Teória šťastia

Príspevok v téme: Teória šťastia
Fero M.

Zdravím všetkých.
Chcel by som otvoriť diskusiu o tomto novodobom fenoméne, čo sa deje okolo mna a mám pocit, že aj okolo ostatných ľudí. Poprosím ľudí, ktorí chcú tuto temu kritizovať aby neprispievali.

Celkovo v poslednej dobe badám, že šťastie je len v rozprávke. Čo je vlastne šťastie? Veľa známych a priateľov si túto otázku kladie čim ďalej tým častejšie...
Ludia su nervozni, ududraní, podráždení a všetko chápem kôli dnešnej dobe. Ako pomôcť takému človeku? Sami bojujeme s týmto pocitom ale ked sa to objaví vo vašej rodine alebo vo vašom vzťahu tak je to nepríjemné.
Viem, že bojovať stým musíme sami a určiť si bod 0 a od neho si stanoviť čo je šťastie, kde je základ toho všetkého a od ktoreho bodu šťastie začina...
Prečo sa netešíme zo slnka, z nových veci, z auta, zo zdravia, z dobrých susedov, z výplaty, z toho ake mame možnosti, ist na dovolenku, kupiť sa datle a kiwi... Neviem Pýtate sa priateľky čo jej je a ona vám odpovie:

ja neviem vobec kde som , nie som stastna proste
neviem co mi je ani co chcem

Ludia si to uvedomuju, ale čo stým??
Co robíte aby ste boli šťastnejší a viac prežili šťastie a čo robite pre človeka, blizkeho, ktorí prežíva to iste??

Dakujem

Magy

fidorka - je zbytocne odpovedat na tvoje otazky, lebo v nich samotnych uz predpokladas nieco, co nie je pravda.

odkial beries taky blud, ze rozhadzujem peniaze? alebo istotu, ze budem bezdomovec? to mam chapat tak, ze spravny zivotny styl je iba ten, ktory vtlkaju do vas rozne poistovne a dalsie institucie, vratane vlady, len aby mali k dispozicii vase peniaze, ktore nutne alebo dobrovolne "odkladate" na dochodok ale v reale sa toho bud nedozijete, alebo z toho ostane tak malo, ze to nestoji za rec ani namahu?

vo svojich otazkach predpokladas u mna veci, ktore sa nestali, nedeju a viem, ze sa nikdy stanu. ty zijes stylom "co keby", ja zijem stylom "dnes". nebudem sa dohadovat o tom, ktory je lepsi. ale viem uz dnes, ze som zazil a videl 100x viac, ako priemerny clovek.
btw, vyraz "na starobu nebudes mat nic" ma fakt pobavil. majetok ani prachy si do hrobu neodnesies. :P

Fero M.

Prečo ľudia hľadajú šťastie tam kde nie je??
Prečo ak napr. máte možnosť robiť veci čo vás bavia s ludmi čo vas maju radi a pri ktorých sú šťastní a aj napriek tomu sa tomu vyhnu. Nechápem.
Vnutorná vyrovnanosť je už asi vzácnosť

Iris_

Šťastie je všetko to, čo v človeku vyvoláva šťastný pocit, nekonečný pocit radosti a pohody.

Šťastným človeka dokáže urobiť aj jediný okamih......sú to chvíle s milovanou osobou, relax pri obľúbenej hudbe, dosiahnutie vytýčeného cieľa, aj práca ktorá ho baví a obklopovanie sa ľuďmi ktorých má rád.
Nevýslovne šťastným robí člověka rodičovský vztah, aj harmonické vzťahy v rodine vyvolávajú pocity šťastia.
...Pocit šťastia a radosti si však človek musí vedieť uvedomiť, aby ho dokázal vychutnať. Nemôže byť šťastný ten, kto sa tak nevie cítiť.
Každý je sám strojcom svojho šťastia !

Šťastným človeka dokáže urobiť aj jediný okamih,
avšak od člověka samého závisí, či si šťastím dokáže vyplniť celý svoj život !

A čo povedali slávni ?

Štěstí je to jediné co mužeme dávat, anyž bychom to měli .

Štěstí je podivuhodné zboží , čím více dáte , tým více Vám zustane.
( Blaise Pascal )

Šťastie aj nešťastie je vec duše. ( Demokritos z Abdér )

Šťastný nie je ten, kto sa tak druhým zdá, šťastný je ten, kto sa sám za šťastného pokladá.
( Lucius Annaeus Seneca )

fidorka 2

Magy, a keď zostarneš a ochorieš kde budeš mať domov?, kde skloníš hlavu, kto sa bude o teba starať keď v mladosti všetky peniaze rozhádzeš? na starobu nebudeš mať nič, a budeš bezdomovec, to sa bude páčiť?

