zmätok ohľadom VŠ

Príspevok v téme: zmätok ohľadom VŠ
Bulletka

Som v maturitnom ročníku na gymnáziu, maturitné predmety mám: SJL, nemecký jazyk, geografia a náuka o spoločnosti. V podstate už od malička som chcela byť učiteľkou, no neviem, či by to bola správna voľba... učiteľstvo NJ - GEO... určite by som chcela vyskúšať štúdium nemčiny (áno, baví ma, no som si vedomá aj toho, že v nej mám rezervy - hlavne čo sa týka posluchov...), no mám v tom zmätok... ja fakt neviem - pochybujem, že by sa oplatilo študovať čisto len NJ v dnešnej dobe... intenzívne si pozerám odbory na vysokých školách, no čím viac do toho čumím, tým väčší zmätok v tom mám...

Bulletka

Predsa len - kto v dnešnej dobe ovláda jazyky, má dvere doširoka otvorené.... preto by som sa chcela pokúsiť skúsiť niečo s tou nemčinou... =/ lenže čo okrem učiteľstva? =/

Bulletka

Ajaj...tak teraz som ešte viac zmätená =/ ... lenže bohužiaľ, čo práve pozerám školy, NJ sa čisto študovať nedá...jedine s dákym predmetom alebo s iným jazykom pri štúdiu prekladateľstva - tlmočníctva. Kebyže ovládam dáky druhý jazyk... síce sa v škole ,,učím" AJ, no je to úplne oničom...

zuzix

Dobre si rozmysli, či chceš ísť študovať dvojodbor.Je to nesmierne náročné štúdium plus štátnice sú o niečom inom ako na vysokých školách. Ja som študovala slovenský jazyk a historiu za štátnicový stôl som si sadala celkovo šesťkrát. To ani nehovorím o tom enormnom množstve učiva, ktoré sa potrebuješ naučiť,aby si obsiahla obidva predmety a k tomu sa pridružujú aj pedagogické disciplíny. Naozaj, keby mi mal pri mojom rozhodovaní kto poradiť, určite by som si vybrala inú školu. A nejdem ani hovoriť, ako sa dá s takouto školou uplatniť. Z môjho ročníka, učia dokopy až tri a to nás promovalo okolo cca 30 ľudí. Takže toľko môj názor, učiteľstvo je síce pekné povolanie ale vyčerpávajúce, náročné a v našich končinách nedocenené.

Bulletka

Vlastne skoro všetci ma odrádzajú od učiteľstva... áno, jasné, určite je to povolanie psychicky náročné. No myslím, že by som sa po vyštudovaní vedela ľahšie uplatniť ako napríklad po vyštudovaní čisto len NJ alebo GEO.... pozerala som si plány prijatia na UMB: učiteľstvo NJ-GEO - 5 ľudí, geografia a krajinná ekológia - 50 !!!