štúdium soc.práce

simsalabim

reikee a anaya, dakujem za vase prispevky. Naozaj, ani som nemala tusenie, ze to takto funguje :( Vdaka vam som sa prestala cudovat...

reikee

Anaya
Paci sa mi, ze si aspon priznas, ze ta VS je velmi zly vyber. Pises presne to, co som psala ja vcera.
Mas rozum, ze na Mgr. ides inde. To som chcela napisat aj ja zakladatelke tejto temy,aby porozmyslala radsej nad inym odborom, no ked som citala, ako je zanietena pre tuto profesiu, chce spasit vsetkych ludi, ktory sa dostali na dno spolocnosti, su zo socialne slabsich pomerov, delikventi, bezdomovci..tak som videla, ze nema vyznam takuto osobu presviedcat. Taky clovek musi s prepacenim spadnut na @ubu a vtedy vytriezvie. Ale viem ju pochopit. Este nepracovala v tomto prostredi, nevie ako to chodi. Vie len to, co do nich hustia na prednaskACH, seminaroch.No realita je uplne niekde inde. Ale ved ona pride na to hned, ako nastupi do prace. Vtedy dostane taku facku od zivota, ktora ju preberie a vrati do reality.
A to, ako pises v zavere, ze niektori ludia su systemom dotlaceni urobit si VS kvoli praci, to je v poriadku. Je normalne, ze taky clovek si hlada najlahsiu schodnu cestu, ako sa k tomu titulu dostat bez najmensej namahy. Preto si vyberie tento odbor. Ale nechapem ludi, ako je veve, ze ide iba tak studovat tento odbor.Z presvedcenia. Ved sama musi vediet, ze tych externistov je tam tolko, ze ked ukonci skolu,nebude mat ziadne uplatnenie, pretoze ti externisti UZ sedia na istych miestach a titul im zabezpeci tam sediet az do dochodku.
Tiez osobne poznam jednu babu, ktoru som tak velmi presviedcala,nech tam nejde studovat,pretoze ked mi povedala, ze chce ist na soc.pracu, prislo mi zle. No vsetko bolo zbytocne. Teraz konci 3-ti rocnik a dala mi za pravdu. Ze keby sa to dalo vratit spat - tak nikdy v zivote. A bola presne tak zanietena pre tuto profesiu ako veve. Darmo som jej hovorila, nech tam nejde, ona chcela pomahat ludom v nudzi,chodit aj do terenu, podavala mi argumenty, ake ma tato skola siroke uplatnenie a bla, bla. No takemu cloveku darmo poradim. Musi to pochopit sam, ze robi zle.A ona to , bohuzial, pochopila.

reikee

simsalabim

Noo,polovica studuje preto, lebo takmer ta polovica potrebuje ku vykonu svojej profesie, aby ich nevykopli z miesta titul. A kde ho clovek najrychlejsie a bez najvacsej namahy ziska??? No predsa na VS -socialna praca.
Akurat pred par dnami som citala prispevoky ludi na temu ...Ako sa co najlahsie dostat k titulu, ktoru VS mi poradite? A nemusim sa ani rozpisovat, ze ktora prevladala, ze? A uplne ma z kresla zdvihla jedna pani, ktora tam hodila prispevok, bolo mi z neho na grc...pisala...chod na Soc. pracu, tam chodi moj manzel, potrebuje k praci titul. Je to uplne leharo, chodi do skoly iba dokopy 8-10 dni za semester a potom ma skusky. To, ze na skusky mu staci na kazdu otazku odpoved 2-3 vety hovori za vsetko, urobi to kazdy blbec. Ako pisem je to uuplne leharo a pohodicka.Ani nevedia, ako robia skusky....no co k tomu povedat? Je to hanba, zeNa jej mieste by som cusala. A nebola sama, takmer kazdy 2-hy prispevok bol s takymto textom. Takze nech si urobi kazdy obraz o tomto odbore.
Sama mam okolo seba kolegyne, ktore maju kvoli praci ukoncenu tuto skolu externe. A kedze nas robi v institucii cez 200, z toho si takmer 3/4 robila VS a hovorim vam, ze presne viem z ich reci, ako studovali. Vobec sa neda porovnat denne a externe studium. A este sa s tym chvalia, ake to maju lahke oproti dennym studem.Sa mozu hanbit. Vsetkym externistom by som zaradom zobrala tituly. Nezasluzia si ich a uplne zdehonestovali uroven VS a ludi s titulmi, ktory si ich poctivo vydreli na dennom studiu.
Ale ak mam pravdu napisat, uroven vsetkych VS v dnesnej dobe upada. Aj moja dcera chodi na VS a to na denne studium a vidim, ze aj to je uz o nicom. A pritom ma lukratrivny odbor na dobrej univerzite.Ked porovnavam ako sme my chodili za socializmu na VS, bolo to prisne, presedeli sme v poslucharnach od rana 7.00-8.00hod takmer do vecera a to denne od pondelka do piatku, tie prisne skusky a vsetko okolo toho...to sa neda porovnat s dneskom. Nebolo externe studium, neboli nezmyselne a bezvyznamne tituly Bc..Neviem, kolko dnesnych studentov by za podmienok, ktore sme mali my vtedy - v dnesnej dobe tu VS ukoncilo. Z externistov takmer ziadny.A uz nehovorim o urovni sukromnych VS. To je na dalsiu debatu.

