Nikdy uz nezjem mäso!

Príspevok v téme: Nikdy uz nezjem mäso!
Deria

Boze, to som nemala vidiet! Prave som videla v TV, ako ti prasivci velkochovatelia kastruju malicke prasiatka BEZ LOKALNEHO OMRTVENIA(!) a to len aby usetrili peniaze! Ako strasne kricali, ved to su barbari! Este stale mam oci plne slz. Ked si predstavim, ze na dedinach sa to tak bezne robilo a mozno este aj robi, tak mi beha mraz po chrbte. Kedy uz clovek raz pochopi, ze zvierata su zive tvory, ktore prezivaju strach, radost, smutok? Su zdegradovane clovekom na uroven veci, s ktorou sa da vsetko robit a hlavne zarabat peniaze. Cim viac mäsa sa konzumuje, tym viac sa tyraju zvierata, lebo produkcia musi ficat, to je predsa profit! Husi sa krmia strojmi, videla som zabery, po rade im brutalne napchaju hrue rury do hrtana, aby to islo rychlejsie, ci hus pri tom porania, im je jedno. Kury broilery su nagniavene tak, ze sa nemozu hybat, dochadza ku kanibalizmu, pretoze im z toho musi zacat sibat ale na to maju velkochovatelia metodu: osekuju im zobaky! Vsetky zvierata su prepchate chemiou, antiiotikami a hormonmi. Taktiez som videla morky, ktore boli z tych hormonov tak pretucnele, ze sa nemohli doplazit ani k vode, trpia bolestami a zapalom klbov. A to je len zlomok toho, co este nevieme. (Resp. nechceme vediet!) A toto vsetko, tu chemiu, strach a bolest zvierat dokaze clovek este zjest!!! Ja sa pytam, co je na tom zdrave? Ak niekomu este po tom vsetkom chuti, pojedat tie ubohe a utyrane mrtvolky, tak nazdravie! Ja sa v kazdom pripade hanbim, ze som clovek. Ludstvo na to aj tak raz pride, ze jedina spravna a zdrava vyziva je bez mäsa. (Ved vsetko, co robilo a robi nespravne, sa mu vracia.) Toho nazoru boli uz z dejin mnohe slavne osobnosti a svet k tomu pomalicky aj speje, ak ovsem ludstvo nestihne znicit celkom vsetko: prirodu, zvierata a aj seba samych.

antityrania

Deria,
u mna to zacalo videami tyranych psikov, potom som videla video z cinskej kozusinovej farmy - naozaj som preplakala niekolko dni, nikdy nezabudnem ako stahovali tie ubohe zvieratka zaziva z koze a ako sa tie chudatka branili :( nuz a zaklincovali to videa z velkochovov. Uz pol roka som vegetarian a som na to hrda, ze nepodporujem to nezmyselne tyranie a vrazdenie... ludia maju pouzivat svoju inteligenciu na zveladovanie Zeme a zatial ju len plienia :( ale to sa ludstvu vrati...som rada ze si sa tak rozhodla a fandim ti :)

bingham

watermelon...ja som myslel tu v nasich podmienkach by si bez masa nemohla zit(ale...za inych podmienok...to som pisal derii)

inak kludne mozes zit aj bez masa....ale su tiez ludia co prezivaju len na zivocisnej strave...a podla mna neni ani jedno uplne dobre(aj ked v tomto pripade je ta rastlinna strava lepsia)...ved moj jedalnicek...tvori hlavne vela ovocia a zeleniny...ale aj maso(a striedam to)

a ak by som zil niekde na ostrove...tak by som jedol len ovocie a ryby...(co by mi prostredie dalo) :)

a este k tym zvieratam...to som sem dal len preto...lebo ste pisali ze zvierata neublizuju umyselne(a to nie je pravda)...a ja suhlasim ze ludia to robia pre zisk...a vlastne hromadne zabijaju zvierata...ale ty nemozes vediet ako by to bolo naopak...

dam ti taky uleteny priklad :)....predstav si ze vlk alebo medved (ten je vsezravec) by bol na tvojom mieste...a moze si vybrat

1,bude lovit raz do tyzdna(mozno uspesne/mozno neuspesne)...a bude v neistote ci sa nazerie/a ci vobec prezije

2,nebude musiet lovit...ale bude mat(zver) priamo v ohrade...a ked bude hladny(alebo jeho svorka)...tak sa v klude nazerie(bez namahy...a bez obavy ze neprezije)

ja si myslim ze ak by naozaj mal tu moznost vyberie si 2...

