prehliadka u zubara

Eva531

Peter. - takze ak si v minulom roku nebol na prehliadke, tak to, co by zubarovi zaplatila za teba poistovna, si budes musiet platit sam, cize by ceny teoreticky mohli byt velmi podobne, ako su tie, ktore som na sukromnej zubnej klinike platila ja, nakolko tam poistovna nepreplaca nic. Ale ze by sa ti dostal do ruk nejaky sadzobnik poistovne, o tom pochybujem. No ak sa k niecomu takemu napriklad na internte dopatras, posli link, zvedavost ma zoziera :)

Eva531

Nejaky sadzobnik by teoreticky mozno aj existovat mohol, ale urcite by nebol urceny do ruk "obycajnych ludi", ale iba do ruk zubarom. Poistovna zaplati kazdemu zubarovi, ktory s nou spolupracuje a nema este vycerpane limity, za urcity vykon urcitu sumu penazi, cize podla mna naozaj existuje sadzobnik, lebo neverim, ze by jednemu zubarovi za dvojploskovu bielu skloionomernu cementovu vypln zaplatila viac a druhemu menej. Urcite zaplati za dany vykon kazdemu rovnako. No ani jeden zubar ti neda dvojploskovu skloionomernu cementovu vypln za taku cenu, ktora je v sadzobniku poistovne, pretoze by nic nezarobil, takze jeden zubar od teba vypyta 10 €, iny 50 €, hoci kazdemu z nich da poistovna taku istu sumu za taky isty vykon, ide len o to, ze jeden chce zarobit viac a druhemu staci nizsi zarobok. Dalsia vec je ta, ze niektori zubari si kupia drahe rontgenove pristroje, digitalny rontgen, urobia v budove prestavbu, zriadia ambulanciu dentalnej hygieny, zamestnaju dentalnu hygienicku, zamestnaju recepcnu, aby sa nemuseli obtazovat dvihanim telefonov pocas vrtania, co ale su aj vysoke investicie a takito zubari urcite budu drahsi ako taki, ktori nevedia, co je rontgen a nevedia, kto je dentalna hygienicka... Takze niekto pyta vysoke sumy, lebo chce zarobit, ale neodvadza pracu hodnu urovne 21. storocia, iny pyta vysoke sumy, lebo pozicka, ktoru musel vynalozit na zakupenie supermodernych rontgenovych pristrojov, prestavbu v budove, vytvorenie ambulancie dentalnej hygieny, mikroskopov urecnych na endodonticke osetrenie, a tak dalej, musi byt raz z niecoho splatena... Moja skusenost, priklad: stazovala som sa raz u lacneho zubara, ze mam velmi tesne rozostavene zuby a ze mi do medzizubnych priestorov nevojde medzizubna kefka a on mi len odvrkol, ze nie som ani zdaleka jedina, ked sa mi tam ta kefka nezmesti, nech ju nepouzivam, pritom ale videl, ze ja sa o svoje zuby starat chcem a zaujem mam, potrebujem iba, aby mi niekto "mudry a vyskoleny" pomohol vysvetlit, ako sa co najlepsie postarat aj o taketo problematicky rozostavene zuby. Ja som od dotycneho pana, ako od mladeho cerstveho absolventa stomatologie, ocakavala, ze ma v prvom rade nasmeruje k dentalnej hygienicke, ktora mi vysvetli, ako by som sa o svoje zuby mala spravne starat, potom, ze mi urobi poriadny rontgen, takzvany bitewing, zamerany na medzizubne priestory (stazovala som sa, ze pri kontakte s horucimi a studenymi jedlami citim neznesitelnu bolest na vsetkych zadnych zuboch v medz. priestoroch), dalej, ze mi opravi vsetky kazy, ze ma posle na chirurgicku extrakciu s na lezato vyrastenou osmickou a ze ma ako cloveka s problematicky rozostavenym chrupom sam od seba, zdoraznujem, sam od seba posle na celustnu ortopediu, kde mi pomocou fixneho aparatu posunu zuby do menej problematickeho rozostavenia, alebo do bezproblemoveho rozostavenia. A co sa stalo? Ziadny rontgen sa nekonal, moje staznosti na citlive zuby sa odignorovali, mlady zubar ma k dentalnej hygienicke neposlal (mala som z neho taky dojem, ze ani nevie, kto je dentalna hygienicka), na chirurgicku extrakciu s krivou osmickou ma tiez neposlal, videl, ze mam zuby krive ako upir, este aj tesne rozostavene, ale na celustnu ortopediu ma tiez neposlal a ja som sa rozhodla, ze ked nevie, co ma robit, ja ho na kolenach prosit nebudem. Uz o par mesiacov nato som navstivila najdrahsiu sukromnu zubnu kliniku v nasom hlavnom meste, najskor sa urobila prehliadka pomocou digitalneho rontgenu, potom mi dentalna hygienicka ukazala take super tenke medzizubne kefky, ktore sa aj medzi moje zuby zmestia, sikovna mlada zubarka mi opravila vsetkych 14 hlbokych medzizubnych kazov a nejake dalsie malicke kazy, urobila sa chirurgicka extrakcia, odstranil sa na lezato vyrasteny zub mudrosti, ale aj endodoncia pod mikroskopom na zube, na ktorom sa korenovy kanal ani s pomocou ultrazvukovej sondy nedal najst a nakoniec, ked uz bolo vsetko v poriadku, som navstivila celustnu ortopecicku, ktora mi dala fixny strojcek na zuby - moj velky detsky sen - a vsetko urobila presne podla mojich predstav. Sice som viackrat u drahych zubarov nechala cely obsah kreditnej karty, ale nelutujem a nidky lutovat nebudem, ze som sa rozhodla navstevovat tych najdrahsich zubarov, dokonca sukromnych, pretoze som si ista, ze je to to najlepsie, co som mohla pre svoje zuby urobit. Ceny orietnacne: Injekcia - 16 €, hygiena - nieco okolo 90 €, dvojploskova skloionomerna (biela plomba) - 50 €, trojploskova skloionomerna - 70 €, chirurgicka extrakcia zuba mudrosti - 200 €, oprava zuba s odstranenim nervu so styrmi korenovymi kanalikmi (injekcia, odstranenie nervu, korenova vypln Thermafile, kompozitna vypln - vsetko dokopy) - skoro 500 € ... zdoraznujem, ze nakolko sa jednalo o sukromnu zubnu kliniku, kde poistovne nepreplacaju absolutne nic, tak drahsie by to uz nemalo byt na Slovensku nikde.

Peter.

K zubarovi chodim malo. Pri rozdiele 5 euro sa mi neoplati sediet a cakat na preventivku. Ste si isty ze rozdiel je 30 euro?

jankaaaaaaaaa

si prepocitaj kolko stoji taka zubarska technika, software, celkove vybavenie ambulancie ako kreslo zubarske, najomne za ambulanciu, atd...
a navyse, nikto ti nebranil, aby si nestudoval aj ty lekarstvo