Zasekavam sa v reci a komolim slova

Príspevok v téme: Zasekavam sa v reci a komolim slova
Delete

Ahojte :) Mam 18 a v poslednej dobre som si vsimla, ze uz nerozpravam tak ako kedysi..casto sa mylim, zasekavam...uz aj menej rozpravam lebo sa bojim ze ked zacnem dlhu vetu tak nieco skomolim :/ predtym som taky problem nemala..sice byvam v oblasti kde rozpravame dialektom, ale slovencina mi nikdy nerobila problem :/ az teraz..dakujem za rady :)

wreck

centralny a ustredny su synonyma, slova s rovnakym vyznamom.

skor je zaujimave to, ze kazde z nich sa pouziva nejakym typickym sposobom.

napriklad hovorime zvycajne centralny prijem, nie ustredny alebo hovorime skor ustredne kurenie a nie centralne. ani jedno z tychto slovnych spojeni nie je chybne, len povedat ustredny prijem a centralne kurenie je menej obvykle. ale moze to zavisiet aj od lokality. niekde mozno kuria centralne a prijimaju ustredne. :-)

tusim si mala pravdu, je to u teba horsie a horsie. ked uz taketo nieco ti nie je jasne... :((

atm

tak to zase bachnes do gugla. v slovencine nic (ako obvykle), federalne sudnictvo funguje napriklad v usa, tak si tam slahnes v anglictine usethefuckinggoogle.com . hned prvy odkaz ta privedie na velmi peknu stranku. ak nevies anglicky tak skus iny svetovy jazyk, pripadne aj cestinu, alebo polstinu (poliakov je 40milionov takze maju prelozenych niekolkonasobne viac dokumentov nez v cz+sk). tiez sa nauc spravne pracovat s google, spravne formulovat poziadavky, naucit sa rozsirene vyhladavanie atd support.google.com . a taketo encyklopedicke informacie sa daju tiez vyhladavat dobre na wikipedii

milada1111

ja si viem vyhladat slovo federalny,ale proste som to chcela skor na priklade pocut,lebo z toho co tam pisu by som tomu podrobnejsie nechapala,to je to co som vravela,ze mam problem s takymito slovami.takze ako by ste ma nazvali?:-D

wreck

slovnik.juls.savba.sk

federacia je potom sposob statneho usporiadania. cesko-slovensko bolo federaciou nejaky cas. z dnesnych statov su federaciou napr. usa.

federalny sud je nadradeny sudom v jednotlivych statoch, ktore tvoria federaciu.

atm

milada a nielen citat (beletriu, odborny text), ale citat aj s porozumenim:) a pouzivat aj slovnik v pripade, ze nebude jasny vyznam

wreck

milada1111, nazvali by sme ta najskor asi nescitanou. nemas sancu sa v tom zlepsit, ak nebudes vela citat. to iste plati o slovnej zasobe. citat, citat, citat. tym samozrejme myslim knihy, nie stupidne leskle casopisy alebo prispevky na forach po nete.

plati to nielen o slovencine, ale o kazdom jazyku. slovna zasoba a obratnost sa ti nevytvoria len tak cez noc, musis sa tomu intenzivne venovat. idealne pocas celeho detstva, az kym koncis strednu skolu. potom uz nemas tolko casu, ani sa ti to uz tak dobre neuklada do hlavy. cim budes starsia, tym viac usilia to bude stat a tym menej efektivne to bude.

milada1111

nerob si z toho nic.ja mam tiez taky problem a myslim,ze vela ludi ma taky problem.napr.mna strasne mrzi ze nepouzivam cudzie slova,pretoze sa mi to paci,vtedy vyznie clovek vzdelano a tak,no snazim sa dostat do seba nejake slova,lenze som zistila,ze ak pouzijem nejake cudzie slova,nie vzdy sa hodi do mojej vety,vtedy sa citim blbo,lebo sa mi uz stalo,ze sa mi smiali za to.takze toto je zas moj problem,ze mam slabu slovnu zasobu a malo rozumiem niektorym slovam.myslite si,ze som hlupa?ci neinteligentna?no povedzte mi,ako by ste ma nazvali dakujem