Miluj svoj zivot

Príspevok v téme: Miluj svoj zivot
ja40

Ahojte,prave mi kurier priniesol 3 knihy,jedna z nich je Miluj svoj zivot.
Rozhodla som sa,ze vam z nej budem sem tam pisat,aby sa vam lahsie na tomto svete zilo :-)

Dokonalost deti

Deti sa nemusia o svoju dokonalost ani len trochu usilovat. Dokonale sa uz rodia a spravaju sa,akoby o tom vedeli. Vedia,ze su stredobodom Vesmiru. Neboja sa poziadat o to,co chcu. Emocie vyjadruju bez zabran. Ked sa dieta hneva,vie o tom cele okolie. A ked mu je dobre,jeho usmev dokaze naplnit stastim celu miestnost. Deti su plne lasky.
Male dieta moze od nedostatku lasky umriet. Postupom casu sa ucime zit bez lasky,ale male deti to nevydrzia. Maju radi kazdu cast svojho tela,dokonca aj vlastne vykaly. Maju neuveritelnu odvahu. Aj vy ste boli taki. Ked ste sa narodili,boli ste dokonali. Vsetci sme boli taki.Potom sme zacali pocuvat dospelych,ktori sa naucili bat a zacali sme popierat vlastnu dokonalost. Nikdy kientom neverim,ked sa ma snazia presvedcit o tom,aki su nemozni a nehodni lasky. Mojou ulohou je vratit ich do cias,ked vedeli,ako sa maju mat naozaj radi.
Pokracovanie nabuduce :-)

jajka001_

ked som mala 15, objavila som budhizmus a konecne sa mi ulavilo. po tolkych rokoch, lebo cca ked som mala osem, som pochopila ze krestantstvo je ciry nezmysel - teda to ktore sa snazi presadzovat katolicka cirkev, som zistila ze existuje aj normalne chapanie skutocnosti, ktore sa zhoduje s tym mojim.

Annika1987

BJ a ty si predstavujes, ze milujuci Boh ti musi dat to, co ti na ociach uvidi? Alebo ze milujuci Boh ta chce priviest k poznaniu a vyssej urovni?
Ak sa ti stane nieco zle, tak to predsa nie je trest. Alebo skor zavisi na tebe, ci sa chces k tomu postavit pasivne trpitelsky ako k trestu.

BJ

Teda, chcel som tym len povedat, ze Karma vylucuje existenciu stale milujuceho boha, hovori o existencii prvotnej nevedomosti, cize hovori, ze stvoritel chce utrpenie aj stastie. Potom ale, clovek, co chce iba stastie, a za to bohu dakuje, musi byt vdacny aj za utrpenie. Cize, ak niekomu zomrie dieta pred jeho ocami, musi byt vdacny, ze sa mu to stalo. Clovek ale nieje dokonaly, toto sa dotkne kazdeho, je to ako urezat niekomu ruku, tak to boli, cize bude urcite trpiet.

Dalsie dosledky, ktore z viery v Karmu vyplyvaju, su take, ze sa na utrpenie nemozeme pozerat len z jedneho zivota, a ked utrpenie prijde, nieje to vlastne trest za predchadzajuce zivoty, lebo to by bolo nespravodlive, je to dosledok nevedomosti, v ktorej ste sa narodili a musite si tym prejst. Potom ale plati, ze aby doslo stastie, clovek musi mat poznanie. Ked ma clovek poznanie, nerobi chyby, a teda netrpi. Chyba je teda aj skodit ostatnym, kym je clovek stastny, povedzme, kym je silny, brat slabsim, pretoze za to dostane v nejakom dalsom zivote trest. Za co dostane trest? Za svoju nevedomost.
Ak teda stvoritelovi ide o utrpenie a stastie, nepotrebuje Karmu. Nemusi byt ziadna seria zivotov, ktore na seba nadvazuju, kde utrpenie je trestom za ten predchadzajuci. Nemusi to mat ziaden suvis, kedze jednotlive zivoty oddeluje nevedomost, mozu byt proste v mnozine, nemusia byt v postupnosti. Preto to nemusi byt tak, ze su tie zivoty v postupnosti. Nemusi ale moze. Ak sa teda clovek rozhodne verit jednemu, alebo druhemu, neurobil tak na zaklade poznania, ale pocitu, tym padom nemoze vyvratit druhemu to, ak veri, ze ziadna postupnost zivotov neexistuje a je to nahodne. Teda, aj ked ste stale dobry, vracia sa vam utrpenie. Preto si nemyslim, ze Karma existuje, ak urobite dobry skutok, nedostanete odmenu, a ak dostanete trest, nieje to za nieco zle, co ste spravili v minuly zivot. Je to proste preto, ze stvoritel chce utrpenie aj poznanie, a vy vlastne trpite za svoju nevedomost. Je to vlastne donucovaci prostriedok, ako sa zamysliet, za co to bolo, a pokusat sa pohnut smerom k poznaniu. Ale, v poznani sa posuva aj clovek, co trpi, takze tym padom nema zmysel odsudzovat ani najhorsich ludi, aki existovali. Napriklad, je v pohode, ze Adolf Hitler a fasisti, vrazdili zidov. Nevadi to, aj take poznanie treba. Takisto je v pohode, ze si nasi politici rozkradaju tuto krajinu, a my budeme trpiet. Nase deti budu hladovat. Nevadi, ak zomru, je to v poriadku. To z toho totiz vyplyva, ze nema zmysel sa na nic hnevat, ani nic obvinovat. Ak clovek obvinuje a hneva sa, potom je v nevedomosti, a ako uz vieme, co prijde za nevedomost? Trest... utrpenie.