(u ludi je hlavny problem ten ze nas je strasne vela...vladne kapitalizmus...a kazdy chce mat co najvacsi zisk...a teda na zvierata a dokonca aj ludi sa neberie vobec ohlad)

watermelon

bingham ty stale rozpravas o tom ake su zvierata v prirode, ale aj tak si myslim ze je velky rozdiel v tom v akych podmienkach sa dnesne zvery chovaju a teda konanim ludi ktori to robia pre zisk. Zviera ok zabije aj pre potesenie ale preboha nema vyvinutu celu masineriu tyrania ako clovek. A to ze clovek bez masa neprezije, ja neviem no co ti k tomu povedat - ja ti to nechcem vyvracat, zjavne sa to neda, ale preboha co potom vsetci ti vegetariani, vegani a vitariani a frutariani? Norman Walker nejdeol maso tusim od 27 nie som si ista, a dozil sa ako vitarian vyse 100 rokov, Karen Ranzi vychovala vitarianske 2 deti, su dnes dospele, v zivote nemali gram masa, a takychto ludi je vela, je to mensina, a normalny clovek co nehlada ani o nich nevie, ja hladam lebo tak chcem vychovat dieta, tak viem ze je ich rozhodne viac ako 10 na celej planete,
indicki hinduisti su vraj prevazne lakto ovo vegetariani, dzinisti vegani, z etickych dovodov maso nejedia
tibetski budhisti a zen budhisti su vraj vegetariani
Markezske deti (markezske ostrovy) vyrastaju na vegetarianskej strave, az v dospelosti zacinaju jest ryby - mozno sa uz vela zmenilo, to maso si najde v dnesnej dobe cestu vsade... pozri sa na Havajcanov -. dakedy tak zdravy narod, zacal jest maso a su to sami tucni chori ludia....
bez masa sa rozhodne da prezit, zit kvalitne a to dokonca kvalitnejsie ako s nim - pozrel si si to video z youtube co som sem zavesila? od freelee? je niekde nizsie, ona sice nie je ziaden studovany odbornik ale cerpa od vedcov ako Colin campbel atd a ozaj skus si precitat jeho knihu, co ty na to len tak nezavazne, bola by som zvedava co na nu povies. No je dost draha tak neviem ci by si ju zohnal v kniznici?

masozravec

Vsetky zvierata ktore jete, by vas zjedli tiez keby mali moznost a hlad. Vsetky zvierata bez vynimky mozu jest maso. Aj sliepky na dvore sa navzajom pojedaju. Ak niekto neje zivocisnu stravu a vyhovuje mu to, je ot jeho vec. Ale skor si myslim ze obcas nieco zivocisne treba zjest, ludske telo to potrebuje.

bingham

Deria...ved to je ta otazka "co je spravne"...pre teba je normalne ze zena ma rovnake prava ako muz...pre niekoho ineho(kto zije v inej krajine) to moze byt nepochopitelne...dalej pre teba nie je normalne zabijanie zvierat...a v cine je normalne zaziva stahovat psa z koze...alebo rybu supat zaziva z koze...dokonca sa to ucia na skolach ako spravne pripravit tie zvierata tak aby na tanieri este zili...(a Cina a Japonsko teda rozhodne nie su zaostale krajiny)...je to velky extrem co sa tyka rozmyslania ludi...

a este co sa tyka tych zien...tak som bol celkom prekvapeny ako to funguje v albansku...tam si zena tiez moc nemoze vyskakovat...dokonca musela sediet inde ked rozpravali chlapi...ale vsetko v ramci normy :)...horsie to je s tymi zaostalimi krajinami(kde ti ludia nemaju take citenie ako ty)...a kedze zena je fyzicky slabsia ako muz..a ani vzdelanie tam nema...tak je pre nich "nepotrebna" a zviera ma vacsiu hodnotu...ale to je tiez len v urcitych castiach

ja osobne som za to aby tie zvierata boli zabite najrychlejsie ako sa da (kedze podla mojho nazoru maso treba) a zili v dobrych podmienkach...napr na sukromnych farmach to tak funguje

Deria

ano, bingham, pokial budes presvedceny, ze mäso je pre cloveka nutne k prezitiu, tak sa musime v mnohom zakonite rozchadzat. a v tom je cely problem.

