Pes v byte - je to horror?

Príspevok v téme: Pes v byte - je to horror?
mimi321

sestra si kupuje psa - fenku vlčiaka. o tri týždne má ísť pre ňu a ja už teraz prežívam horrory. nikdy sme nemali doma psa. bývame v byte, dosť malom. neviem, čo ju to napadlo a prečo jej to naši dovolili. asi v slabej chvíli. teraz majú už aj rodičia trocha obavy, ale nechcú jej pokaziť radosť. sestra má 17 rokov a sľubuje hory - doly, ako sa bude o fenku svedomito starať a ako ju vycvičí. veľmi sa na to nespolieham. nikdy som nechcela mať psa v byte. pokladám to za nehygienické a za týranie psa aj ľudí. ešte tak malého izbového, to by som bola ochotná akceptovať, ale nie vlčiaka. ten patrí na dvor a nie do bytu.
veľmi vás prosím, ktorí máte takého veľkého psa, napíšte mi, ako sa mám na to pripraviť a čo mám vlastne očakávať. mám taký strach, že by som sa najradšej odsťahovala. vďaka za vaše rady!

bingham

ninka 255...toto zviera rozhodne do bytu nepatri... :)

Ach jaj...stale vidim ze si tu niekto zamiena vlciaka s nemeckym ovciakom...no nic :)

Deria

dazdovka, presne to iste ma tiez napadlo, ze by si tuto temu mali pozriet rodicia mimi. mozno by im to trochu otvorilo oci.
a ty, mimi, mne sa tak zda, ze sa nielen psa bojis ale zaroven sa nanho tesis, proste hlavna vec, ze bude nejake vzruso! lebo keby si sa ho tak bala a keby si ho tak nechcela, urcite by si to rodicom vysvetlila a toto im dala precitat. ved maju dve dcery, nie jednu! aleo su taki bezohladni voci tebe, ze pre tvoju sestru urobia vsetko a na to, ze ty sa bojis a nesuhlasis, kaslu.

dazdovka666

Ano, presne to kvitujem aj ja - ze sa zaujima... aj ked v podstate z mierne odlisnych dovodov. Napriek tomu by som v tomto pripade bola najradsej, keby si to s tou kupou rozmysleli, dovody som napisala.

dedy

ninka 255, tvoj syn má čvčko 2 mesiace? myslím, že to na objektívne stanovisko ani zdaleka nestačí. Pretože dva mesiace sú krátka doba, na to aby sa dalo všetko posúdiť ako sa s čvčkom žije (v byte), a ak je to ešte šteňa tak príde doba puberty ked si pes postaví hlavu a to že krásne poslúcha bude minulosť a záleží ako zareaguješ.
Ja som napríklad nikde nenapísala, že veľký pes nepatrí do bytu, ale čv nepatrí do neskúsených rúk. Preto mám z toho dosť veľké obavy. Avšak dosť obdivujem mimin záujem o príchod psíka do rodiny, že to nenechala len tak, ale zisťuje si informácie.

ninka 255

Rawen, konečne jedno normálne a objektívne stanovisko. Vôbec nie je pravda, že taký pes do bytu nepatrí, to sú naše slovenské predsudky, pokiaľ sa samozrejme umožní tomuto plemenu dostatok pohybu,ktorý potrebuje.Môj syn ho má dva mesiace tiež v byte, síce vo veľkom trojizbovom, ale pes na slovo poslúcha,lebo sa mu venuje a venčí ho naozaj dlho aby s unavil. Je strašné zlatý a poslušný. treba správny prístup a preštudovať si o tomto plemene čo najviac.

maruska123

no pes v byte urcite horor nie je, zalezi od jeho vychovy samozrejme..

ale vlciak do bytu rozhodne nepatri, ten potrebuje pohyb a vela priestoru...bude potrebovat vela pozornosti a dlhe dlhe prechadzky a vencenie...mali ste si zvolit nejake mensie plemeno

Rawen

inak - mimi - velmi sa mi paci tvoj pristup. sice otvorene priznavas, ze mas strach, ale zistujes vsetko co sa da. a vsimol som si, ze aj chapes tvoju sestru, hoci urobila rozhodnutie s ktorym si ty nesuhlasila. to je dobry zaciatok. je totiz predpoklad, ze k tomu psovi budes pristupovat zodpovedne a stanete sa dobri priatelia. nepodcenujes problemy ako niekto, kto si uz dopredu mysli, ze nejako uz len bude.
a k tomu, ze to je fena - no trocha viac problemov pocas harania, ale fena sa cisti sama, tak to budu len drobne necistoty a je to pritulnejsie a vernejsie ako pes, mal som dvakrat fenu a to je ozaj laska na cely zivot. fena je oddana a ochranitelska. aj pes ochranuje, ale je to trocha iny pristup ako u feny. fena chrani ako svoje deti, pes ako svoj majetok.

