Ako ste zacinali s pc?

Príspevok v téme: Ako ste zacinali s pc?
michaela22

Ahojte chcem sa popýtat, ako ste sa naučili všetko o počítačoch?? ako ste sa do toho dostali??? Mám svoj pc len nedávno, predtým som mala len v škole, neviem o tom nič, a akonáhle sa mi stane dačo z PC , tak musím za dakým kto mi pomože. Velmi rada by som o tom vedela sama si porobit, antiviraky, virusy dat het, skotrolovat nejake veci, všetky tie skratky ako Ctrl lt Delete - správca uloh a pod..A neviem nič a je toho tak vela, že ani neviem , čím začat:D Tak že ako ste začínali vy??? Dakujem:-)

User_37597

ja si pamatam ked mna a sestru prihlasil do jedneho pocitacoveho kurzu este v ba pri slovnafte to bolo..kks to bol kurz.este komplet stare pc tam boli a jedine co si pamatam je ako som musela napisat leto :D a s toho kurzu si teda rit palovu pamatam a myslim ze to je aj dobre teraz su uz ine pc..
ja si este pamatam Dos :D a to uz ej co povedat ked mam len 22.ako som hrala aladina,bombermana :D fuuu to boli casi :D

Michaela22

Omega - No napadla ma jedna vec. Antivírus. Aký je podla teba ten naj?? Aký používaš trebárs ty? Neviem či ESET, alebo ten Avast. Poznám aj ludi, čo vedia na ake stranky chodit, nechodit, kde je asi ten virus, a preto nemaju antivir...vraj to aj spomaluje dost. Tak neviem.

0mega

To su len skusenosti zo zvedavosti :) len sa to na mna nalepilo za tie roky :) (asi 10 rokov :D )

To mas ako s varenim a pecenim, zo zaciatku je to narocne a trena nasledovat recept, ale za 10 rokov mas taku zrucnost, ze vytvaras recepty "from scratch" cize prakticky z nicoho :)

brunoc :)

Michaela22

Omega - ty si super, dakujem, to ty s tým robíš, alebo je to len v tvojom ponímaní ,,užívatelská znalost,??? To mám čo robit, ak áno:D:D:

Dobru noc:-)

0mega

- Firmware
No toto by malo byt kusok programoveho kodu, ktory je nutny na to aby ta elektronika isla spravne. Je to prakticky software (program) ktory je zodpovedny za spravny chod elektrickeho zariadenia. teoreticky je aj v chladnicke a pracke.. Nie je to vec, ktora by sa musela nutne updatovat (instalovat novsia verzia), ale pokial je clovek skusenejsi (resp dodrzuje presny postup), moze novy firmware vyladit iste muchy z predosleho a tym pojde zariadenie efektivnejsie, popripade rychlejsie (avsak nie markantne)

- brána Firewall
firewall, to je prakticky ako stena z ohna, filtruje prichadzajuce a odchadzajuce internetove spojenie (packety), napr: nejaky program sa chce napojit na Internet a Firewall rozhodne, ci tam moze ist, ci je to bezpecne a ci to nie je spionazny program. Taktiez moze zablokobat (alebo priamo ty cez firewall, skratka FW) aby sa dany program nenapajal na Internet, z roznych dovodov (napr aby zbytocne nezral traffic (tj data, datovy limit) a podobne. A filtracia incomming (prichadzajucich) packetov je preto, ze ked sa nejaky hacker, alebo programovy utok snazi dostat na tvoj PC (sice mala sanca, ale je tam) tak by ho FW mal zastavit. Aspon taka je teoria :)

- Bootovanie
To by mal byt proces, ked zapnes PC az po start windowsu, cize nahadzovanie systemu, resp start PC, resp naictavanie operacneho systemu.
- pretaktovanie
to je uz ta zabavnejsia vec :) to ked chces zvysit vykon PC, mozes mu dat viac stavy, resp napatia (voltaze) alebo zvysist mu frekvenciu. sice by som nemal ist do podrobnosti, ale tak pre ilustraciu: CPU, cize procesor moze mat takt povedzme 2000MHz (2GHz) a to je dosiahnute tak, ze ma frekvenciu 200MHz a "multiplier" cize nasobic, ci nieco take ma nastaveny na "10" .. skratka mozes nastavit frekvenciu cipu na 220 , nasobic nechas a mas z 2000MHz az 2200Mhz.. tj +10% vykonu prilizne . Ak chces este viac, vzdy zalezi od kusu, mozes nastavit kludne aj 300MHz, a pridat mu Volty a mas 3000MHz pocitac :) lenze ak to prezenies, PC sa po starte nenabootuje a CMOS pamat sa zresetuje, CMOS je vlastne taka pamat (ak je ta skratka spravna, uz som stary) ktora uchovava informacie ktore su v BIOSe, a tam sa pretaktuje PC.. A len to treba resetnut do defaultu (prednastavene nastavenia, zakladne) a PC pofici na zakladnej prekvencii , rychlosti, tj ako keby novy.. Preto je narocne dnes odpalit PC (i ked da sa, asi ak to budes opakovat a das nezmyselne vela MHZ a V a nasobicu..), pretaktovat sa da aj RAM pamat a graficka karta a ktovie co vsetko ine :) Pointa taktovania je: viac muziky za menej penazi. cize.. 2Ghz stoji povedzme 50eur, lenze pretaktujes to na 3GHz kdezto v obchode stoji taku 90EUR.. lenze treba silnejsi chladic na CPU.. teoreticky, ten cip to zvladne, konieckoncov vyrobca robi zhruba to iste (predpokladam), takze pohoda..

A ja idem do Sleep Modu :)))

Michaela22

Omega - ozaj ak si ešte tu prosím ta, potrebujem surne ozrejmit pár pojmov, pretože tie vysvetlenia na nete nechápem, teoria ešte ok, ale nič mi to nehovori, ak mam o praxi vravet. Takže:

- Firmware
- brána Firewall
- Bootovanie
- pretaktovanie

zatial toto:D diki!:-)

0mega

BIOS je take da sa povedat zakladne nastavenie zakladovej dosky, kde menis napatie atd :)
Ale do toho sa dostane tazko.. jedine ak podrzis pred startom windowsu CRTL alebo F8 alebo DEL..
nemal som to pisat? :D
hadam to nikto nebude skusat :)

Michaela22

Omega - dakujem za stránku, bude mi velmi nápomocná:-)))

A čo je to prosim ta ten BIOS????

Lilia - aj tebe. Konečne nemusím tahat myšou:D:D:

0mega

www.hongkiat.com

Ono clovek sa uci cely zivot, to ze nieco nevies dnes neznamena nic.. Ucis sa tak, ze sa pytas :) Alebo skusas.. A neboj sa, PC nepokazis, (dnes je to prakticky umenie, jedine cez BIOS), a pri najhorsom vymazes HDD (data, udaje, windows) a ide sa od znovu :)