BJ

Ja neviem, ja som si precital Genesisove prispevky, a aspon co sa tyka tejto diskusie, je blizsie k neutralite, ako vy ostatny. Nepyta sa negativne, ale rozumne, na mnoho otazok, spojenych s existenciou utrpenia.
Ta3 to vyriesila karmou, ale vec, o ktoru tu ide, je proste ta, ze teraz je zamilovana. Teraz sedi za stolom a pije nektar, kym Genesis je asi hladny. To sa v zivote stava vela krat. Samozrejme, Genesis sa pyta preco. Je to jednoduche zhodit na karmu, ale podla mna, karma je nevedomost. Je to vzdanie sa zodpovednosti za pochopenie zmyslu utrpeniu. Clovek, co pouziva termin karma, nikdy nepochopi, preco sa nieco stalo, pretoze to vyriesil tymto: Karma.
Proste to vie niekto iny. Je to pomocka, ktora odlahci, pretoze riesit utrpenie je peklo, lahsie je proste len trpiet a nezamyslat sa nad tym. Ale myslim si, ze je to velmi nespravne myslenie, pretoze clovek si potom mysli, ze je to trest za nieco co urobil predtym. Ja osobne tento vzorec neuznavam, lebo evokuje prvotny hriech. To z toho totiz vyplyva.

Dokaz sa da urobit dokonca matematicky, na principe postupnosti:

Ak existuje karma, a niekto ju ma zlu, teda trpi udajne za predchadzajuce zivoty, tak existuje postupnost zrodeni. Kazde zrodenie je jeden zivot, kde clovek robi rozne skutky, a na zaklade jeho karmy zavisi jeho dalsi skutok. Zoberme si tieto cleny ako postupnost v case. Pokial ma niekto karmu zlu, urcite by rad napravil svoje zle skutky, a bol dobry, a teda logicky sa zacne pytat na predchadzajuce cleny postupnosti, teda zivoty, kde urobil chybu. To ale nikdy nemoze zistit, lebo o nich nevie. Uz tu zacina nezmyselnost karmy, pretoze je trestany za nieco, o com ani nevie. Je to rovnake, ako ked pes urobi chybu, a vy ho nepotrestate hned. Napriklad, prijdete za hodinou domov a tam ho zrezete remenom. Co by ste povedali o takom cloveku? Ze je idiot. No a prave ste zo stvoritela urobili dokonaleho idiota, pretoze s pouzitim karmy a trestu za to zle, ste vlastne pes, ktory dostal bitku po hodine, a uz nevie, za co to bolo. To si vazne myslite, ze ak niekto tvoril karmu, a dokazal stvorit cely vesmir, spraval sa takto nespravodlivo? Nie, ja na karmu neverim.
Vratme sa kusok dozadu, k dokazu, ze pritomnost karmy evokuje prvotny hriech.
Ak teda trpite za nieco, co ste spravili v minulom zivote, potom ste v predchadzajucom zivote, museli spravit nieco zle. Ok, tak aj tam ste robili zle veci. Kto robi zle veci, je uz vlastne tretany, ma zlu karmu, pretoze dostane trest a bude trpiet. Cize zlu karmu ste mali uz v predoslom zivote. Tak podme na este predchadzajucejsi clen. Podme az na uplne prve zrodenie. Kedze je to postupnost, urcite sa da najst prvy clen. Co sa stalo tu. Aky ste sa narodili. Dobry alebo zly? Ak ste urobili nieco zle, uz ste vlastne dostali trest, a za co? Za svoju nevedomost, ktoru ste mali hned v prvomo zivote. Cize, hriesny ste sa uz narodili, rovno v prvom zivote, tym, ze ste boli nevedomy. Potom ale, nieje vasa vina, ze ste boli zly, ale vina stvoritela, ktory vedel, ze hned do prveho zivota vas posiela v nevedomosti, narobite chyby a v nevedomosti urobite zle ostatnym. Cize, ak niekto veri na karmu, musi verit na nasledujuce: Neexistuje zlo, existuje iba nevedomost, ktora spusti celu seriu negativnych skutkov. Kedze karma za negativne skutky tresta, a to uplne nespravidlivo, ze ani neviete za co dostavate, potom stvoritel stvoril tento system proste preto, aby ste trpeli. On to mohol zastavit, ale neurobil tak. Dosledok je jednoznacny: Stvoritel CHCE aby sme trpeli. To vylucuje dobrosrdecneho, stale milujuceho Boha. A toto je podla mna cela pravda veci, ked uz niekto pouziva termin Karma. V tomto pripade, to je spravodlive. Pretoze, tento vesmir cloveku chce priniest utrpenie, a to dokonca ho tyrat, teda trestat za to, ze ani nevie za co bolo. Rozdiel medzi trestom a tyranim je totiz v tom, ze trest je utrpenie, ktore vam niekto sposobi za cin, o ktorom viete, tyranie je trest za nieco, o com ani neviete, takze danu vec nemozete nijak napravit.