Rawen

tak toto je naozaj dost zlozita situacia. ale kedze mam so psami skusenosti uz od utleho detstva - teraz mam uz piateho - NO (v byte!), tak skusim byt objektivny.
1. toto plemeno je narocne na vycvik. to je bez debaty a mysliet si, ze prave ta vasa fena bude ina je naivne.
2. je to plemeno velmi inteligentne. znamena to, ze nebude robit nezmyselne ukony. ziadne posluchanie na slovo ako cvicena opicka. skor dohoda dvoch rovnocennych partnerov, z ktorych jeden je sef - a to musi byt niekto z vas.
3. strava musi byt kvalitna, ziadne granule zo supermarketu, na to hned zabudnite. budu to teda nove vydavky.
4. velmi vela pohybu je nevyhnutnost, hlavne v prvych rokoch. na jednej strane je to pre vas casove obmedzenie, na druhej strane vam pes moze vsetkym zlepsit kondicku.
5. existencia v byte nie je na prekazku ani takemuto plemenu, pokial nie je byt velmi teply, lebo tento pes je zvyknuty skor na prirodne podmienky. v chladnejsom byte sa pes bude citit ako clen svorky, co mu len prida na psychickej pohode. urcite lepsie ako pes, ktory je sam v zahrade. neratajte ale s tym, ze bude cely den pokojne odpocivat a cakat, kedy si na neho najdete cas. potrebuje pohyb!
6. je nedovercivy k inym psom, preto na prechadzkach opatrne a s nahubkom.
7. musi byt JEDNOZNACNE vychovavany od prveho dna, inak nebude posluchat. ak ho pustite pri prechadzke bez voditka, mohol by navzdy zdrhnut.
8. sadnite si doma s rodicmi vsetci styria a vyjasnite si stanoviska. tento pes naozaj znamena, ze zapojit sa musite kompletne cela rodina. rovnake povely, rovnake podmienky a pristup. nie jeden cihi a druhy hota. to by psa znervoznilo a nikto by si s nim uz potom neporadil.
9. po tomto plemene tuzi vela majitelov psov, ale kazdy sa ho boji. mam niekolkych znamych, nikto z nich by ho nevymenil, vsetci su nadseni a do svojho psa zamilovani.
10. ak sa prestahujete k tomu dedkovi, tak sa netreba bat, ze susedia budu zurit. toto je pomerne pokojny pes pokial ide o hlucnost. takmer nesteka, len obcas zaknuci alebo zavija - ale len zriedka a mozno ho to odnaucit.
11. zacnite sa na VASHO - nie sestrinho - psa tesit uz teraz a prijmite ho s laskou do rodiny. odvdaci sa vam tak, ako to ziadny clovek nedokaze.

dazdovka666

Kokos... Tiez sa pripajam do tabora tych, co Ti radia, aby si sestru nabonzovala chovatelovi... Ja kebyze som na jeho mieste a zistim, ze ma clovek takto oklamal, okamzite mu stena beriem bez naroku na vratenie co len centu z nakupnej ceny! /Dufam, ze s vami uzatvori poriadnu kupnu zmluvu s co najdrsnejsimi podmienkami!/ Tu vobec nejde o to, ze by velky pes isiel do maleho bytu, pes sa prisposobi, ale clovek sa mu musi skutocne venovat NAPLNO ako fyzicky, tak aj dusevne. Aj ked uznavam, ze zrovna CV do bytu... Tu ale hlavne ide o cely vas pristup! NEEXISTUJE, aby pes mal povolene fungovat len v 1 izbe! Nikto z vas nema so psami ziadne skusenosti, akurat ze "sestra ho chce"... Ale z ostatnych clenov rodiny ho v skutocnosti nechce nikto. Tiez som ako decko psa strasne chcela, teoreticky som ovladala vsetko od plemien psov cez psie choroby az po vychovu a vycvik, ale "zbytocne" nasi mi ho nedovolili. A vedeli preco. Podla mna pes jednoducho nepatri do rodiny, kde aspon 2 - 3 ludia nie su totalne zazrati psickari, ochotni pre psa obetovat vsetok cas a financie!
A neutrpela som preto ziadnu ujmu, medzi psami som sa pohybovala a pohybujem neustale. A teraz chovam macky :). Ale ked budem byvat vo svojom, nevylucujem, ze k nim pribudne aj nejaky ten havkac;) Asi by nebolo od veci dat precitat tuto diskusiu fotrovcom...

ajjaja

Nechápeš, že tu nejde len o VÁS?? O to, že VY sa mu budete musieť venovať celá rodina, VY investovať čas aj kopu peňazí... To je aj pri malom psovi.
Ide tu predsa o toho psa! Je to podľa mňa týranie, mať takého v byte! Sestra dobre vie, prečo chovateľa oklamala, že bývate v dome. Žiadny normálny chovateľ, ktorý má rád svoje zvieratá, by vám takého psa do bytu nepredal ani za nič !!! Asi vie prečo!
Ste celá rodina bezohľadná a myslíte len na seba a vaše chcenie niečo čo ste si zmysleli!
Ak by ste sa presťahovali k dedkovi, ok, aj keď pochybujem, že kvôli psovi sa odsťahujete ...