Výmenná študentka v Hostitelskej rodine

vebe

Ja sa na zaklade skusenosti s mojim detmi mozem len priklonit k tomu co napisala Martini. Pobyt v zahranici ako taky nie je zarukou, ze dotycny ked sa vrati bude povedzme "lepsi". Ale ak vymenny student naplno vyuzije to, co tento pobyt ponuka, tak neverim, ze by ho to neposunulo dalej. Moj syn sa vratil ako dospely clovek, so zdravou davkou sebavedomia, nesmierne samostatny a schopny byt zodpovedny za seba a svoje konanie. U dcery pozorujem to iste. Obaja zazili vyborne skoly, kde je system iny, dokaze motivovat aj slabsich, lebo dokaze odhalit schopnosti ziakov a to co vedia, nie to co nevedia. Obaja sa tam museli vela ucit, robit vela uloh, nebolo to lahke, ale mali motivaciu, lebo dobre vysledky boli spravne ohodnotene. Museli sa naucit riesit si svoje problemy a prisposobit sa. Viem ze to urcite neboli vyhodene peniaze, ale to je moj nazor a nemusi s nim kazdy suhlasit

martini00

Ahoj growelka:)Jasne, ze aj ludia, ktori neboli na vymennom pobyte sa vedia orientovat vo svete, nic take som nepovedala. Mam tri sestry a iba ja som z nich bola vonku a ani si nedovolim povedat, ze by som bola mudrejsia, lepsia...Mozem ti povedat iba tolko, ze mne ten rok v Nemecku dal vela a otvoril mi mnoho dveri. Predtym ako som vycestovala, som bola iba raz v zahranici, takze som sa naucila sama cestovat a pohybovat sa v cudzej krajine. Spoznala som novu kulturu, nove tradicie, mnoho novych ludi a v neposlednom rade som ziskala aj novu rodinu, u ktorej som rok byvala a toto vsetko su aspon pre mna neocenitelne skusenosti. Naucila som sa toleranci, ktora podla mna vo svete chyba. Vratila som sa domov samostatnejsia a zodpovednejsia. A tym, ze som bola vonku tak dlho, sa mi upravili hodnoty a spoznala som lepsie svoju rodinu a Slovensko ako take. Mozno sa to zda nadvznesene,ale je to pravda. Mala som moznost porovnavat ako tu funguje u nas, ako tam...Vzdy sa velmi rada vraciem do svojej hostitelskej rodiny a ku kamaratom, ktorych tam mam. Skolu si financujem sama a cely rok si setrim, aby som ich cez prazdniny mohla ist pozriet. Ty si napisala, ze ti je luto tak vyhodit peniaze, ale u mna je to presne opacne, ved kazdy ma ine priority. A o tom to cele je, naucit sa porozumiet a chapat jeden druheho.

growelka

mna by zaujimalo v com je to taka skusenost ohromna do zivota (okrem zlepsenia jazyka)?
k nam do prace nastupila holka, ktora stravila pocas skoly myslim rok v Amerike, rok vo Finsku a pol roka v Japonsku. Clovek ocakaval holku sebavedomu, samostatnu, ktora sa vie orientovat (nikto po nej nechcel aby hned ovladala pracu)a prisla ustrachana myska, ktora nevedela zavolat zakaznikovy a spytat sa na potvrdenie objednavky. Prosikala ma nech to spravim ja. Spoluziak stravil pol roka vo Finsku. Mantak ostal rovnaky. Kamaratka sla von, prisla sice s viac ako 100 novymi priatelmi na FB ale ze by pochopila, ze sa patri podakovat obcas tak to stale nie:) takze o com to vlastne je? ja som nikde nebola na vymennom, nasi na to nemali a peniaze co som si popri skole tazko zarobila mi bolo luto takto utratit a nemam pocit ze sa neviem nejako vo svete orientovat.
ovsem ak niekomu ide o srandu, zabavu, priatelov a su len za hranicami tak ok.

martini00

Ahojte,reagujem sice neskoro, ale snad si to najde este adresata a pomoze:) Ja sama som stravila cez YFU rok v Nemecku a tuto skusenost mozem len odporucit. Moja rodina tiez nepatri medzi tie bohate, obaja rodicia mali v tom case mzdu len o trochu vyssiu ako bola minimalna.Ja som mala to stastie, ze som dostala stipendium. Zalezi na tom, ako velmi tam chces ist,a co vsetko si ochotna preto spravit. Existuje moznost financovat si pobyt prostrednictvom 2% z prijmu. Poprosis vsetkych znamych, aby ti tie 2% venovali. Su to vacsinou malicke sumy, ale ked ich nazbieras dost, moze to byt pekna ciastka.Skus sa spytat aj v nejakych firmach, alebo podnikatelov, tam je ta suma vyssia.Je to vela prace a papierovaciek, ale je to zvladnutelne. Uz tak par studentov s YFU vycestovalo. Okrem toho existuje vela stipendijnych agentur a fondov,kde sa mozes uchadzat o stipko. Skus si posurfovat po nete. Kto hlada, ten najde. Ja som bola aj teraz pocas vysky na studijnom pobyte cez Erasmus stipendium a teraz sa chcem uchadzat o dalsie vysokoskolske stipko. Existuje aj vela stredoskolskych. Drzim ti palce a prajem vela odhodlania:) A ak sa prihlasis do YFU, tak sa mozno stretneme. Pracujem tam ako dobrovolnik.PS: yfu organizuje informacne stretnutie pre zaujemcov 23.2.2012 na Bezrucovej 8 v Bratislave. Ak nie si z Bratislavy tak sa mozes kludne informovat na info@yfu.sk alebo na www.facebook.com

vebe

Agentura, ktora studenta vysiela zabezpecuje vyhladavanie rodiny, ked sa rodina najde tak sa musi zabezpecit prijatie na strednej skole az potom sa oznami studentovi, ze ma rodinu a miesto v skole. Cielom je pobyt v rodine+ normalne chodenie do skoly, od zaciatku skolskeho roka v danej krajine a student je aj normalne klasifikovany. To je zmysel celho pobytu.

my-eye

a to by som tam chodila na gymnázium..? alebo niaku špecialnu školu alebo to by som si mohla vybrať na akú strednú chcem ísť

vebe

Nepovedala by som, ze je to len pre bohatych. Je to do znacnej miery vec priorit v danej rodine, ci vzdelanie je prioritou.