kafe

Genesis, počul si o dvojštrbinovom experimente? Tam je pekne ukázané, ako od obyčajného pozorovateľa závisí ako dopadne pokus. Či sa častice budú správať ako vlny alebo hmota.
www.youtube.com

Ak sa ti dá pozri si to celé, má to viac častí pod názvom: What the bleep do we know?

ta3

Annika
tema je narocna na takuto nepriamu diskusiu, ale myslim, ze zhruba vsetci hovorime o tom istom, ibaze kazdy z ineho-svojho uhla pohladu, v podstate ide o funkciu dobra a zla, verim, ze keby sme sa mohli osobne stretnut za okruhlym stolom, ze nasa komunikacia by mala viac stycnych bodov

Annika1987

Zakladny problem tejto diskusie je ten, ze kazdy hovori o niecom inom. Pretoze ta3 je clovek, co prezil, naucil sa a vie. BJ takeho cloveka vyzdvihuje, a pritom ho medzi ostatnymi nespozna... Lumik analyzuje detaily a pritom sa zabuda pozerat na vec komplexne, takze vychodisko najst nemoze. A Genesis je clovek, co sa zamotava a nevie kam z konopi. Komunikacia vas vsetkych sa vobec nestretava.

ta3

Este cosi dodam na margo karmy a pozitivneho myslenia, lebo niekto by v tom mohol vidiet rozpor. Podla mna, ak mame raz zlu karmu, musime si ju odtrpiet a pozitivne myslenie nam velmi nepomoze tuto duchovnu ocistu v podobe dusevneho trapenia zvratit, pozitivne myslenie, ovsem ak sme natolko silne osobnosti, ze aj v tazkej situacii dokazeme pozitivne mysliet, nam pomoze iba lahsie prejst zlozitym obdobim (nestastia zjemni, ale nezastavi), preto sme casto svedkami, ako mnohi z Vas tym operuju, ze dobrym ludom sa opakovane deju zle veci, patrim k nim tiez, ja sa nepovazujem za zleho cloveka, nikdy som nikomu vedome neublizila a napriek tomu som za viac ako 50 rokov zivota viac plakala ako sa smiala, tiez tvrdim, ze nic sa nedeje nahodne, vsetko ma svoju pricinu a preto reinkarnacia a karma tak pekne do mojich uvah zapada, je pravda, ze zli ludia robia zle veci, ale nech nas to nemyli, starajme sa radsej o seba, kazdy je zodpovedny iba sam za seba, tito ludia sa znovu narodia a neprestanu sa cudovat preco sa im tak "dobre" vodi, ved predsa oni nikomu nic nespravili, niekto tu namietal, ze karma je blbost, ze to nema ziadny vychovny charakter ak sme potrestani az v dalsich zivotoch, ked ani nevieme za co, na toto nemam odpoved, proste je to tak a verim, ze ked je to tak, ze je to aj spravne, tento svet bol stvoreny a prepracovany do najmensich detailov, preto mam k nemu doveru