichunala s bratom.
Zobrali nas do domu smutku a tam sa mi to uz nepacilo, spominam si na to velmi dobre...a keby som bola o to ukratena asi by bolo lepsie. Nemam na to dobre spomienky... :(

A keby som si mohla vybrat tak by som nechcela nic vidiet ani pocut...

Ked sa syn bude pytat povedz mu to co uz tu bolo spominane ale keby mam poradit tak ho nevysytavovat takemu stresu ...

kkaffe

U nás v rodine nikto neumieral, ale s deckami sa bavím o smrti. Práve preto, aby to nebolo také tabu, ako pre väčšinu ľudí. Aby vedeli, že to neni nič strašné, že všetci raz zomrieme a preto si musíme užívať jeden druhého, tešiť sa TERAZ aby sme mali na čo spomínať. A keď niekto odíde, okrem spomienok sa môžem tešiť, že ho už nič nebolí, už sa netrápi.. veď o "chvíľu" sa aj tak uvidíme.

xy:)

daniela, myslela som strucne vysvetlit, aby to pochopil a nevypytoval sa na to stale dookola, pretoze by mu to nebolo jasne. urcite som nemyslela hole vety, ktorym maly nebude chapat a tak sa na to bude pytat stale dookola.

danielaaa

podla by si to mala pekne vysvetlit tak, ako to napisala erika, pekne sa o tom porozpravat ale nerozpitvavat detaily, 10 rocny chlapec nie je hlupy,ale je prave dost stary na to aby to pochopil a nebal sa.....urcite neodvadzaj jeho pozornost ani mu nedavaj strucne jednoslovne odpovede ako napisla xy....

xy:)

ja by som sa o maleho nebala, skor ty mas s tym vacsi problem sa vyrovnat. a urcite by som to nepitvala, strucne by som mu vysvetlila, ako sa veci maju.

??!!??

hmmmm no ASI PRAVDEPODOBNE vie čo je to rakovina ....sme sa dávnejšie možno 2 roky dozadu rozprávali o tom bol deň narcisov myslím. ale neviem....možno zabudol. nedávno nám aj psík zomrel, tak vie čo to obnáša svojim spôsobom. za tu rakovinu som mu nehovorila konkrétne u dedka ale žial dedko sa o tom prekecol a potom sa ma vlastne pýtal čo je dekovi .....a ja ž raz mu to poviem......a hneď mi šplechol že on má rakovinu? no čo som mala tajiť jasné že som mu povedala. vie že je vážne chorý že mu treba pomáhať.....ale o tej smrti sme sa nerozprávali (vie že pojde alebo že sa z neho stane anjelik ktorýho bude strážiť....ja mám obavu aj z toho že to ja nezlvádnem mu to aj vysvetliť. bo stačí keď mu poviem že ideme za dedkom bla bla bla že je chorý tak mám čo so sebou robiť.
no neviem .....DÚFAM že to tak skoro nebude....ale obávam sa opaku.....