Schizotypová p. o. či už schizofrénia?

Príspevok v téme: Schizotypová p. o. či už schizofrénia?
Jane318

Dobrý deň, ahojte.
Už pred pár mesiacmi (možno sú to aj roky) som si všimla, že moje správanie sa dosti zmenilo. Možno je to tým, že mám len 19 rokov a že som bola v puberte alebo tak.
Veľmi som sa uzavrela do seba. Mám kamarátov, nie veľa, ale mám. Chodím aj s nimi von. No všetko prežívam len vo svojom vnútri. Rodičia majú o mňa starosť. Všimli si, že som až moc veľký introvert. Som chladná, neviem dať vôbec najavo city. Na druhú stranu som obrovský cholerik a všetko ma vytočí, niekedy reagujem veľmi prehnane. Vedia, že mám svoj svet, ale nevedia, že ho mám až taký veľký. V tom svete je plno vymyslených ľudí (je tam aj moja vymyslená kamarátka). A ja som niekto iný. Beriem na seba identitu iného človeka, ktorého som si sama vysnívala. Je dokonca aj iného pohlavia. Stále som v tom svete, nechodím von. Je jedno, s kým som, vo svojom vnútri som aj tak niekto iný.
Moja osobnosť je veľmi samoničiaca sa. Stále sa mi niečo deje (väčšinou je to mojím pričinením) - úrazy a nehody. Mám nutkanie na sebapoškodzovanie, a neviem, ako dlho mu vydržím odolávať. Asi to bude aj tým, že sa moc nemám rada a chcem podvedome zo seba spraviť iného človeka - toho vysnívaného. Veľakrát rozmýšľam, ako sa porežem a niekedy rozmýšľam aj o samovražde (ale tú v týchto rokoch spáchať veru ešte nechcem).
Vyzerám dosť nápadne, každý si ma na ulici všimne. Ja tak vyzerať ale nechcem, nemám rada, keď sa po mne ľudia pozerajú. Ale neviem sa zmeniť, jednoducho sa mi to tak páči. Preto som si myslela najprv, že mám schizotypovú poruchu osobnosti.
Niekedy mám však pocit, že sa to stále zhoršuje, tak som si prečítala pár článkov o schizofrénii a urobila som si na internete pár screeningových testov (samozrejme sa testom veriť nedá, ale budiš) a vyšli mi dosť nepekné výsledky.
Niekedy v mojej izbe vídavam také podivné lietajúce objekty, také svetelné gule ako keby gule energie (a nie len v mojej izbe). Ale úprimne si myslím, že sú to duchovia. Alebo len jeden, to je už jedno. Neverím, že by som mala halucinácie. Nestáva sa mi to často, ale už sa to asi 10x stalo. Všimla som si, že ma opúšťa pamäť. Mám problém si niečo zapamätať a vôbec sa nedokážem sústrediť. Veľakrát neviem nájsť správne slovo. Alebo ho idem povedať a úplne mi vypadne, aj keď ho mám už skoro na jazyku. Potom nedopoviem celú vetu, lebo by to nemalo zmysel.
V škole sa o mne povráva, že som psychicky narušená. Podľa môjho správania a obliekania. Už aj učitelia si myslia, že som depresívna. neviem kde na to prišli.
Nikomu som o tom nehovorila, veľmi sa bojím reakcií alebo sa bojím, že moji známy tento článok objavia.
Osobne, neverím tomu, že by som mala schizofréniu, je to až veľká blbosť.
Chcem sa vás teda spýtať, čo si o tom myslíte. Možno si myslíte, že si to vymýšľam, aby som vám znepríjemnila fórum, ale nie je to pravda.
Ďakujem za reakcie, prípadné rady.

Jane318

ďakujem za reakcie a rady.
ale týchto rád som sa bála :-) k psychológovi/psychiatrovi asi sama dobrovoľne nepôjdem, lebo mám na nich nepekný názor.
A rozprávať sa o tom tiež s nikým nechcem, preto som sa spýtala tu, na internete, kde je to jakž takž anonymné a je to vlastne princíp rozprávania sa s ľuďmi bez mena a bez tváre, ktorých, keď stretnem na ulici, vživote nespoznám a nebudem vedieť, že sem prispievajú.
Ja sa bojím, že mi psychológ/psychiater vezme kus mňa, vezme mi moje vnútro a môj svet, v ktorom som vlastne rada. Že ma rozkradne a bude mi vtĺkať do hlavy niečo, čomu sama neverím.

J111

Trebalo by ti ist na nejake psychologicke testy, aby sa to bud potvrdilo alebo vyvratilo. Navstiv nejakeho psychiatra a ten ta otestuje alebo ta posle na psychologicke testovanie ako poslali mna. Mne vyslo, ze som kdesi na hranici. Vcera som si kupil lieky na depresiu a hned mi zabrali, ale lieky mi pisu na schizofreniu. Pravdepodobne sa sekli v stanovovani diagnozy. Najprv. som mal depku, potom obsesiu, potom psychozu a napokon schizofreniu. Taky riadny chaos. Asi je tazke diagnostikovat psychicke ochorenie. Drzim ti palce, nemas to lahke.

jajka001_

zaujimave, ako vela mladych ludi ma psychicke problemy.
chod s tym za psychosom, mozno ti pomoze, mozno nie, ale aspon si s niekym o tom pokecas

Jane318

Prosím vás, nie je tu nikto, kto by mi aspoň niečo napísal, poradil možno, či pridal skúsenosť, alebo nie je tu nikto s takým nejakým problémom podobným môjmu?