Schizotypová p. o. či už schizofrénia?

Príspevok v téme: Schizotypová p. o. či už schizofrénia?
Jane318

Dobrý deň, ahojte.
Už pred pár mesiacmi (možno sú to aj roky) som si všimla, že moje správanie sa dosti zmenilo. Možno je to tým, že mám len 19 rokov a že som bola v puberte alebo tak.
Veľmi som sa uzavrela do seba. Mám kamarátov, nie veľa, ale mám. Chodím aj s nimi von. No všetko prežívam len vo svojom vnútri. Rodičia majú o mňa starosť. Všimli si, že som až moc veľký introvert. Som chladná, neviem dať vôbec najavo city. Na druhú stranu som obrovský cholerik a všetko ma vytočí, niekedy reagujem veľmi prehnane. Vedia, že mám svoj svet, ale nevedia, že ho mám až taký veľký. V tom svete je plno vymyslených ľudí (je tam aj moja vymyslená kamarátka). A ja som niekto iný. Beriem na seba identitu iného človeka, ktorého som si sama vysnívala. Je dokonca aj iného pohlavia. Stále som v tom svete, nechodím von. Je jedno, s kým som, vo svojom vnútri som aj tak niekto iný.
Moja osobnosť je veľmi samoničiaca sa. Stále sa mi niečo deje (väčšinou je to mojím pričinením) - úrazy a nehody. Mám nutkanie na sebapoškodzovanie, a neviem, ako dlho mu vydržím odolávať. Asi to bude aj tým, že sa moc nemám rada a chcem podvedome zo seba spraviť iného človeka - toho vysnívaného. Veľakrát rozmýšľam, ako sa porežem a niekedy rozmýšľam aj o samovražde (ale tú v týchto rokoch spáchať veru ešte nechcem).
Vyzerám dosť nápadne, každý si ma na ulici všimne. Ja tak vyzerať ale nechcem, nemám rada, keď sa po mne ľudia pozerajú. Ale neviem sa zmeniť, jednoducho sa mi to tak páči. Preto som si myslela najprv, že mám schizotypovú poruchu osobnosti.
Niekedy mám však pocit, že sa to stále zhoršuje, tak som si prečítala pár článkov o schizofrénii a urobila som si na internete pár screeningových testov (samozrejme sa testom veriť nedá, ale budiš) a vyšli mi dosť nepekné výsledky.
Niekedy v mojej izbe vídavam také podivné lietajúce objekty, také svetelné gule ako keby gule energie (a nie len v mojej izbe). Ale úprimne si myslím, že sú to duchovia. Alebo len jeden, to je už jedno. Neverím, že by som mala halucinácie. Nestáva sa mi to často, ale už sa to asi 10x stalo. Všimla som si, že ma opúšťa pamäť. Mám problém si niečo zapamätať a vôbec sa nedokážem sústrediť. Veľakrát neviem nájsť správne slovo. Alebo ho idem povedať a úplne mi vypadne, aj keď ho mám už skoro na jazyku. Potom nedopoviem celú vetu, lebo by to nemalo zmysel.
V škole sa o mne povráva, že som psychicky narušená. Podľa môjho správania a obliekania. Už aj učitelia si myslia, že som depresívna. neviem kde na to prišli.
Nikomu som o tom nehovorila, veľmi sa bojím reakcií alebo sa bojím, že moji známy tento článok objavia.
Osobne, neverím tomu, že by som mala schizofréniu, je to až veľká blbosť.
Chcem sa vás teda spýtať, čo si o tom myslíte. Možno si myslíte, že si to vymýšľam, aby som vám znepríjemnila fórum, ale nie je to pravda.
Ďakujem za reakcie, prípadné rady.

J111

Keby som ja mal pisat o niecom, tak by som si zvolil asi napr. take spochybnovanie a rozne teorie. Napr. ako k nam doleteli mrtvi a vysuseni mimozemstania:D To by bolo prve.
No, ale fakt nechapem, co sem lietaju na takych malych tanieroch. Alebo len byvaju niekde za rohom. Ale preco su zakazdym mrtvi. Mozno posielaju uz len mrtvych, aby sme vedeli ako vyzeraju. To je napad!!!

Jane318

majulinka - o to jediné nikdy na svete nechcem prísť. TO JEDNO JEDINÉ, ktoré si chcem udržať. Som šťastná za to, že to mám. Mne je v mojom svete dobre, ja nemusím byť aj v tomto reálnom. Stačí, že ho vnímam, nič viac netreba.
To nikdy nespravím. Bez toho si neviem predstaviť život, však aj keď toto píšem, tak nie som to ja, kto tu sedí, ale moja iná identita, je to moja kamarátka, ktorá mi pozerá cez plece, aj ke´d v izbe som sama....
Nedá sa.

J111

A o com vlastne pises, hadam nie o tom, ze o com sa rozpravas s tymi priatelmi?:D To by bolo simple writing, predpokladam spravne:D

Jane318

Ostaneš tu ak budeš zavraždený alebo ak sa zabiješ sám. Ináč tu tvoja duša nebude mať byť k čomu pútaná.
Miesto pre samovrahov. Hurá!
Podpálime sa!!!!!
Milujem oheň.

majulinka

ja sa liecim na psychozu uz skoro 6 rokov, u mna to tiez zacalo tym, ze som si vytvorila svoj vlastny svet, tiez som si vymyslala imaginarnych priatelov. da sa povedat ze som sa v tom svojom svete akoby vyzivala, ale nakoniec som zistila, ze z toho nic dobre nebude, a ze ak chcem naozaj zit aby som bola stastna, tak musim zit v tomto realnom svete viac ako v tom svojom vlastnom. stale mam svoj svet, teda dost vela premyslam o zivote,viac travim casu doma a robim nieco co ma bavi, aj ked sama, malo komunikujem ale aj tak som si nasla lasku aj skutocnych priatelov,a kedze chcem mat rodinu a normalne zit aj to ma prinutilo prestat aspon teda s tymi imaginarnymi vecami, kedy viac clovek sniva ako zije. mala som aj pokusy zabit sa,predstavy ze ma nic dobre necaka ale moj zivot sa totalne zmenil a som rada, ze som tu. skus aspon sa zriect toho imaginarneho sveta, mozno zazijes taku prazdnotu najprv, ale ak fakt nechces aby sa to zhorsilo. radsej si najdi nejake konicky co by ta naplnali, alebo skus vyuzit svoju fantaziu na pisanie nejakych pribehov a pod.

J111

No a co, pis, ked vies.
To je ako s tym ucenim. Prisiel syn domov a hovori: preradili ma do osobitnej skoly. A otec na to: ked na to mas, len studuj:D
Nesuvisi, len tak na margo, for fun.