Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

ivana45

veda, suhlasim. Jasne, rezervu treba mat.
Rtpa ale dava najavo, ze ma pocit, ze ma dost dosiahnutych materialnych hodnot.

Vies, ja ju chapem. Som ten, ktory doma aj na chodbe v praci zhasina svetlo, ked sa rozvidnie (obcas vyzeram jak blbec), vyhadzovanie jedla ma hneva, zvysky jedal mrazim (polovicu potom ja tak vyhodim, ked upratujem mraznicku chladnicku, lebo to nechcem jest stare) nepotrebne veci pred vyhodenim odkladam napr. v pivnici (co keby sa niekomu zisli) alebo sa ich snazim niekomu ponuknut s vysvetlenim, ze uz to nepotrebujem,.. Tiez by sa nic nestalo, keby som to nerobila.
Raz si treba vediet vydychnut a uvolnit sa. Na dva zachody si aj tak nesadnes..
Moj otec skrblil a jeho usilie po rokoch tak znehodnotila inflacia, ze mi bolo z toho strasne smutno, ze tak zil. Bola som udivena, ze kolko nasetril. Ale za aku cenu..radsej na to ani nechcem mysliet. Ja si myslim, ze my deti sme z toho nemali tolky prinos ako on mal prikorie. Alebo bol proste naozaj lakomy a odchadzanie penazi smerom od neho ho tak bolelo, ze proste len robil, aby sa tomu zlemu pocitu vyhol..neviem. Nikdy som nemala pocit, ze by to robil, aby s nami nejak manipuloval. Ani ze by sa opajal predstavou, ako budeme po jeho smrti (v duchu) jasat nadsenim.

veda

Dnesna doba je taka ze o rok clovek moze byt na tom zle a ked rtpa bude mat nasetrene ma aj zasa ine vyhliadky.Jasne ze nema uplne DRZGROSIT momentalne.Ale odkladat si na horsie casy nie je zly napad.
Nepisem o dochodku.Pretoze fakt DOCHODOK pre mladych ludi je ako SCIFI dnesnej dobe.Nevedia ci sa ho vobec doziju.Ved koneckoncov ani mi stredna generacia nemame istotu ze sa ho dozijeme.
Ale dnes sa tak vsetko meni.Ludia prichadzaju hocikedy o pracu z dna na den.A potom nemaju z coho zit.

rtpa22

Dakujem Vam za rady aj nazory.
Snad to so mnou nakoniec ani nebude take zle a beznadejne :-)
Budem na sebe pracovat. Nech zo mna nebude - ako to bolo, Magy? - stara lakoma ropucha na posmech detom od susedov? Tak mi drzte palce.

ivana45

dakujem.
napis a daj sa prekvapit. (som nevedela, ze uviest anonymnu mailovu adresu je take riziko.. hmm, mam sa este co ucit..)

Ta metoda, co popisujes, vyzera dobre. Kde si to nasiel? prosim si link, ak mozno.

mironor

Ivana, si nechutne racionalna.
Myslim, ze by sme si mohli skvele rozumiet! Ak napisem mail, ozves sa mi?

Rtpa, musim sa priznat, ze ti rozumiem. Aj ja sa niekedy chovam jak sibnuty. Vacsinou som normalny, ale obcas mi je luto zaplatit, hlavne za nejaku sluzbu. Tvoju uprimnost obdivujem. Primala si ma rozmyslat nad sebou a trocha som aj snoril na nete. Niekto sem dal par linkov, su super, dakujem mu/jej.

Lakomost (vlastnu) ludia popieraju a snazia sa ju vidiet ako uslachtilost. Zaujimave, ze u druhych ju vycitia velmi lahko a vadi im. Toto je velmi zvlastna situacia. Setrnost je pozitivna vlasnost, lakomost negativna. Hranica medzi nimi je skutocne nezretelna.
Mimochodom, rtpa, myslim, ze ty si setrna a nie lakoma. A pravdu ma asi aj Magy a ti, co tvrdia, ze mas nejaku nevyriesenu uzkost alebo strach. Hoci, musim uznat, velmi sympaticky s tym bojujes :-)
rtpa, mas tu viac velmi kokretnych rad a navodov (Risko, Wreck, Ivana), co s tym. Ja som k metode "Urcit si mesacnu ciastku na radost" nasiel este toto: Suma by (pri cca priemernom prijme) mala byt 5-10% toho, co ti ostane na zivot, po odpocitani splatky hypoteky, tj. vratane pravidelnych platieb (sprava bytu, najomne, benzin, energie,..). To by si si mala este rozdelit na dve polovice. Jednu by si mala minut na hmotne nie nevyhnutne veci (dekoracie, CD, knihy, oblecenie, doplnky, ..) pre teba a druhu polovicu by si mala uplne "prehajdakat" vonku, s kamartmi(ist na zmrzlinu, kavu, do kina, do divadla, zoo, pozvat kamaratku, kolegynu,..).

