Zivot bez deti?

Súvisiaci obsah

vebe

Watermelon, v prvom rade chcem povedat, ze nikto nie sme dokonali, teda ani ja nie a nie vzdy som robila ako matka vsetko dokonale. To co som napisala je zhrnutie toho podstatneho a ked si to premiestnes do kazdodenneho zivota, ide skutocne neustale o potlacanie vlastneho ega ci egoizmu a to nie je vzdy lahke. Ked ides s malymi detmi sportovat, tak z hladiska rodicov to je skor take krok sem krok tam, nejake vykony sa podavat velmi nedaju.Ale o co ide, podavat vykony alebo byt s detmi, byciklovat ci korculovat ci co ja viem s nimi ich tempom? mne islo o to druhe, keby som chcela uspokojovat svoje ego a podavat vykony, museli by oni ostat doma a to som nechcela. Neskor ked sportovali, my sme ich rozvazali a posedkavali na lavicke a oni sportovali. Ale nelutujem to, tak to bolo spravne. A ake to bolo ked boli uplne malicki? Narocne, moc som toho pri nich neurobila, vzdy bolo aspon jedno dieta hore, chodili sme von, na piesok, strihali smel lepili sme, strasne vela sme sa hrali. Ale iste, treba aj varit aj upratovat. Takze museli vydrzat aj v tej ohradke. Ono, vychova je tak trochu nasilny proces a deti nie vzdy suhlasia s tym co od nich vyzadujeme. Obdobie vzdoru je narocne pre rodicov aj pre dieta. Ja som sa drzala urcitych zasad - pre male deti su dolezite jasne pravidla, pravidleny az stereotypny rezim a pozornost a doslednost rodicov. Vstavali sme o siestej rano, chodili sme spat o tej osmej az deviatej a to som sa snazila tvrdo dodrziavat, vetdy to islo hladko. Ked sme vybocili, bol rev a problemy. Tak je to aj s jedenim, hranim, varenim a tak. Nie kazdy bude so mnou suhlasit, ja opisujem svoje skusenosti. A snad najvacsim problemom je byt dosledni - ked nieco vyzadujes, tak to vyzaduj vzdy a rovnako. Priklad -ked sa ide jest, vzdy si musi umyt ruky, teda ci ich ma ciste alebo spinave, vzdy a vsade, ked ide spat, vzdy si musime umyt zuby, ked sa dohra, vzdy sa potom upratuje, ci sa mu to paci ci nepaci. A tak by sa dalo pokracovat. Je to narocne, ale tak nejak to funguje. Doslednost a jasne pravidla. Ked od neho nieco ziadas, tak nie krikom spoza rohu, ale postav sa pred neho a jasne mu povedz co chces, vtedy ta vidi a pochopi, ze to skutocne chces a nema inu moznost

henyy

ahoj... ja mam 28 a tiez pocit ze nechcem mat nikdy deti...
snubenec(33r) je na tom takisto...

je vela bezdetnych statnych parov, da sa plnohodnotne zit aj bez deti.
neviem co bude o par rokov, mozno sa rozhodneme mat aspon jedno dieta, ale nasledujuce 3-4 roky urcite nie..
a ke sa rozhodneme mat dieta, tak nie preto ze musime,ale preto ze chceme byt rodicmi :)

modrá

Vebe, bodaj by si mala pravdu, že deti sú také, aké si ich vychováme. Moje deti sú zatiaľ v poriadku a to už sú obe v puberte, ale nedovolila by som si tvrdiť, že všetko, čo sa ich týka, mám v rukách, ak dostatočne chcem a viem.

watermelon

vebe
tvoje prispevky sa mi velmi pacia a citim to aj ja tak, mam rocne dieta a viem ze to chcem tak ako si to robila ty.
nie je to aj o pokore, potlaceni ega? u mna sa dost bije to co chcem robit ja a co syn, je tazke uplne sa obetovat a hlavne je tazke ked to vobec nejde tak ako chcem, a to si stale musim uvedomovat ze ved treba sa riadit jeho tempom, nim a nie tym co chcem ja alebo co si myslim ze je dobre. Ak si spominas na tento vek deti, mohla by si mi napisat podrobnejsie ako si postupovala pri vychove?
Syn prejavuje velmi silno svoju nespokojnost akonahle sa nerobi to co on chce.Zda sa mi to az prehnane, a stale v sebe bojujem a rozmyslam ci robim dobre ak si nasilu prejavim svoju volu alebo sa mam stale podriadovat.Ale myslim ze sa neda len jemu vyhovovat to by clovek nic nespravil. ako si to sklbila? Nechcem ho davat do ohradky a nech si tam reve. Aj ho nosievam doma v satke, ale tiez sa vtedy neda vsetko robit.hm chcem s nim mat harmonicky vztah ale casto ma ubija ze sa mu nic nepaci z toho co robim.

