Helicobacter Pylori a zápal žalúdka

Príspevok v téme: Helicobacter Pylori a zápal žalúdka
Megan

Dobrý deň. Už viac ako pol roka ma trápia tráviace tažkosti, doktorka ma poslala este v lete na sono a predpisala mi kopec liekov, no moje problemy neprestavali. Nechut do jedla, zo vsetkeho mi bolo zle, napinalo ma stale, nemohla som ist na velku... Po novom roku sa moj stav rapidne zhoršil, tak ma doktorka poslala na gastro a tam mi spravili gastroskopiu a zistili mi zápal žalúdka a Helicobactera. Nasadili mi dvoje antibiotiká: Ospamox 1000 mg + Clarithromycin-Teva 500 mg, Tevazol 20 mg a probiotika. Teraz mi je este horsie, skoro nic nejem, zaludok ma boli este viac, zo vsetkeho ma napina, nemozem ist na velku a uz som zufala z toho :( Prosim vas o radu, co mam robit. Dakujem.

Gima

Odpoveď

Lekárka vám dala štandardnú liečbu na žalúdočnú infekciu HP, za použitia dvojkombinácie antibiotík a Omeprazolu (Helicid), ktorý sa používa u tejto infekcie, pri tráviacich a ulceróznych (vredových) poruchách.

Prenáša sa kontaktom s infikovaným človekom (napr. bozkávanie), spoločným pojedaním jedla jedným príborom a ukusovaním z jedného jedla, či použitým príborom po niekom, pitím z jednej fľašky či jedného pohára a pod. Keďže ani sám pôvodca infekcie niekedy hneď nevie, že má helikobaktera, doporučujeme dodržiavať zásady hygieny nielen voči cudzím ľuďom, medzi partnermi, ale aj v rodine a jedine ak poznáme dlhodobo zdravie svojich partnerov či blízkych natoľko, že vieme, že nie sú chorí a sme denne s nimi, môžeme si dovoliť občas zabudnúť na prehnanú hygienu vzájomného kontaktu. Rovnako po pohybe v spoločných priestoroch, dopravných prostriedkoch, nemocniciach atď. vždy dbáme na úmývanie rúk pred jedením a pod.

Okrem takéhoto prenosu HP je dôležitý pre vznik gastroinfekcie aj stav vašej imunity a dobrá (kyslá) reakcia žalúdočnej kyseliny a pod., pretože Helicobacter pylori či desiatky iných patogénnych baktérií a vírusov sa k nám dostávajú denne v malých dávkach do organizmu či už cez dýchacie cesty, alebo cez tráviaci trakt. No sú u zdravého človeka zlikvidované viacstupňovým systémom bariér obranyschopnosti. Tak napr. na kožu (v pote), do slín, sĺz a sekrétov dýchacích ciest, do materského mlieka a pod. sa vylučuje baktericídny (antibakteriálny) enzým lyzozým. Silná kyslá reakcia žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov zabije všetky patogénne baktérie vrátane helicobacter pylori (HP). Skrátka u zdravého človeka si organizmus poradí s malými dennými dávkami patogénov z okolia a jedla a po tomto kontakte si dokonca vytvára veľmi účinné protilátky a tak sa jedinec nenakazí. No pri oslabení imunity či niektorej z iných ochranných bariér sa potom patogén môže uchytiť a pomnožiť, zvlášť ak bol prijatý vo vyššej dávke. Helicobacter p. sa preto aj pri malých dávkach uchytí u ľudí u ktorých z nejakého dôvodu práve nefuguje okrem imunity aj ochrana kyslými tráviacými enzýmami (napr, dispeptické problémy, nízke PH po zlej výžive či pokazenom žalúdku, narušené trávenia po stresoch či črevnej vírusovej chrípke, či inom predošlom ochorení, vredové problémy a zápal sliznice, atď). Preto preventívne dodržiavanie zásad zdravej životosprávy a výživy na posilnenie tela a imunity nás chráni spolu s hygienickými zásadami, nielen pred infekciou HP, ale pred všetkými bakteriálnymi a vírusovými infekciami.

Problémy s akné súvisia pravdepodobne s touto vašou infekciou, ale vyskytujú sa aj pri iných infekciách napr. streptokokom či staphylokokom a pod. Najlepšie je urobiť výter z infikovanej vyrážky či sérologické vyšetrenie z krvi.

Na vonkajšie ošetrenie akné po predošlom opláchnutí a odmastení pokožky skúste použiť priamo na vyrážky veľmi účinný čajovníkový olej (Tee tree oil), ktorý dostanete v každej lekárni. Návod na použitie je na príbalovom letáku. Je to také prírodné dezinficiens s veľmi širokým použitím a pridáva sa do mnohých kozmetických prípravkov, zubných pást, gélov a pod. Koncentrovaný kvapnete na malý kúsok vatičky a necháte pôsobiť niekoľko minút až prípadne hodín či cez noc. Zvlášť je účinný na vyrážky, ktoré ste práve vytlačili. Po vytlačení trochu krvácajúcej vyrážky je vhodné ju hneď umyť najprv vatičkou namočenou do čerstvého peroxidu vodíka a potom aplikovať tee tree oil. V krajnom prípade ak olej nezaberá tak namiesto neho použijete lokálne antibiotickú masť napr.framykoin, ale to len po porade s lekárom a na predpis. Dôležité je liečiť patogénnu infekciu súčasne vnútorne aj zvonku a tejto liečbe prispôsobiť aj hygienu a výživu. Liečba a hygienický režim musia prebiehať súčasne a dostatočne dlho, až do vymiznutia príznakov a sérologickej negativity na daného patogéna. Všetko sa to musí diať pod kontrolou skúseného lekára.

