škola alebo práca?

Príspevok v téme: škola alebo práca?
miguel

Som prvák na vysokej škole. Povedal by som, že aj škola ma veľmi baví, len aj tak neustále rozmýšlam či mám odísť. Jedine prečo som teraz na škole je, aby som mohol v budúcnosti zarábať viac peňazí. Nemám vysnívanú prácu čo by som chcel robiť. Aspoň teraz už nie... Dôvod prečo chcem odísť zo školy, že u mňa na prvom mieste je rodina. Mám priateľku s ktorou si plánujeme spolučnú budúcosť. Lenže ak mám chodiť do školy minimálne 5 rokov , ona tak isto, tá rodina a spoločný život je nedohľadne. S priateľkou chodíme do škôl v iných mestách a sme spolu na 2 dni do týždňa. Predtým sme boli spolu každý deň. Ak odídem zo školy a pôjdem pracovať, aj tak budeme spolu stále málo. Takže neviem sa rozhodnúť čo robiť aby sme boli spolu a aby ten spôsob života mal perspektívu do budúcnosti. Ak pôjdem pracovať aspoň niečo ušetrím, ale zase ísť teraz pracovať za možno 500 € mesačne alebo počkať a pracovať neskôr za 1200 € mesačne je veľký rozdiel. O peniaze mi nejde, jedine prečo ich chcem aby som si mohol založiť rodinu a deťom a manželke dopriať čo potrebujú. Nepotrebujem mať tisíce na účte a v garáži milionové auto. Hoc je to pekné ale ku šťastiu mi to nechýba. A teraz ma to deprimuje, že neviem čo ďalej, mám stoho len zlú náladu a nemám chuť do ničoho a flákam i školu a prenáša sa to aj na priateľku. A to nechcem. Ako ste vy riešili svoje začiatky, keď ste si hľadali bývanie, spoločný život s partnerom, ako ste boli na tom finančne, ako dlho ste bývali u rodičov? Koľko ste asi mali rokov keď ste sa osamostatnili? Ja nad týmito vecami rozmýšlam od začiatku školského roku ale na nič som neprišiel, len ma to ubíja.

wreck

napis uz predsa na akej skole to si, nech mame predstavu. lebo fakt ze ich je tu 30-neviemkolko, co je uplne mrte, a na mnohe su teda velmi rozporuplne nazory.

stredo- a vychodoslovakom sa ospravedlnujem uz dopredu, ale konecne som mal prilezitost pouzit slovo mrte, jedno z mojich oblubenych, vo vete. tak som si ju nechcel nechat ujst. :-)

miguel

Chceli sme ísť na rovkané VŠ, alebo aspoň do jedného mesta. Z mojej strany som urobil ústupok, lebo som chcel ísť do školy na opačný koniec Slovenska alebo i do zahraničia. Ale vybral som si podľa možností to najlepšie a čo najbližšie k priateľke. A zase priateľka by tu nemala čo študovať, resp. sa o to nezaujíma, pretože vedela kam chce ísť. Samozrejme, že chcela ísť sem študovať niečo čo by ju nebavilo, aby sme boli spolu ale to som nechcel ja, aby také niečo robila. A zase v meste kde študuje ona sú VŠ na veľmi ale naozaj veľmi nízkej úrovni a je to strata času študovať, ak to teda človeka nebaví alebo nepotrebuje titul k práci. Niečo také, že človek môže vedieť nakresliť aj modré z neba ale ak o tom nemá papier, že to vie, nikoho to nezaujíma...

A ako čítam, všetci mi tu radíte rovnaku, a viem, že máte pravdu, ja od začiatku viem, že by bola hlúposť nechať škole, len tie pocity, čo ma tak ubíjajú... Tomu nerozkážem aby som to necítil. A priateľka má cez prázdniny povinnú prax + ja musím mať brigádu tak je dosť možné, že prázdniny nebudú pre nás veľká výhra.

Excita

Urcite neodchadzaj zo skoly. Podla mna ste to mali riesit skor tak, ze ste sa mali prihlasit na skoly v jednom meste, aby ste mohli byt castejsie spolu... mali ste na to mysliet a bavit sa o tom skor.
Zo skoly je dobre odist, len ak mas uz nejaku pracu istu...resp.ak mas kapital a ostatne potrebne atributy, ktore ti umoznia napr.podnikat. Len tak bezhlavo odist zo skoly je hlupost, lebo verim, ze aj ked teraz uvazujete o spolocnej buducnosti, ozaj clovek nikdy nevie. Nedajboze by ste sa rozisli a potom by si to velmi, velmi lutoval. To ti asi napisal kazdy, necitala som predosle prispevky..