anamarie

vebe- velmi pravdivo si to napisala.
watermelon, uplne s tebou suhlasim - deti su take, aki su ich rodicia a konaju tak, ako vidia doma aj daleko v dospelosti. Bohuzial nie vela ludi vie vychovavat a len malo manzelstiev je takych ozajstnych, takych, kde panuje laska a ti dvaja sa jednoducho nasli. U nas je manzel ten pokojny, on ked zvysi hlas, tak ho musi nieco naozaj, ale skutocne naozaj dozrat, ja som u nas ta dracica, temperamentna, vybusna, ale snazim sa uz krotit, upokojit sa. Clanky o detoch si citam uz roky a teraz sme sa zacali snazit, tak manzel mi prizvukuje, ze mam byt pokojna:) My sa nikdy nehadame, nekricime, mame uplne rovnake nazory na vsetko, ked vstaneme "hore zadkom", tak si navzajom dame pokoj, poskrabkame sa po chrbte a prejde to. Kazde dieta si zasluzi milujucich, stastnych rodicov a hlavne, aby dieta nebol dovod na vztah - vo vztahu su prvoradi partneri, dieta by malo prist z lasky a do vybudovaneho vztahu. Nie ako hop-stalo sa.

vebe

Mat deti a vychovavat ich to nie je nic ine, ako zodpovednost za maleho cloviecika od jeho narodenia az do dospelosti, mnozstvo casu aktivne straveneho s detickami (aktivne, nie s kamaratkami pri kave, ze deti si robia co chcu), nekonecne mnozstvo odpovedi na ich otazky, byt podla moznosti tam, kde ma prave moje deti potrebuju, na cele roky podriadit svoje zaujmy detom, vediet pocuvat svoje deti, rozvazanie do skolok, do skol, na kruzky. Byt podvecer prakticky kazdy den doma, ked sa robia ulohy, kym sa ide spat, vediet komunikovat s partnerom a neustale nachadzat v pokoji riesenia na vznikajuce problemy. Deti su len take, ake si ich vychovame. Ked funguju veci v rodine,ked ma dieta doma istotu a jasne pravidla, ked sme dosledni, tak nase deti su dostatocne odoĺne voci vplyvom vonkajsieho prostredia. Presla som tym a tak si mozem dovolit to takto napisat.

watermelon

sweater myslim ze zaklad je pokojna milujuca sa rodina, rodicia musia mat este pred splodenim potomka jasno v hlave ako chcu vychovavat, to je nieco co sa treba naucit. ale dnes sa detoi plodia hlava nehlava, bez citov, bez lasky, alebo na vydieranie druhej strany a toto je pre nasu spolocnost zle. aky ma mat dieta priklad ked jeho rodicia sa vecne hadaju, alebo jeden pije, podvadza klame ci bije druheho a o tomto top dnes je. My len co sme sa dozvedeli ze bude babo prestali sme s hadkami stresmi, manzel bol dovtedy velmi vybusna povaha a veru zmenil sa, lebo sme citali ze dieta velmi citlivo reaguje na stres matky, tak zacal byt pokojnejsi. jasne ze sa uplne neda vyhnut hadkam a kriku ale da sa minimalizovat a vzdy sa potom da prejavit ta laska jeden druheme a dietatu, nas maly velmi silno reaguje na moju nepohodu. hned citi ze je nieco zle. tak mu vysvetlujem ze vsetko je v poriadku jeho sa to netyka, maminka ma len zlu naladu preto a preto.

megi118

ja nemám deti,a nikdy nebudem mať:(,neskoro som sa vydávala,a m´vzala som si vdovca s deťmi,ktoré už sú vydaté-takže nikdy nezažijem ten úžasný pocit byť matkou.:(