Anaya

SIMSALABIM--- Veľa ľudí, čo študujú soc. prácu, to nikdy robiť nebude, lebo väčšinou sú to študenti, ktorí pracujú na nejakých pozíciách v štátnej správe a tam s titulom rastie plat. A nie je to ťažký odbor, ako nejaká informatika, medicína, či techncký smer, aby sa to nedalo zvládnuť popri zamestnaní.
Sú asi aj takí, ktorí to študujú s presvedčenia. Ale tá soc. práca má takú úroveň a povesť, akú má. To však nie je chyba tých študentov, to je chyba systému.
Hovorila som s jednou soc. pracovníčkou, ktorá má len maturitu, ale teraz, ak si chce udržať miesto, tak si musí spraviť VŠ.
Ja som sa pred pár rokmi vrátila zo zhraničia a keď som sa rozhodovala, čo budem robiť na Slovesnku, tak som sa rozhodla spraviť si externe VŠ. Je to odbor, Sociálna pedagogika - predpokladám však, že veľa vecí je spoločných so soc. prácou. Priznám sa, že pri rozhodovaní o výbere školy som sa držala toho, čo o tomto odbore a uplatnení písala škola :-) a nezisťovala som si, ako to bude v reálnom živote. Moja chyba. Teraz som v 3. ročníku, vidím, že to nemá žiadnu perspektívu, pretože pri množstve študentov, kt. tá škola chŕli, nie je šanca na uplatnenie. Rozhodla som a však BC si dorobiť, lebo si nemôžem dovoliť vyhodiť do vzduchu penieze, kt. som do toho už vrazila, ale nebudem pokračovať v Mgr, lebo by to nemalo zmysel.
Hold smola, moja chyba, ale nehádzala by som všetkých do jedného vreca, ako to tu robíte niektorí - nevidíte do tých ľudí. Niektorí sú k tomu jednoducho "dotlačení" systémom.

simsalabim

Ludkovia, ja stale nechapem, preco polovica studentov na SK studuje soc.pracu. Obcas by nebolo na skodu sa zamysliet nad tym, co so zivotom po studiu, a nie len ze chcem lacny titul, na odbore,na ktorom sa nenamakam ;)

Laurina22

A ja som si uz blchu prniesla z osady:-)

Ste ma mali vidiet ako som sa hanbila u koznej...Aaaaaaaa ved stava sa:-)

Ked nemas blchu,nie si dobry socialny pracovnik!!!

:-)

reikee

veve
Bez urazky, ale si priklad studenta,ktory ma este nasadene ruzove okuliare a mysli si, ze ked pride do praxe spasi svet. Pises sem iba to, co ste preberali na seminaroch, prednaskach, ale to je iba cista teoria. Prax je uplne o niecom inom.
Az budes mat to stastie a po ukonceni VS sa zamestnas, mozno ze ten entuziazmus u teba chvilku potrva, no postupne sa bude znizovat a nakoniec zistis, ze realita je o niecom inom. Uvidis, ze nikto okolo teba v kancli nebude zdielat tvoj postoj a nazory zmenit svet. Po case sa dostanes presne na uroven svojich kolegov a budes iba mechanicky vykonavat to, co od teba vedenie ocakava. Beda, ak budes mat iny nazor, inu predstavu. To sa tam dlho neudrzis. Tak si to 2x rozmyslis, ci budes nadalej taka aktivna. To satam tresta. Takych tam nemaju radi.Vidim ta presne ako dopadnes o par rokov. Bude z teba obycajny uradnicek, zavaleny haldou nepotrebnych papierov, so znechutenym vyrazom na tvari,ked ta bude klient o nieco ziadat. Stane sa z teba clovek sediaci v kancelarii za nizky plat, hundrajuci na vsetko okolo, neochotny pomoct inym a siriaci blbe nezmysly,ohanajuci sa paragrafmi a zakonmi, ktorym ani sam nerozumie. Pretoze taki su takmer vsetci uradnici. Nie je to nahoda, ze ich ma temer kazdy zuboch. Ved vacsina z nich je uplne neschopna, nic nevedia, posuvaju si klienta od dveri k dveram. Uradnik-vysmech spolocnosti. A najhorsie na tom je fakt, ze takmer 3/4 z nich ma ukoncenu VS-odbor Soc. praca. Prave taketo individua znehodnotili a poslapali mozno dobre meno tohto odboru.

a k tebe CLO.....skoncil si iba Bc. a tvaris sa ako Boh. Pravdepodobne si jeden z tych, ktory to skoncia s odretymi usami a ked maju IBA malilinky titul Bc./ktory ja za titul vobec nepovazujem/ si myslia, ze mozu rozhodovat o tomto state a o vsetkych.Ze pojedli vsetku mudrost sveta.

tpch

Tomuto sa hovori "spiknutie studentov socialnej prace". Vraj manipulativny klient :-D Ale pred spanim sa dobre zasmiat je velmi prospesne. Nespominam si, ze by som s tebou uzavrela nejaku dohodu o vykonani cinnosti alebo poskytnuti sluzieb, takze klient nebudem, okrem toho teba, clo, by som si urcite nevybrala. To 100krat radsej veve, aj ked sa snazi tvarit tak strasne uradnicky vazne. Ked ani v tomto nemas jasno, potom amen s nami...
Majte sa tu krasne, ja som sa zasmiala a idem spinkat.

veve_IX

použila si ten výraz a je jedno koho si tým myslela. Nebudeme sa o tom debatovať, nájdi si to v starších príspevkoch.
Btw uvedomte si aká bola pôvodná téma tejto diskusie. Akú otázku som položila na začiatku a pozrite sa kam sa to dostalo...
Ďakujem vám za duchaplnú debatu k téme a vy, kt. ste neni schopní ani udržať diskusiu v danej téme idete niečo hovoriť o iných...
Končím túto debatu, prajem vám dobrú noc.