Magy

Fero - pekne si to spisal a ja osobne som si recept nasiel. Na to svoje stastie.
Podla mojho nazoru - stastie je cesta, nie ciel. A to je prva vec, ktoru si ludia myslia a teda nikdy nedokazu byt stastni. cakaju ze sa "to" konecne stane, pride... a nic. pretoze stastie je zlozitejsia vec, treba si to vybojovat, poskladat z malych kusockov a udrziavat. Stastie nie je vyhra v loterii, ale to, ako s tou vyhrou nalozis, ci ti prinesie naozaj radost a stastie, alebo len trapenie.
Ja som si svoje stastie nasiel v zivotnom style, ktory zijem. Cestujem kam sa mi zachce, kam ma vietor a dostatok penazi zanesie. Neviazem sa, nehrabem majetky, nikomu sa nezodpovedam. Cely moj hmotny majetok si dokazem zbalit v priebehu hodiny (to myslim vazne!) a ist dalej, kam sa mi zachce. Neplatim dane, nemam dom, hypoteku, auto, pracujem kedy chcem, oddychujem vacsinu casu. Napriek tomu (a mozno prave preto) som videl viac zo sveta, ako vacsina slovakov uvidi v telke v cestopisoch za rok. Neuveritelne? Da sa to. Vsetko sa da, pokial ides za svojimi cielami a snami. Nie "rad by som, chcel by som". Spravim, chcem! slovicko BY nici sny, ciele a v konecnom dosledku to, o com sa tu bavime - stastie. Chcel BY som schudnut, byt bohaty atd. donekonecna. Thaaa.. ked BY si len chcel, tak nikdy nebudes.
Doba je taka aka je, netvrdim ze je zla alebo dobra. Kto chce, najde si v nej to, co mu vyhovuje. Ale pravdou je, ze je hekticka, vytvara velke tlaky na ludi, casto im podlahnu a zatiahnu do zacarovaneho kruhu. partnerka - laska - tehotenstvo - rodina - byt/dom - hypoteka - auto - lizing - deti - ucty, ucty ucty... A z toho kruhu sa uz neda vyhrabat. Netvrdim, ze rodina nema byt stastim. Ale dnes je to za privysoku cenu, ludia sa casto zodru do umoru, aby len naplnili vrecka bankarom (hypoteka), desiatkam institucii (ucty), vyhoveli sefom (praca) a jedine co im zostane, je biedny dochodok, ktory im kazda nasledujuca vlada okresava a znizuje. Dakujem, neprosim.

RNG

Ludia vplyvom televizie a casopisov , ktore ukazuju fantaziu a nie realitu nadobudnu prilis vysoke ocakavania a nijak ich nevedia splnit. Tak su nestastni.
Proste ziju vo vysnivanom svete, nie v realite.
A zeny ovela viac, ako muzi.

V rozpravke o kralovicovi, ktory bol nestastny a hladal stastie mu mudrc poradil, nech najde stastneho cloveka a oblecie si jeho koselu.
Ked konecne nasiel jednoducheho rolnika, co si veselo spieval a tesil sa zo svojho jednoducheho zivota, chcel si od neho zobrat koselu, ked mu tento povedal, ze ziadnu nema ani nepotrebuje"

Viem je to len rozpravka, ale je v nej kus zakladnej pravdy aj pre dospelych: stastie je na cloveku, ci chce byt stastny alebo nie a nie na materialnych vlastnictvach.
V nasej sucasnej konzumnej spolocnosti, kde prakticky jedina hodnota na vsetko su peniaze samozrejme ludia, co tomu podlahnu nemozu byt stastni.
Lebo ked mas viac, chces este viac a nenasytnost vstepena reklamami ti nikdy neumozni byt spokojny, pokial si nezvolis ine kriteria, nez materialne maximum na stastie a ine ciele, ktore vies dosiahnut.

red77

neviem ako vy ale ja som stastni vzdi ked zrovna nie som nestastni, vtedi ked ma nic netlaci,nesvrbi ci neboli,vtedi ked mam smed ale aj cistu vodu vzdi poruke na jeho uhasenie,vtedi ked mam chut rozbehnut sa len tak do pola a nik/Nic ma neobmedzuje tak isto ako ked mam chut vijadrit svoj slobodni nazor a nik ma nezastrasuje,za toto vsetko a omnoho viac,vravim si vzdi potichu,Srdecna Vdaka Ti Boze za tieto na prvi phlad samozrejmosti ale hlavne za to ze si uvedomujem ze v nasom svete zial niesu a este nikdi ani neboli samozrejmostou, a to len vdaka nasim zatial marnim snaham zvitazit v odvekom boji nad sebou samim,nad ludskimi slabostami ktore nas dokazu tak zaslepit ze premarnime celi zivot dichtivim hladanim kona menom stastie v sedle kona menom stastie ..; - D
p.s. je rozumni ten, kto nesmuti pre to,co nema, ale sa raduje z toho, co ma.

(Demokritos)

Fero M.

Neviem, či aj napriek tomu že hovoria o šťastí vlastne ide o ich vnutornu vyrovnanosť. Mylsím si, že to má priamy súvis