Kolonoskopia

jajkafr

delphia
nemáš začo :)
odstupil
keďže máš hemoroidy pravdepodobne ťa lekár nepošle na kolonoskopiu ale len na rektoskopiu ... pri tomto vyšetrení ti lekár zavedie len 20 cm hadice do konečníka a vôbec to nebolí... a navyše ako som písala ani kolonoskopia nejak extra nebolí a nebolí to pri celom vyšetrení ale len vtedy ak lekár nemôže prejsť nejakou zátačkou čo v niektorých prípadoch ani nemusí byť... napr. mne lekár povedal že mám veľmi pouzlené črevá, že také ešte nevidel a to som nebola pri žiadnom začiatočníkovi, že preto ma to bolelo, ale ako píšem nižšie tá bolesť nebola veľmi silná dalo sa to vydržať aj bez liekov od bolesti... a ak máš strach toto vyšetrenie sa dá robiť aj tak, že ti dajú lieky od bolesti alebo v celkovej anestéze takže si nič nepamätáš... ak máš problém určite to neodkladaj lebo potom môže byť už neskoro

odstupil

ja idem ku lekárke kvoli hemeroidom a bojím sa že ma pošle na kolonoskopiu a ked som čítal na viacerých diskusiách je to vraj príšerná bolest

jajkafr

delphia
nemusela... príprava spočívala v tom, že dva dni pred vyšetrením sa stravuješ len tak ľahšie neodporúča sa ovocie a zelenina... proste ľahko stráviteľné jedla. deň pred vyšetrením neješ nič piješ len vodu maximálne nejaký čistý vývar ... musíš vypiť 3-4 litre vody proste koľko do teba ide čím viac tým lepšie... medzi 14-16 vypiješ X-prep odporúčam aj skôr ak môžeš lebo mne začal účinkovať až okolo 23:00 vyčistí to kvalitne musíš veľa piť, aby si mala vyčistené dôkladne črevá preto sa odporúča 3-4 litre vody...
no a to vyšetrenie nieje až také strašné ako niektorí popisujú... osobne som sa bála preto som to aj veľmi dlho odkladala.. lebo študujem ošetrovateľstvo a párkrát som asistovala pri tomto vyšetrení, ale v skutočností je to v pohode... celé vyšetrenie cítiš v bruchu ako ti prechádza črevami vzduch ako pri hnačke nebolí to, je to len nepríjemné... bolelo ma to iba vtedy keď mi lekár nemohol prejsť cez zákruty v črevách, ale dalo sa to v pohode vydržať... celé vyšetrenie som sledovala na monitore a navyše lekár aj sestrička boli veľmi milí... takže určite to netreba odkladať :) držím palčeky

delphia

jajkafr saraticu si nemusela pit? takze pises, ze sa to celkom dalo prezit? pytam sa, lebo mna zrejme toto vysetrenie tiez caka.

jajkafr

šťastie
tak blahoželám... ja som nemala žiadnu premedikáciu, lebo som ju nechcela prípravu som mala X-prep deň pred vyšetrením to je tiež list seny :) keďže ako som písala nižšie čreva mám strašne pozrastané a zákruty boli priveľmi ostré lekár mal problém prejsť v niektorých úsekoch bolelo to, ale dalo sa to vydržať navyše som sa vždy vytočila tak, aby som videla na monitor takže som videla svoje črevo z vnútra :)
pred dvoma rokmi som bola na irigografiu u inej lekárky a tá mi dala ako prípravu prášok MgSO4, ktorý sa rozrába do litra vody... pijem horké čaje, kávu, ale toto sa nedalo... bolo to také horké, že ani veľa cukru, sirup a proste nič tú chuť nezabilo, čiže premedikácia X-prepom je super oproti MgSO4 :)

šťastie

chcem sa podeliť o svoj zážitok z kolonoskopie , absolvovala som ju v utorok , u nás v SNV mi bola doporučená lekárom v celkovej narkóze / je privolaný anesteziológ ktorý vás stojí 100 eur /lebo vraj je bolesť neznesiteľná a nedá sa vždy vyšetriť celý úsek hrubého čreva lebo pacient nevydrží bolesti. Pravdupovediac viac som sa bála výsledku vyšetrenia ako spôsobu ako to urobia , takže som si povedala že ked mi majú povedať zlú správu tak za to nedám 100 eur. vybavila som si vyšetrenie v leteckej vojenskej nemocnici v KE , kde mi dali klasickú premedikáciu ako každému pacientovi / dosin , dermicum / a nepamätám si nič - vôbec nič , žiadnu bolesť ani čo sa tam robilo- prezreli mi celé črevo , po vyšetrení som sam,a vstala ani spať sa mi nechcelo, žiadna bolesť brucha , hned som sa poriadne najedla , no proste ako keby som to nikdy neabsolvovala . Aj príprava bola iná ako mi tu dávali / prípravok X - prep.- lebo vraj ten na črevách vytvára červený povlak a tak nie sú dobre vidiet zmeny / ja som mala iba 2 dni nič nejesť , pit každý deň 4 litre vody , 5 šálok listi seny , na druhý deň ešte aj 4 flase šaratice - vyčistenie totálne , výsledok chvalabohu dobrý - takže hlavu hore , vrelo odporúčam a držím palce každému adeptovi.

jajkafr

dolusnimi
neviem či to budeš čítať, ale ak áno tak ti poviem, že kolonoskopiu a iné endskopické vyšetrenia sa robia aj inde nie len u nás a v Bulharsku kde si na takú kravinu prišiel? a na druhej strane to čo ti zistia kolonoskopiou alebo iným endoskopickým vyšetrením sa zistiť CT nedá, pretože CT-čkom ti neodoberú vzorku z čreva a nepošlú ju na vyštrenie pretože sa to jednoducho nedá... priamy pohľad okom nenahradí žiadne zobrazovacie vyšetrenie (CT, MRI, USG, RTG)

anikam

prave som sa vratila z kolonoskopie, tak sa hned musim podelit s dojmami.Pitie Fortransu bola pre mna najhorsia nocna mora. Podarilo sa mi dostat do seba dva litre ale ani tie nie cele,lebo som zvracala a potom uz som dostala taky blok, ze som do seba nedostala ani kvapku. Tak som muza poslala vecer do lekarne pre x prep, ale bez lekarskeho predpisu mu ho nepredali. Spravila som si dva klystire a bola sompresvedcena, ze rano pojdem do nemocnice a poviem im, prepacte, nedokazala som sa riadne vycistit na zakrok. Sestricka sa ma spytala, ze co zo mna ide, ze zelena voda. Takze ved lekar uvidi, ci sa da ta kolonoskopia urobit. Tak mi dali injekciu na oblbnutie, Lekar bol super MUDr. Koller Tomáš, sestricky Achbergerova, Kusa, Kleberczova, Oravcova, Pagacova, Hudecova, Molnarova - uplne super pristup k pacientovi. Robili mi to v Ruzinovskej nemocnici, samotna kolonoskopia uplne v pohode. Pitie Fortransu by sa malo patentovat ako druh mucenia :-)