štúdium, alebo...?

Príspevok v téme: štúdium, alebo...?
invisible93

Ako začať... situácia je taká, že som v maturitnom ročníku na gymnáziu a je najvyšší čas posielať si prihlášky na vysoké školy. Dá sa povedať, že počas štúdia na gympli som nenašla zmysel tohto všetkého, v podstate žiadny predmet ma nejak extra nebavil... Každopádne si pošlem prihlášku na štúdium nemčiny (tá ma baví najviac zo všetkého, aj keď to nie je bohviečo, ktovie, či sa tam vôbec dostanem...). Ale...keď sa nad tým reálne zamyslím, mám študovať do 24 rokov? Je dosť možné, že si potom ani poriadnu prácu nenájdem...) Zbytočne premrhaný čas + roky mladosti. Najradšej by som sa na všetko vykašľala a šla niekde do nemecky hovoriacej krajiny... do frasa, fakt neviem, čo ďalej...

Maoam

ak mas talent na nemcinu, vyuzi to, NJ nie je velmi oblubeny jazyk a nehovori nim dobre az tak vela ludi ako AJ, je tazsi a mne osobne sa paci viac, moj nazor na tvoju situaciu je ten, ze chod aspon na rok do Nemecka alebo Rakuska (v Nemecku sa naucis lepsie nemecky), bud vymenny studijny pobyt, alebo chod robit,
proste cokolvek, co je pre teba akceptovatelne a prijatelne.
Za rok zistis, ci ti vyhovuje krajina, jazyk v kazdodennom zivote, mentalita a rozkukas sa. Dnes mas moznost aj v AT aj v DE studovat na tamojsich VS, ktore su na velmi dobrej urovni a potom ti uz nic nestoji v ceste...

invisible93

krtko-lampa - aj toho som si vedomá... lenže načo si podávať prihlášky na vysoké školy, ktoré by ma nebavili a ktoré by som nebola schopná úspešne zvládnuť? Chcela by som študovať, no keď sa nad tým zamyslím...fakt nie je isté, či sa potom uplatním...

graciez - ja sa technickým smerom určite nemienim uberať, nakoľko v podstate všetko s technikou je mi na míle vzdialené (nemám k tomu vzťah ani rozum)... MAT, FYZ, INF = to všetko bolo pre mňa len nutné zlo...

graciez

poviem ti tak...ja som sla na VS preto, lebo kazdy to do mna hustil, je to ,,nutne,, lahsie si najdem robotu a tak. nakolko ma nic konkretne nebavilo, vyberalo sa podla uplatnenia - technicka skola. momentalne som na antidepresivach, prisla som o priatelov, zaluby, mam tiky, spim slabym spankom...som tam 3 roky a vobec to niako neubehlo. citim sa ako starena, akoby preslo uz 10 rokov a na kazdej prednaske si pustim stopky a pozeram ako pomaly tie sekundy idu.
tym ta neodhovaram, skus si to lebo si budes stale vraviet ,,co ak,,... ako to tu niekto uz napisal, ved z tade mozes odist.
so slovenskou skolou sa v zahranici neuplatnis, budes si musiet robit dodatocne overovacie neviem co. to chod radsej tam hned, tam studuj alebo pracuj.

Matyo

Keď chceš odísť a máš na to odvahu v 19 rokoch opustiť rodinu, tak choď, ale premysli si čo tam budeš robiť. Či tam chceš pracovať, študovať, príp. tam môžeš ísť ako dobrovoľníčka cez nejakú organizáciu na 1 rok a potom uvidíš či ťa tam život baví a vedela by si si predstaviť tam žiť natrvalo ; )

krtko-lampa

Vyznam je ten aby si dostala lepsiu vyplatu a nenakupovala v LIDLI gumene potraviny a nebyvala v najhorsom co moze byt. To ti nepripada motivujuce ? Ak tvoji rodicia nemaju biznis tak nemas na vyber ... ;) Ale toto pochopis az casom ...

invisible93

krtko-lampa - tak to neviem, ale ja rozhodne nechcem študovať na vysokej škole niečo, k čomu nemám vzťah... príde mi to absolútne zbytočné... ale zas nechcem sa trepať ani na takú školu, po ktorej by som mala problémy s uplatnením (všetky tie socio-, psycho-, polito- a pod. )... skončiť výšku len preto, aby som mala titul? =/

invisible93

queenboudiqa - som si toho vedomá... lenže mňa fakt nič iné okrem nemčiny poriadne nebaví... maturujem ešte z geografie a náuky o spoločnosti...rozmýšľala som aj o učiteľstve NJ - GEO, no neviem, či by to malo nejakú budúcnosť...fakt som zmätená z tohto všetkého...

queenboudiqa

Štúdium jazykov nie je vôbec jednoduché, skús odpovedať na nasledovné otázky:
- si ochotná učiť sa každý deň (nie len cez skúškové)?
- si ochotná učiť sa 10-15 hodín denne (najmä cez skúškové)?
- si ochotná učiť sa veci, ktoré s jazykom niekedy vôbec nesúvisia, (a často práve tie sú kľúčové, aby si prešla) ?
- si ochotná prijať všetky druhy nespravodlivosti, ktoré sa na dnešných VŠ dejú?
- si ochotná prepisovať každú prácu,len kvôli komplexom vyučujúceho?
- si ochotná bojovať s obrovskou konkurenciou, ktorá je dnes v oblasti jazykov? (najmä ľudia čo strávili pár rokov v cudzine a hrajú sa na tlmočníkov)
- nemáš problém hovoriť pred publikom, na verejnosti, si pohotová a maximálne flexibilná, /čo sa týka myšlienkových pochodov druhých ľudí/ ?

Ak si aspoň na jednu otázku odpovedala nie, nemá význam, aby si išla študovať, to čo máš v pláne.