Ako setrit peniaze

Príspevok v téme: Ako setrit peniaze
nadirah

Ahojte, tuto temu zakladam preto, lebo by som sa chcela poradit ohladom financii. Ako absolventka VS som v septembri nastupila do roboty, moj plat je v cistom 430euro a zatial byvam s rodicmi. Mam kamaratky, ktore zarabaju podobne a pritom si stale nieco kupuju a chodia na vylety a stale maju peniaze a mne to akosi nevychadza. Lebo mne pride vyplata a ja sa snazim setrit tak nic skoro neminam, sem tam si nieco kupim, ale vzdy mi zatial vyse polovica vyplaty ostala. Ale nemozem si dovolit vela veci a to ma trochu stve. Studovala som tazsiu VS 5 rokov a moj plat je mensi ako plat robotnika. Je mi z toho smutno. Chcela by som, aby ste mi poradili, ako setrite peniaze, ako sa co najlacnejsie zabavit a co navstivit a podobne. Kde nakupujete a tak. Pomohli by mi dake rady :) A este sa chcem spytat, ako ste si kupili svoj prvy byt, kolko ste predtym pracovali.

MAttnl

ahoj ja setrim tym ze nechodim vonku myslim tym bar,krcmu atd.....vylet si urobim aj v lese ....na topánkach nesetrim o nozky sa trba starat....na jedle sa setrit neda ......rad varim takze klalitne suroviny mam radsej ako smejdy ....usetrim na domácich potrebách ako je drogeria tie veci kupujem len ked su v akcii a je ich viac ak chapes....moj prvy byt som si kupil v 28 rokoch pol hotovost pol uver a prerabanie bude na dlhsie kedze 4 izbovy byt neprerobim za 5000 eur .....podla môjho odhadu 20000 bez ceny prace....neviem i som ti pomohol ....ja som sam nemam priatelku no ked sa chces odtrhnut od rodicov tak sa vydaj a kupis si byt s manzelom.....neviem i som ti pomohol ....nestudoval som vysku a pracujem ako asistent ....nie furt ide o vzdelanie...

danicka

Ahojte,videli ste reláciu o šetrení a znižovaní mesačných nákladov?Ak áno a chceli by ste byť v podobnom projekte napíšte mi.

žaneta.

ja som robila od 18 rokov. nikdy som nemala plat vyšší ako ty t.j. 450 v čistom. ALE nechodila som ku kaderníčke, kozmetičke / aj napriek tomu vyzerám dobre. strihám sa sama /, nechodila som po kávičkách, nepijem, nefajčím, nenosím značkové handry,/ a to ma kolkokrát chvália, aké mám super oblečené a to je pritom od číňana / . Neponáhlala som sa osamostatniť, mám dobrý vzťah s rodičmi.

A v 30 tich rokoch som si kúpila byt bez úveru, v 33 rokoch auto bez leasingu. Rovesníčky, ktoré vtedy hýrili a machrovali, sú teraz strhané, nevedia kam skočiť, dve deti na krku a len sa sťažujú ako im to nevychádza , plus platia hypotéky a pod.

Dievča neboj, raz sa ti tvoja šikovnosť vráti. Ja teraz žijem naplno a darí sa mi.

AK

nadirah - toto je tzv. večná tema, tak ju ozivujem :)

Ako sa dari po rokoch ?

Sama si v roku 2011 usetrila viac, nez dost. Usetrit 50 percent z platu je velmi slusne. Ako to robia kamaratky ? Rozhadzuju.

Pravdepodobne pominaju vsetko a preto tak rozhadzuju. Vacsina ludi si nerobi velku hlavu s buducnostou a zije od vyplaty k

vyplate. Teda, hlavu si robia bedakanim, ale nic preto nechcu urobit.

Mas 3 moznosti.

1/ posilnit prijem - ci uz najdenim si lepsie platenej prace, zacat podnikat, zalozit si firmu, alebo privyrabat si popri

zamestnani na pol uvazku, ci skusit nieco vytvorit, predat, ponuknut nejaku sluzbu, atd.

2/ obmedzit vydavky, tym narastie usporena suma. To sa vsak neda donekonecna, cim viac setris, tym je to tazsie.

3/ kombinaciou 1+2. Cize o trosku zvysit prijem a trochu ponizit vydavky moze byt tiez zaujimave financne.

V dnesnej dobe sa moznost 1 javi ako dobra, avsak nie vzdy sa s uspechom vyuzije.
Avsak bod 2 - redukcia vydavkov, to moze pouzit ABSOLUTNE KAZDY clovek.

Takze sa budeme venovat bodu 2, lebo ten je univerzalny.