Deria

bingham, samozrejme, ze prostredie nas formuje a ze mnohe veci su zauzivane a pritom nemusia byt spravne. je teda spravne, ked ma niekde viac hodnotu zviera, nez zena? no vidis, presne tak to myslim, ze clovek ma väcsie iq nez zviera (niekedy o tom pochybujem!)a predsa potreboval tisice rokov na to, aby pochopil rozne veci, napr. aj to, ze zena ma rovnake prava ako muz. cize so zaostalymi krajinami a nazormi na mna nechod.
co sa tyka ludskej krutosti...no ved to vidis sam v praxi, co ti ma zviera dokazovat? zatial je len vsade hnusne zneuzivane prave clovekom.
aha....takze tak si to myslel s tym prezitim bez mäsa!:) takto: zabit zviera v nudzi, ci v sebeobrane je v zmysle pudu sebazachovy prirodzene. takisto, ak ma napadne zviera, alebo aj clovek tak sa branim a ak mi ide o zivot, bohuzial....ja hovorim o nezmyselnom zabijani! apropo, ten film som videla. co by som dokazala zjest, keby mi islo o zivot, samozrejme neviem. nam vsak o zivot nejde, co je podstatne a zabijame cez to vsetko a este k tomu brutalne a nezmyselne.

bingham

Deria opat sa mylis...schopnost zabit(zviera) cloveka je v kazdom z nas...aj v tebe...len zalezi od prostredia kde zijes...od okolnosti...(napr ludia v Afrike povazuju zabitie cloveka v podstate za normalnu vec - nic vynimocne)...dalej su rozne krajiny kde maju zvierata vacsiu hodnotu ako zeny(lebo z nej nemaju ziaden uzitok)

a to ze ludskej krutosti sa ziadne zviera nevyrovna nemozes vediet...pretoze nastastie zvierata nemaju tu moznost(dokazat to)

a ano myslel som to tak ze by si sa ocitla v lese/horach (napr letecka nehoda...) bez masa by si neprezila...(inak urcite poznas ten pripad ked spadlo lietadlo s futbalovym tymom kde nakoniec museli pojedat tela svojim mrtvych kamaratov...lebo sa nevedli uzivit...)

Deria

bingham, ano, v tom je medzi nami rozdiel. ale tym sa vlastne sam zaradujes medzi zvierata, ja nie. aj tak si dovolim tvrdit, ze ludskej krutosti sa ziadne zviera nevyrovna. co sa odohrava v mozgu zvierata, ked zabija, neviem, ani sa to nikdy nedozviem ale co sa v takom momente asi odohrava v ludskom mozgu, ked zabija vedome a planovane? aky je to asi pocit? teraz nemyslim iba tych katov na bitunkoch ale aj vrahov, ktori tyraju a zabijaju ludi, ba dokonca aj deti. takze clovek sa nielen radi prakticky sam medzi tie zvierata ale je este horsi, pretoze nevyuziva svoje iq na uzitocnejsie veci alebo je uz z toho mäsa tak zmagoreny, ze nedokaze inac mysliet a citit.

a ze v prostredi, v ktorom sa nachadzam, by som bez mäsa neprezila? prezivam bez neho v pohode:D ale zrejme to myslis inac....ze by sa zrutil cely system ale ani to nie je pravda, pokial by ten prechod/premena nenastali zrazu. a zatial to ani "nehrozi", (aspon nam nie)lebo to, co je tisicky rokov zauzivane, ani nie je mozne zmenit za rok, ani za desat. vid ine velke premeny. take sa rodia a formuju len velmi pomaly.