Mrs Smith

Ahojte, nedá sa mi nepodeliť sa s vami o svoj názor. Ja osobne vždy hľadám spôsob ako vyliečiť svoje zdravotné problémy v prvom rade prírodnou cestou, čo sa mi už niekoľko rokov úspešne darí. Antibiotikám sa snažím vyhýbať, majú mnoho nežiadúcich účinkov. Navyše sa môže stať, že nám vôbec nezaberú, kvôli rezistentnosti baktérie. Je to samá chémia, užívala by som ich len ako poslednú možnosť.
Čo sa týka helikobaktera, naozaj by som vyskúšala už spomínanú Chioskú mastichu. Tá je predsa dlhoročne overeným liečivom a zaslúžila si preto aj prívlastok zabijak helicobaktera. Nemá žiadne vedľajšie účinky, práve naopak. Môj kamarát sa helicobaktera zbavil po rokoch trápenia a skúšania rôznych kombinácií antibiotík a tiež alternatívnych liečiv práve vďaka mastiche. Hovorí, že je to poklad či už ako liek na zničenie helikobaktera, alebo aj pomoc pri rôznych iných zdravotných problémoch. Dobré informácie o liečbe helikobaktera som našla napríklad na stránke www.helikobakterpylori.sk, myslím, že by vám to mohlo pomôcť.

karamba

Ahojte, veľkú nádej pre všetkých s tráviacimi ťažkosťami a helikobakterom predstavuje Chioská masticha - prírodná živica s parádnou históriou užívania a s rozsiahlym vedeckým výskumom na tráviace ťažkosti. V Grécku a Arabskom svete sa užíva už pekne dlho. Vygooglite, prečítajte. Našťastie už je aj na Slovensku vo viac ako 30tich kamenných bio obchodoch...

llek

janya, pokusam sa zistit nejake informacie pre teba, snad by bolo lepsie keby si uviedla nejaky mailovy kontakt na seba a dam ti vediet

Janyna

Prosím o pomoc.llek,mala som robené vyšetrenie krvi s negatívnym výsledkom,neviem,čo všetko mám pod tým rozumieť,MR v oblasti brucha hore a v oblasti žlčníka ,tak mi povedali,tiež s negatívnym výsledkom.Aj moč bol negatívny.Je mi hrozne,napína ma v kuse a ,do toho tie bolesti, navrhli psychiatra,ale ja mám naozaj tie bolesti a neviem si pomoct ani na koho sa obrátiť,vobec mi nechuti jesť,všetko jem nasilu aj keď mi je zle,veď to mám dlhodobo ,tak musím predsa jesť,aj keď nasilu.Potrava sa mi vracia denne,niekoľko krát alebo trochu z nej vyvrátim.Nauzea proste vkuse.V závere prep.správy boli tie nálezy,ako som uviedla.Viac k tomu neviem povedať,ledva sem píšem.Obvoďak to doteraz riešil gastroenterologom,na hadici som bola 4x,ešte som mala robenú pasáž pažerakom a žaludkom,negatívne.Som v koncoch.V spomínanej nemocnici som bola.Neviem,či tam pracuješ,ale tam mi nepomohli.Viem,že moj stav sa stale iba zhoršuje a trva to už dlho.Vyčerpana je aj moja rodina,že mi nevedia pomoct.Zle sa mi aj dýcha.Asi pre tie bolesti,rontgen pluc nagativny aj EKG.

RNG

Hiatalny reflux je ked kvasne plyny vytlacia z dvanastornika potravu spat do zaludka, spolu so zlcou, a zaludok, hoci je mimoriadne odolny na kyseliny, nie je odolny na zlc a aj premnozene mikroby z creva a ich toxiny ho zapalia.
Extra mikrovlakniny to casto vyriesia, najma jablko pred spankom mnohym pomohlo s tymto problemom

llek

Ty tam medzi svojimi nalezmi uvadzas aj hiatovu herniu. Nie je nahodou prave tato hernia pricinou tvojich bolesti? Hiatova hernia sposobuje u niektorych pacientov velke bolesti. Pises, ze si bola v nemocnici - mala si nejake vysetrenia? ake boli vysledky? A este ma zaujimalo - urcite ti pri gastriskopii robili aj odber na histologiu, ze aky bol ten histologicky nalez

RNG

Faithhealer, malo vedomosti len poskodi sudnost, potrebujes si o tom postudovat viac, zialbohu bezne lekarske zdroje opakuju to iste, co rozpravas ty, moje lekarske zdroje ale davaju celkom inu informaciu.

A mohol som sa na sebe nazorne presvecit o ich spravnosti, ked som po vyse 20 rokov pal ich zlikvidoval prave doplnkom kyselin. A zaujimave, ked som si odgrgol, vzdy sa mi nejake jedlo a kvasne peny dostali do pazeraka, ale kedze podla teba v zaludku nekvasi, nehnije ani sa tam nerozmnozuju mikroby, tak som zvedavy, ako tato tema vobec vznikla. A ako je mozne, ze zapal zaludka maju aj ludia bez H.p infekcie, tj je to sposobene inymi mikrobami.

Ze helikobakter sa vie branit proti kyselinam je uz davno preskumana vec, ale nevie sa branit pod 3 PH, kde jeho obranny mechanizmus sa uz nevie zregenerovat. Pozri napr toto
www.ncbi.nlm.nih.gov