Toxoplazmóza

Príspevok v téme: Toxoplazmóza
MIrkAA

Dobrý deň chcela by som sa informovať o tejto chobe hlavne od ľudí čo ju už prekonali ( zaujíma ma že čo to obnáša ...) mám zväčšenú uzlinu a doktor si myslí že to môže byt toxo... krv je už poslaná na rozbor. Bojím sa, preto vás prosím,hlavne ktorý to už prekonali nech mi napíšu.Ďakujem

Weva

Ahoj Mirka,

ono ja som to pochopila podla vykladu mojej lekarky tak (a ospravedlnujem sa ak to nie je uplna pravda), ze ak vsetko prebehne po infekcii ok, tak po tom co prekonas nakazu Ti zostanu v krvi protilatky a uz Ti nehrozi vaznejsi problem. (Laurina spomina akutnu toxo - asi su i nebezpecnejsie pod-typy, v tom sa nevyznam).

Ja som prave tehotna, a pred otehotnenim mi lekarka robila testy na toxo. Vysvitlo, ze uz protilatky mam, cize musela som byt uz niekedy s toxoplazmozou v kontakte. Mame u babicky vela maciek, asi i tam som sa kedysi nakazila.

Tehotenstvo prebieha v poriadku a vlastne si tym padom s toxo robit starost nemusim, lebo som chranena existujucimi protilatkami. Viac by som sa bala keby som toxo nikdy predtym nemala, pretoze je velmi nebezpecne ak dojde k PRVEMU kontaktu prave pocas tehotenstva. Vtedy toxo moze napadnut plod v brusku.

Urcite existuju i extremne situacie a nie kazdy organizmus sa s toxo vyrovnava dobre, ale v principe je to asi ok. Ja ani neviem kedy som ju mala - nemala som ju nikdy lekarsky zistenu a ani ma nijako neliecili... Skratka az teraz gynekologicka pri kontrole nasla v mojej krvi protilatky a povedala, ze je to ok.

MirKAA

unavená bývam! Prídem zo školy, chcem sa učiť a ťahá ma spánok...spím do siedmej alebo šiestej..učím sa hodinku a ospalá som znova. Milulý piatok som zaspala na hodine! Mama hovorila že ma ťahá spánok lebo veľmi vela spím, že to môže byť aj od toho, preto sama neviem či je to z choroby alebo že prídem- zaspím, učím sa- spím...
s kĺbamy mám problémy ale teraz ma nebolia nejak nezvyčajne a svaly nie, vôbec.
stresujem len kôly mojej babky lebo straší ma neustále tým že keď budem chcieť mať bábatko nebudem ho mať kôly mojej (citujem) ,,sprostej čiernej mačky´´ zdôrazňuje tú čiernu farbu lebo je príliž poverčivá :o( a neustále ma stým buzeruje len aby som ju dala konečne preč.

Laurina22

Ja som sa vela na to pytala mojho dokyho a zas on povedal,ze zbytocne stresujem.Netreba sa bat.

Da sa to dostat von z tela.

Nebyvas unavena?Klby a kosti,svaly ta nebolievaju?

Mimochodom ja mam uzlin 10 zvacsenych:-)

MirKAA

Nie, kocúrikovi masko nedávam a keď áno, len prevarené. Mám ju LEN vo vnutry a vonku zatiaľ ešte vôbec nebol.zverolekár nám odporúčil nepúštať ju von vôbec.
Bábätko sa zatiaľ ešte v blízkej budúcnosti (aspoň 7 rokov) nechystám mať ale isteže raz príde ten čas kedy by som sa aj ja rada stala matkou.
Moja známa raz potratila tiež koly toxo a preto ma babka straší že sa nakazím a nikdy nebudem mať babatko. Môjho kocúrika sa nechcem vzdať. Je to náš rodinný miláčik :o( ale ak to je zdraviu škodlivé budem nútená :o(
zatial výsledky krvy nemám, dnes mi len brali krv :o( ďakujem pekne za informácie a ochotu, dúfam že budem mať všetko v poriadku :o(

Laurina22

A este jedna podstatna vec,ktoru mi povedal aj moj lekar:Pokiaľ sa ako budúca mamička infikujes tesne pred otehotnením alebo počas prvého trimestra, zvyčajne dochádza k potratu. Pri infekcii v druhom trimestri sa tvoria vrodené vady. Čím je plod starší, tým je riziko vzniku vád menšie.

Laurina22

To zavisi od protilatok.Ak su v krvi protilátky typu IgG , tie znamenajú, že si v minulosti prekonala nákazu alebo infekciu. Tieto protilátky ta po celý život chránia,už nemôžes prekonať akútnu toxoplazmózu.Naopak, akútna toxoplazmóza sa prejaví protilátkami typu IgM. V takomto prípade je dobre,aby si absolvovala vyšetrenie na infekčnej ambulancii plus sonograficke vysetrenie plodu.

Lenze toto sa riesi,az ked chces otehotniet alebo si tehotna.Predtym nevedia lekari a gynekologovia v podstate nic urobit.Lekar ti ani neda antibiotika,teda mne nedal.Pokial mas dobru imunitu,toxo zvladnes aj sama.

Co sa macky tyka,papa surove masko?Alebo zle tepelne spracovane?

Kazdopadne ak aj ano,treba jej 2x za 12 hodin cistit wc,aby sa zarodky toxoplazmy nestali infekcne.

Ja som mala macku ale dala som ju prec.Bohuzial.

MIrKAA

Ahoj chcela by som vedieť priebeh liečby, mala si aj ty zdurenú uzlinu? A je pravda že človek kt. mal toxo má riziko už nikdy neotehotnieť??poprípade ak by si bola taka milá a poradila nejaké veci súvisiace s touto chorobou.
Chovám doma už druhý mesiac kocúra a myslím že to môže byť od nej. Ak je to pravda že to mám od kocúra je nevyhnutné ho dať preč? nerada by som oňho prišla.