Sama si usetrila 50 percent a vedz, ze pokial so svojim zivotom nieco neurobis, bude to len horsie. Pretoze teraz byvas u

rodicov, netahas asi komplet naklady na byvanie, energie, pripadne hypoteku + potraviny.

Z precitaneho mozem odporucit:

1/ vyplatu si nechavaj posielat na sporiaci ucet a z nej si vyber 90 percent, alebo menej a ostatok tam nechaj. Alebo si ju

posielaj na bezny ucet a 10 percent odkladaj na sporiaci, pripadne terminak. Vyhoda posielat si to priamo na setriaci ucet, ci terminak bez vypovednej lehoty je v tom, ze zarabas ihned na urokoch /aj ked nie vela, ale babka k babce.../.

2/ ak mas nieco nasetrene, odporucam tuto metodu vylepsit. Nezi z vyplaty, ktora dojde, ale z uspor. Vymedz si sumu na

spotrebu a tej sa drz. Napr. nechas sa vyplatu posielat na sporiaci ucet, alebo terminak a 1 den v mesiaci si z neho stiahnes

sumu povedzme 200EUR a budes sa snazit z nej vyzit. V tvojom pripade to bude v pohode, lebo si doma. Da sa to. Ppostupne

znizuj kazdy mesiac tuto sumu o 10 EUR. Tento sposob je dobry na to, ze aj ked dojde vyplata neskor, stale mas vzdy k tomu

istemu dnu peniaze dostupne. Vykryva to vykyvy v posielani vyplaty, kedy zamestnavatel posle vyplatu raz 10teho, raz 15teho,

ci raz mesiac pozadu.

3/ je moderna doba a tak pouzi system na sledovanie vydavkov. Ci uz tabulku pre Excel/OpenOffice/LibreOffice, alebo nejaky

program na evidenciu vydavkov /napr. RQ Money/. Eviduj si vydavky a prijmy, nahadzuj ich do programu a nechaj ratat. Rob to

DENNE, aby si mala nielen dodatocny prehlad, naco si minula, ale aj aby si vedela aktualny stav. Po case zistis, podla toho, aku mas podrobnu evidenciu, na co vsetko minas a mozes upravit svoje spotrebne navyky. Umozni ti to setrit viac efektivnejsie.

4/ nenapisala si podrobnosti za co vsetko vyhadzujes peniaze, tak mozem len hadat.
Oblecenie mozes kupovat v cinakoch, alebo si pozries nejake second handy a mas tam krasne znackove oblecenie za par eur. Nikto nevie, kde si to kupila.

5/ optimalizuj si cenu za internet a telefony

6/ ak sa niekde stravujes v jedalnach, alebo restauraciach, tak si radsej navar. Dost usetris.

7/ na kozmetike usetris tiez vela, ak nebudes kupovat rozne znacky, ktore si nechaju platit vela za reklamu. Ak si pozries casopis Dtest, ten robi recenzie pre spotrebitelov. Zrazu zistis, ze rozne pletove kremy, alebo kozmetika akoze kvalitnych znaciek dostava nafrak kludne od kozmetiky z Lidla, alebo DM Drogerie. Daju sa kupit za par euro dost kvalitne prostriedky.

8/ velka polozka je jedlo, ak si varis, tak sa da usetrit ak nakupujes so zoznamom, vyuzivas akcie, velkoobchodne nakupy, ak vies vyberat polozky pri nakupe, aby si si dobre, lacno a vela uvarila, atd.

Takze tolko v kratkosti k setreniu :)

lost

v chlade, teda chladnych 22 rokov, tj. zivot :D (nie basa :D)

nemalo to s "teplotou" prostredia nic spolocne, len "zivot sa so mnou nemaznal v rukavickach" to bolo skor tak myslene :)

cize tazky a chladny zivot :D - asi ako kazdy iny :)

ak by to bol "teply zivot" (tak opak chladneho), tak by som si pod tym predstavoval nieco take, ze sa narodim niekde, kde uz nic nemusim robit, lebo vsetko mam s maximalnou vyskou zdravia a inteligencie zadarmo :) ale tak malokto ma take stastie, to by musel inak posluchat v minulych zivotoch :D

lost

nj ... :)

avsak ak by som mal zi v stachu, uz si kopem vlastny hrob :)

zivot je risk.. kazdy den nas opustia miliony ludi..

co uz..

toto musim brat chladne, ak nechcem zosaliet :)

prezil som 22 chladnych a tazkych rokov zivota, bez jednej dovolenky, ci zeny..

su na tom aj horsie :D:D:D

(alebo nie???????? :D )