AML - akútna myeloidná leukémia

Príspevok v téme: AML - akútna myeloidná leukémia
nanana1

Stretli ste sa uz vo vasom okoli s touto zakernou chorobou ? Podarilo sa dotycnemu vyliecit ? Pomohla transplantacia kostnej drene ? Mam v rodine osobu,ktora je 3 mesiaci po transplantaci kostnej drene, vysledky su zatial vsetky v poriadku ..
Viem , ze este stale je mozny relaps tejto choroby aj po transplantacii ..
nejake skusenosti ??

sniky

Zdravim som po transplantacii kostnej drene uz tri roky vsetko je poriadku imunita kus oslabena ale som poriadku treba verit vsetko je vo vasich hlavach

Rendax

Oteckovi diagnostikovali pred dvomi týždňami AML, z prvotných výsledkov kostnej drene vieme len toľko, že 90%tvoria rakovinové bunky, nasadili chemoterapiu, sme zdrteni, veľmi mu chceme pomôcť, veľmi ho bolí miesto, kde mu brali kostnu dreň, panvového kosť, má boľavé ústa, poraďte prosim

llek

Nie je za co. Urcite je dotycny pouceny, ale ak by sa mu objavili nejake zmeny na kozi, hnacky, zvracanie, svrbenie ci palenie koze alebo by mu ozltli ocne bielka, treba ist hned do nemocnice, lebo by to mohli byt prejavy tej imunologickej rekacie stepu proti pacientovi.

llek

Cielom pri liecbe AML je vyliecenie. nie vzdy sa podari tento ciel dosiahnut, ale je nezanedbatelne percento pacientov, ktori sa vyliecia. Plati to najma u deti a mladsich pacientov. U starsich pacientov je prognoza ovela horsia. Aj po transplantacii kostnej drene moze nastat relaps ochorenia, ale treba verit, ze sa tak nestane. S dlzkou casu od transplantacie riziko relapsu postupne klesa. Po tansplantacii moze byt priebeh uplne nekomplikovany, ale moze byt aj komplikovany vyvojom reakcie stepu (teda imunitnych buniek darcu) proti tkanivam prijemcu, teda pacienta. Preto su tito pacienti pomerne dlho dost intenzivne sledovani a musia uzivat pomerne vela liekov, ktore maju tuto imunitnu rekaciu tlmit. Neskor sa tieto lieky postupne vysadzuju- ak je to mozne. Mnohi pacienti sa vratia postupne do svojho zivota, nezriedka aj do prace, aspon na ciastocny uvazok. treba verit, ze to bude dobre

nanana1

tak literatura to opisuje dost objektivne, co je jasne.. ved kazdy pripad je iny ..
tak ci tak dakujem aj za tuto odpoved, i ked by som rada vedela ci mate nejake skusenosti zo zivota , ci poznate cloveka s leukemiou , a chcela by som vediet priebeh liecby atd.
dakujem