Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Poistné, dôchodok

Príspevok v téme: Poistné, dôchodok
Majinkaaa

Dobrý deň,

mám zopár otázok a dúfam že tu nájdem niekoho kto sa do toho vyzná. Ale nikto Vám nič nepovie a človek ktorý skončil nedávno školu nevie ako a čo musí spraviť aby nezostal na starobu bez dôchodku.

Zdravotné mi je úplne jasné. Ale sociálne nie.

1. Osoba ktorá je vedená ako dobrovoľne nezamestnaná (má príjem z práce na dohodu alebo iný) ale nechce zostať bez dôchodku si môže dobrovoľne platiť poistné. To však presahuje výšku 100 Eur, okolo 115 Eur je to. Ale je to veľa. Dá sa to spraviť tak že si bude platiť IBA dôchodok? Nejako samostatne platiť do druhého piliera a ostatok nie? Ako sa to dá spraviť? Už do zdravotnej odvádzam 47 Eur. A sociálne je naozaj vysoké.

2. Živnostník, SZČO ktorého príjem presiahol 4000 Eur ročne musí platiť každý mesiac sociálne poistné alebo sa tomu dá vyhnúť? Keď človek žije mesačne zo 700 Eur, z toho 150 dá za auto, 47 do ZP, cca 350 Eur na byt a na živobytie mu ostáva cca 150 Eur. Predtým sociálne platiť nemusel lebo bol študent. Po skončení strednej školy však prestal byť ako študent a mal by si to asi od Júla začať platiť.Mesačne má príjem 750 Eur ale ostane mu z toho ledva 150 na živobytie. Maká celé dni a nemá chvíľu na oddych. Plánuje sa zahlásiť na vysokú školu ale to bude študentom asi až od Augusta. A teraz otázka: Bude musieť to sociálne platiť? Bude ho musieť platiť celý rok aj keď bude študent len preto lebo to na začiatku ešte nemohol doložiť papierom že študuje? Sú to medzi tým cca 2 mesiace kým bude študent. Alebo sa to dá spraviť tak že bude platiť to sociálne len 2 mesiace a potom to ísť doložiť tým že je študent a aby to už nemusel platiť? Proste hocijako sa tomu vyhnúť lebo potom naozaj ostane asi na ulici.

Nerozumiem tomu...ako má človek vyžiť z toho mála a zároveň toľko toho platiť keď z toho v podstate nič nebude mať? je síce živnostník ale namaká sa - to si nik nevšíma. Každý chce od neho len peniaze a keď on čosi potrebuje tak mu teta v poisťovni povie že jeho poistka sa na to a to nevzťahuje a ešte musí doplatiť. To sa inak ako zderstvo a zlodejina nazvať nedá!

Áno, mesačne zarobí nad 4000 Eur ale nik si nevšíma tie výdaje. A ako živnostník nerozumiem ančo má si platiť všetko sociálne keď mu v podstate stačí len dôchodok. Veď ako nezamestnaný nezostane keďže je živnostník a sám sebe pánom v podstate tým pádom. Takže v živote tie peniaze ako podporu nebude môcť využiť a nemocenské a podobné. Raz šiel do nemocnice a to ho poslali s5 bez vyšetrenia a napokon sa ukázalo po čase že je to oveľa vážnejšie a keby sa to riešilo skôr nemuselo to tak skončiť. Takže ta starostlivosť je tiež akoby nulová. Čo má človek robiť keď nás sám štát v podstate ťahá ku dnu

dada.

majinkaaa - pozor SZČO nemôže byť dobrovoľne poistená ...musí platiť a hotovo !! dobrovoľne poistená môže byť osoba dobrovoľne nezamestnaná.

Majinkaaa

Od 1. februára 2012 platí nasledovné.
Osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne nemocensky poistená, dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama.
Osoba, ktorá je súčasne dobrovoľne dôchodkovo poistená a dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama.
Osoba, ktorá je dobrovoľne dôchodkovo poistená alebo dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama.

Pokiaľ osoba platí poistné na dobrovoľné dôchodkové poistenie, je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou, pričom poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.

- teda asi nie... tu to tak pisu... ze taka osoba si to moze vybrat..ci?

Majinkaaa

4) Do 31. januára 2012 dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len niektoré z nich.

- chcem sa spýtať ešte v prípade dobrovolne nezametnaneho cloveka. Tomuto rozumiem tak ze si moze vybrat teda ze bude platit len starobny dochodok a ostatok nie? a co od 31. 1. 2012? alebo tomu asi zle rozumiem...

dada.

ako živnostník musíš platiť všetko. nedá sa vyčleniť, že len toto a hento nie...inak budeš mať nedoplatky a nechci vidieť tie penále...ja som mala príjem ako ekonomka 5OO,- eur ( akože v hrubom ) a z toho všetko som musela platiť...ak som zaplatila odvody, daň, nájom, energie, musela som vyžiť z 200,- eur..hold malé mesto, malé príjmy...

mimochodom, podnikateľ skrachoval, som na urade práce ..

Majinkaaa

Ale zatiaľ mi nebolo opovedané ani na jednu otázku.

No zo 400 Eur nevyžijeme pretože 350 za byt, 150 za auto, 50 ZP a 150 vyjde na stravu a ostatok... ako z toho platiť sociálne keď je také drahé 115 Eur?

Nedá sa to teda platiť oddelene? To dôchodkové? Tak aby som platila len dôchodkové poistenie bez toho poistenia v nezamestnanosti, a ostatných... To sociálne či chcem alebo nie musím platiť 115 Eur?

Aj živnostník? Musí jednoducho platiť to sociálne 115 Euro mesačne? V podstate nám ide iba o dôchodok.Nejde to oddelene platiť? Iba spolu to sociálne? To každý živnostník musí platiť 115 Eur sociálne? ten čo dosiahne príjem nad 4000 Eur ročne? Keď to v podstate aj tak nevyužije..len potom v dôchodku, dostane minimum. Veď takto tie peniaze čo si ťažko odmaká pôjdu miesto na neho na niekoho kto žije z prídavkov na deti a z podpory. Neuveriteľne ma to štve, ten systém. A hlavne že štát nemá peniaze. Keby toľko politici nemíňali na tie svoje kampane, reklamy, na svoje pohodlie a podobne mal by aj štát a mali by z čoho platiť všetky tie veci. Chcela by som vidieť ako by z toho vyžili oni

jajka001_

inak ak nechces statny dochodok existuju rozne fondy, poistky a vselijake produkty na trhu, kam mozes platit. ale to nemas garantovane kedze mozu skrachovat.

jajka001_

a ak chce poberat podporu, ked nebude robota pre zivnostnika, tj proste nezozenie zakazky, tak by si mal platit poistenie v nezamestnanosti, inak proste narok na podporu mat nebude

jajka001_

ak nebudes platit dôchodkove poistne, dochodok mat nebudes
a ak si neplatila za cas ked si bola student tak za ten cas tiez nemas nic

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma.Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.