Idete voliť do NR SR platne či neplatne?

Príspevok v téme: Idete voliť do NR SR platne či neplatne?
VTomi

Bola mi totiž položená otázka, že ako neuprednostňovať žiadnu aktívnu politickú stranu, pričom pri využití svojho volebného práva. Tak som sa kuknul do zákona o voľbách do národnej rady. V zmysle toho zákona sú vlastne len tri spôsoby, ktoré by vyhoveli tomuto kritétiu, a síce:
- odovzdať taký hlasovací lístok, ktorý nie je na predpísanom tlačive,
- alebo dať hlas takej strane, ktorá bola medzičasom zrušená, má pozastavenú
činnosť alebo brala svoju kandidatúru späť,
- alebo teda odovzdať len prázdnu obálku.

O platných či neplatných hlasovacích lístkoch je tu text § 37 zákona:

§ 37
Posudzovanie hlasovacích lístkov

(1) Hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované, sú platné. Na také úpravy sa neprihliada. Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa počíta v prospech politickej strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada.

(2) Hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive, a hlasovacie lístky politických strán alebo koalícií podľa § 23 ods. 6 sú neplatné. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov v prospech rôznych politických strán alebo koalícií, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Ak je v obálke viac hlasovacích lístkov tej istej politickej strany alebo koalície, počítajú sa ako jeden hlas; ak sa na niektorom z týchto hlasovacích lístkov vykonala prednostná voľba, prihliada sa na ten hlasovací lístok, na ktorom bolo odovzdaných viac prednostných hlasov; ak však bol odovzdaný na viacerých hlasovacích lístkoch rovnaký počet prednostných hlasov, nie však pre tých istých kandidátov, na prednostné hlasy sa neprihliada.

panča

az sa dosmejete, uvedomte si, ze rozhodujete o svojom zivote na NAJblizsie 4 roky (a nielen to)...ak nemienite volit normalne, stracate akekolvek pravo kritizovat pomery v tejto spolocnosti.PRECO? LEBO STE SI TO SAMI ZVOLILI SVOJOU PASIVITOU. V zivote by som neurobila tu chybu, ze by som nechala prepadnut svoj hlas pre politikov, ktori mi nesedia. Pojdem, odvolim a budem vediet, ze ak vyhra strana, ktoreu nemusim ..nie je to moja vina

sweater*

a co ak volebny listok rozsklbem na kusky a taky vhodim do obalky a nasledne do urny? to uz dufam bude neplatne, ci?

VTomi

hej, viem, rozpočíta sa to medzi strany ktoré sa dostanú do parlamentu. Takže je to takmer jedno či to spraviť takto alebo dať ten hlas nejakej strane. A v tom prípade máme možnosť nakresliť k tým menám napr. šibenicu alebo zamrežované okienko na väzenskej cele :-)

david23

mimaa SDL nie je nová strana, len sa jej žiaden rok nepodarilo dostať nad 5%, sú za ňou ľudia, čo sú za stranou 99%, čiže takí, čo sa nabalili v štátnych podnikoch a v snahe vyhnúť sa tretnému stíhaniu sa snažia dostať do parlamentu tak veľmi, že do kampane dali 2 000 000eur a ver mi, že ich budú chcieť niekoľkonásobne naspäť. Keď som sa ich slušne na niektoré veci na facebooku pýtal, tak nielen, že vymazali moje otázky, ale mi aj zablokovali pridávanie komentov. Ak teraz vedia zabezpečiť cenzúru, čo bude po voľbách, ak by uspeli? Odporúčam trošku si naštudovať o tom, koho chcem voliť a z čoho kampaň daná politická strana financuje...
Ja pôjdem voliť. Môj čas je drahý na to, aby som chodil vhadzovať neplatné hlasy. Dám hlas asi OĽ a NO, lebo sú tam aktivisti, čo sa v minulosti postarali o poukázanie na kazy tejto spoločnosti a snažili sa ako jednotlivci niečo zmeniť. Verím, že Hlina a spol sa postarajú už konečne o integráciu rómov(vec, ktorá sa 20 rokov nerieši a prerastá nám cez hlavu), aby sme sa za pár rokov nestali vyhnancami tohto štátu.