Matyo

Otázka je skôr, že čo vieš robiť na takej úrovni, aby si niečo zarobil aj bez vysokej školy. Máš nejaké počítačové zručnosti (grafik, tvorba webov)? vieš zvárať oceľové konštrukcie? vieš ťahať omietky? čo vlastne vieš?! : ) Súhlasím s tým, že VŠ je strata času, ale keď nič nevieš, tak nebudeš mať job ani teraz, ale máš možnosť sa na VŠ odložiť na 5 rokov, užiť si študentský život, dozrieť, možno sa aj rozídete a čo potom?! Ty budeš makať niekde na stavbe a ona si pritom nájde niekoho iného lebo ty ako roboš nebudeš pre ňu dobrá partia a čo potom?!

kuko new

miguel, dokonale ti rozumiem, som na VS, takze samozrejme prazdna penazenka, moja priatelka uz pracuje, takze peniaze má, ale ja som bedár kvoli tej vyje.......nej skole, ma to dohana do zurivosti, ale zas bez skoly co ?? :( :(

absolventVS

je vela parov co zacali spolu chodit este pred vysokov skolou, ja osobne som zacala chodit, teraz uz s manzelom este na zakladnej skole... a vystudovala som aj strednu aj vysoku skolu... zivot je dost dlhy, tiez je pre mna velmi dolezita rodina, ale myslim si ,ze mozes chvilku pockat a zalozit si ju po skole... nic ti neutecie, ba prave naopak, trosku sa rozhladis, ziskas nove skusenosti, vysoka skola mi dala vela, nie len vedomosti, ale skor kontakty a inu moralku, spravanie... iny pohlad na zivot, tak trochu otvorila oci... Skor by som hladala na vasom mieste riesenie, ci sa nedaju vase skoli studovat v jednom meste, ak chcete byt viac spolu... mohli by ste byt spolu na intraku, popripade si popri skole najst brigadu, mozno vam rodicia nieco prispeju a mozete ist do prenajmu, kde aj tak nebudete samy lebo to je drahe, takze intrak je asi aj tak najlepsie riesenie... alebo to treba vydrzat... ale dostudovat urcite, aby si si v zivote nemusel potom vycitat ze si nedostudoval, studium trva 5 rokov, ale pracovat budes dalsich 50, a aj so svojou priatelkou mozes byt potom az do smrti.. ak mate byt spolu tak spolu budete, skor ci neskor... nehovoriac o tom som vacsina vysokych skol nema rozvrh, hlavne vo vyssich rocnikoch od pondelka do piatku, takze neskor budete moct byt spolu viac... a semester trva vzdy 3 mesiace a cez skuskove mozete byt tiez viac spolu, nehovoriac o prazdninach, ked budes pracovat, tak spolu nedbudete tolko kolko mozete byt spolu cez prazdniny, ktore trvaju na vysokej skole aj 3 mesiace, podla toho ako si sikovny a spravis skusky... TAKZE STUDUJ

krtko-lampa

Sprav si VS, nejake certifikaty a odidte do zahranicia. V Slovenskej chudobe sa neda zit, iba v pripade, ze na Slovensku zacnes podnikat a beres zakazky, alebo vyrabas pre zahranicne trhy. Inac sa podla mna neda.

Lulu2011

ked som skoncila strednu citila som sa volna ako vtak, dalsich 5 rokov zivota mi pripadalo ako cosi strasne, uplne zbabranie mladosti, dalsie tyranie ucenim a nula v penazenke, nasl a son si hned pracu, bola viac krat pri mori, kym moje spoluziacky na VS nemali este nic a boli na tom myslienakmi tak ako ty teraz

presli roky a vysokoskolaci (ti sikovnejsi) zarabaju viac ako stredoskolaci, maju vacsie moznosti a uz nie len na 5 rokov, ale na cely zivot

na druhej strane nic v zivote ti nezaruci uspech :) aj clovek bez skoly moze mat uzasnu myslienku a dokaze viac ako ten s VS

ale drzme sa pravdepodobnosti s VS si tu pravdepodobnost dobrej prace zvysujes, takze zotrvaj :)