Čo je to vlastne zdravá výživa?

Príspevok v téme: Čo je to vlastne zdravá výživa?
Simonnna

Napadlo ma založiť tému, kde by sme si mohli písať niaké rady, recepty ohľadom zdravého stravovania.

Ja by som sa chcela začať zdravo stravovať. Pracujem na tom, z jedálného lístka som už asi pred pol rokom vyhodila sladkosti, smažené, tučné a nezdravé veci. Moja strava sa skladá z ovocia, zeleniny, celozrnných produktov (cestoviny,pečivo), mliečných výrobkov, mäso (kuracie, morčacie, občas kuracia šunka), ovesné vločky, cereálie, ryža, zemiaky, kuskus a podobne. Lenže už som si asi pred mesiacom začala študovať články o zdravom stravovaní a všade píšu niečo iné. Niekde píšu, aké je pre nás mlieko a mäso dôležité, niekde zase že určite nie. Tak aký je Váš názor na zdravú stravu a z čoho by sa mala skladať ?

Ďakujem za všetky reakcie :)

angela85

viete co mne tu tak trochu chybaju fotky ludi, lebo ja mam zlu pamat na mena, skor si zapamatam tvar ako meno a potom tu neviem priradit nejake tie charakteristiky k prezyvkam

to len tak naokraj

Genesis

jajka

priznam sa ze velmi nerad to hovorim vzhladom na rozdielnost nasich povah a nazorov ale

suhlasim s tebou ;)

Weva

Podla mna zavazi i to - ak ma na ten smazak chut nech si ho da, urobi jej lepsie ako si ho (alebo cokoladu, mlieko, cokolvek) nasilu odopierat. Ak na neho chut nema, super pre nu, urcite jej nebude chybat :) Treba pocuvat svoje telo a obcas si i dopriat nejaky pozitok - pre niekoho je to orechovy kolac, pre niekoho klobasa a pre niekoho co ja viem jahodovy smoothie s medom a smotanou... kto sa vacsinu casu stravuje vyvazene tomu to neublizi

jajka001_

z kazdeho rozka troska, tak sme sa to ucili a tak je to podla mna spravne. telo si aj vezme, co potrebuje, aj stiha odburavat to nepotrebne. ked sa stravujes jednostranne, vznika problem. generacie pred nami boli zdrave a zili dost dlho a to aj riadne makali takze v 40ke boli strhani, dnes ludia tolko nepracuju, skor umries na obezitu, predtym ludia nemali co jest a jedli co sa dalo

Genesis

BJ

citujem:

Clovek v ziadnom pripade nepotrebuje vysmazane veci v oleji, a cim menej tuku sa donho dostane, tym lepsie.

Podla mna, stravovanie ktore ma, je este stale nezdrave, ale je to omnoho lepsie, ale neznici ju to az tak rychlo, ako keby k tomu jedla slaninu a vysmazany syr.

odpoved:

zaoberam sa dietologiou 10 rokov ... vsetky udaje overujem pozorovanim v praxy ... vysledok ... dietologia ako veda je kopa kecov

neviem odkial beries svoje info ze ju to znici a podobne ale z praxe to rozhodne nie je nemas to ani nicim podlozene .. je to len a len tvoje presvedcenie ktore vzislo zo ziskanych zavadzajucich informacii

osobne netvrdim na nic ci je zdrave alebo nezdrave pretoze to nevie nik ... iba niektori sa robia mudri a ini sa snazia zarobit a ti chytrejsi oboje.

moj postoj k vyprazanemu je taky ze osobne to za zdrave nepovazujem rozhodne ale za zdrave nepovazujem ani veganstvo alebo zasadite diety pretoze v praxy sa neosvecili ... jednoducho podobnych kecov tu uz bolo vela ... zakazdym niekto pride s niecim uzasnym a ludia sa toho chytia a veria ze im to pomoze ... pravda vzdy to par jedincom pomoze a dalsich mrte mrte vela bude sklamanych

taktiez tie keci o delenej strave ... kde sa vylucuje kombinacia skrob + bielkovina ... vsetky obiloviny a strukoviny dokonca aj maso obsahuju tuto kombinaciu a aj keby ste ich jedli same o sebe uz porusujete tuto zasadu

kazda jedna dieta co som cital je logicky a prakticky vyvratitelna

preto vravim ze nech to proste strieda ... z kazdej potravy pokial jedinec na nu zrovna neni alergicky alebo intolerantny moze telo nieco ziskat dokonca aj z toho vyprazaneho syra ... plno latok v potravinach vobec este neni identifikovanych a nevie sa ani ich dolezitost pre organizmus ... to ze izolovali a pomenovali zopar vitaminov neznamena ze vsetky vitalne dolezite latky su vyriesene

taktiez bacha na suplementovy priemysel ... nejde im o ludi ale o prachy... je to ako kedysi ked sa predavali zazracne lektvary a podobne az na to ze teraz miesto lektvaru dostanete pilulky alebo prasok v peknej krabicke na ktorej je popisanych plno pozitivnych ucinkou ... bohuzial v drtivej vacsine sa jedna len o plane sluby