Budem rad, ked sa po par mesiacoch ozves, ze ako sa ti dari.

Este si neodpustim, rtpa, opakovane som cital tvoje prispevky a tvoj vztah s priatelom je maximalne cudny. Pritom tvoj prejav je dobry, mas nadhlad, si schopna sa o seba postarat, preco zotrvavas v takom, prepac, hlupom vztahu? Mozno je prave tvoj vztah-nevztah, ako sama pises, pricinou tvojej uzkosti. To je logicke, ak on nema chut minat, odradi aj teba. Ako dlho spolu ste? Kolko ma on rokov? Inak sa javis ako prevazne racionalna osoba. Mylim sa?

ivana45

rtpa, nadvazujem na svoj predchadzajuci prispevok.
Napadla mi este horsia alternativa.
Ok, ty peniaze neminies, lebo setris (nevies na co) a uzivanie plodov svojej prace odkladas na neskor (netusis kedy). Asi na pokrocily dochodkovy vek, ked sa aj tak nepohnes z domu..

Tu je ta horsia alternativa. Tvoje peniaze zdedi niekto s vybavenim ako mas ty. Tiez bude pamatlivy a sporovlivy a ani za svet peniaze nepremeni na predmety zvysujuce pohodlie a bezpecnost. Najvyssiu slast mu budu prinasat obalky s vypismi a bude pocita uroky...(ktore aj tak neschosnuje, hehe). A tak svoje-tvoje peniaze zveri niektoremu INVESTU. Napr.- taky BMG Invest. Ako sa ti paci tato predstava?

V porovnani s tymto sa mi predstava, ze niektory tvoj dedic tvoje peniaze prehyri, zda uplne radostnou a zmysluplnou. rtpa, setri dalej. Svoje peniaze neuzi ty. Hocikto iny, len nie ty.

Magy

lost - samozrejme ze chapem co chces povedat. ja som svoju cast cesty za snom a lepsou buducnostou vybojoval. na slovensku. a dosiahol som (okrem ineho) to, ze len malokto sa nasiel, aby sa radoval z mojho uspechu, daleko viac bolo tych, co sa na nom chceli prizivit alebo ho rovno ukradnut. vtedy som sa rozhodol uz nebojovat dalej ale to co som ziskal, vyuzit inde, kde sa mi to nikto nebude snazit uchmatnut a budem si moct v klude uzivat tie pozitivne stranky zivota namiesto kazdodenneho strachu o vsetko, vratane zivota.
mozes si byt isty, ze nie som ten, co sa vzdava bez boja. ale dokazem si spocitat sance a radsej sa stiahnem, nez by som mal utrpiet porazku na celej ciare a prist aj o to malo, co som dovtedy dosiahol.

ako pisem, ja som si svoju ulohu odohral a zabojoval. a teraz som uvolnil miesto inym. mozes pokracovat ;)

lost

a predtym mi ukradli bike, co mi kupili rodicia, nastastie mal "az" 3 roky a bol v blbom stave.

ukradli mi to z pozemku skoly, zamknuty na viditelnom mieste.

to 1000eurovy mi ukradli s pred nemocnice (caal som 40 minut na recept, nechcel som sa predbiehat, ironia vsak?)

nedavno mi ukradli okuliare, len co som ich na par minut spustil z oci, asi nejaky zasrany poliak.. a uz vobec nepocitam nevratene dlhy a podvody zo strany "kamaratov"

ALE JASNE, AK ICH ZAKON CHRANI, TAK PRECO NIE , PRECO NEPODVADZAT ????

povedal som si, ze este raz.. a budem fakt zly :)

v neposlednom rade, jeden KRASNY citat:

It's better to be judged by 12 than carried by 6

lost

veda, ale nesuhlasim, fakt nie..

prave pre tento STRACH sa ludia boja a

Ale ako už povedal B. Franklin “Tí, ktorí sú ochotní vzdať sa slobody, aby si zabezpečili bezpečnosť si nezaslúžia ani slobodu, ani bezpečnosť.”

treba si uvedomit, ze je rozhodne dost malo zlodejov, co su ochotni zomriet pre jeden bicykel :) cize tam len blafuju.. (iste, su aj taki co nie, ale tak - v takom pripade je lepsie neodist z obyvacky :) )