Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

smajliQa

no my sme naposledy stali pri mrazakoch v obchode a rozmyslali sme ze aku pizzu mrazenu si kupime, lebo sme si chceli dat vecer pri telke...
no po preskumani vsetkych krabic som ako skrblik odbehla od priatela aj s kosikom, kupila som kukuricu, zampinony, salamu, syr a hejsa domov.. spravila som dva plechy z toho, a este mi polka surovim ostala... a to ani nehovorim, ze ako lacno som uvarila, a este aj chrumkavo...
mnam :)

veda

No ja k tomu caju len tolko.I ked je to len priklad.
NAZBERAJ SI LIPU SAM A MAS TO ZADARMO :D

A k dalsim veciam.Aj tak vsetky akcie su reklamne tahy.Pretoze oni cenu nadhodia a potom daju aj tak cenu akoze akciovu.Ludia sa tomu raduju ako vyhodne nakupili a pritom to je len taky tah.
Ale aj mna vie dost nastvat ked nieco kupim a za tyzden zistim ze som to mohla mat o 20sk lacnejsie.Ale co uz.Preto sledujem letaky a podla nich sa zariadim co kedy kupit.Predtym som neznasala ked mi letaky davali do schranky.Teraz ich vitam.

arman

Ja mam zase taky problem, ze vzdy ked idem nieco kupit, a neviem, v akej cenovej kategorii sa ceny maju pohybovat, neviem to kupit. Proste sa bojim, ze o tyzden to najdem za polovicnu cenu niekde, a vzdy musim urobit prieskum.
Pri drahsich veciach je to v poriadku, ale najhorsie je, ze tento problem mam aj pri lacnejsich.
Napriklad idem kupit lipovy caj... 1,85.. kurnik, nieje to vela za lipovy caj. CO KED v lekarni za rohom ho budu mat za 1,25. :-) A obehnem lekarne.
Niekedy mi nakup kvoli tomu aj stoji, potom mam doma z toho nervy, ze to este nemam. To je tiez psycho, co? :-)
Ale ja neznasam ten pocit, ked o tyzden zistim, ako predrazene som nieco kupil. :-D

ivana45

rtpa, preletela som prispevky. Nazov nie je dolezity, aj setrnost moze liezt na nervy. Tebe alebo tvojim ludom.

rtpa22, dobre. Padli tu aj fakt dobre rady a mozno ti pomozem tymto: Niekto tvoje peniaze aj tak rozflaka. Tak preco nie ty??
Niekto si za ne kupi kvalitne zariadenie bytu, lepsie auto. Preco nie ty?
Niekto pojde na super dovolenku. Ak napr. tvoja neter - mozno- nebude mat s kym, zoberie kamaratku. Tak preco nie ty?

Ty si studovala (spomen si na nespane noc, cervene oci, bolesti hlavy, ..). Ty pracujes !
Tak si predstav alternativy. Mozno tvoje peniaze zaseju nepriatelstvo alebo az nenavist medzi tvojich dedicov. Ci uz urobis zavet alebo nie. Vzdy bude niekto, kto sa moze citit ukrivdeny. Mozno ta budu tvoji dedicia nakoniec nenavidiet a ty sa budes v hrobe obracat :-)

veda

rtpa
ved si peniaze setri.Nevies ci nepride doba ked budes pocitat kazdu korunu.
Podla mna toto nie je lakomost.Lakomost je nieco ine.

Magy

lost - dokazes spravit hlbkove vypocty nejakeho setrenia, ale zaroven nedokazes vidiet sirsie suvislosti ekonomickych vztahov. zjednodusene - pre stromy nevidis les.

porovnavas cenu vyrobku v cine a v europe - uplny nezmysel. vyrobne naklady + kupna sila a velkost trhu v cine sa nedaju ani nahodou a ani omylom prirovnat k tym v europe a dokonca ani amerike.

na tvoju otazku "Ak to dokazu v amerike, preco nie tu?" tiez existuje odpoved:

- takmer hocijaka tovaren v u.s. vyraba pre 300mil ludi, produkuje vyrobok pre ludi s pomerne jednotnym vkusom a potrebami. a najme - obyvatelia u.s. su podstatne konzumnejsi, menej riesia opravy alebo repas starsich ci poskodenych veci. jednoducho to vyhodia a kupia si nove. preto si tovaren moze dovolit vyrabat podstatne viac, ma istotu ze to preda a teda aj vyrobne naklady a vysledna cena su nizke.
zakaznici v eu su casto obyvatelmi krajin, kde bolo ci este stale je take vyhadzovanie (opravitelnych/pouzitelnych) veci uplne nemyslitelne.

- tovaren porovnatelneho vyrobku v hociktorej krajine eu nema ziadnu sancu predat take iste mnozstvo vyrobkov, aj ked je trh eu cca 1.7x vacsi nez v u.s.

na svedomi to ma to co som spomenul vyssie, ale aj to, ze potreby obyvatelov roznych krajin eu, ich naroky a najme vkus sa lisia dost diametralne.

a dalej - kazda krajina si za obdobie svoje doterajsej samostatnosti vytvorila vlastne vyrobne kapacity, ktore uspokojuju najme domace potreby, preto je nemozne zvratit tento stav za par rokov existencie eu.
nemozes po celej eu zburat fabriky napr. na matrace a postavit jednu centralnu, ktora bude uspokojovat potreby celej eu. aj tak by musela vyrabat podstatne vacsi sortiment roznych matracov a vysledna cena vdaka vacsej vzdialenosti pre dopravu by nebola ovela nizsia, ako pri viac tovarnach v kazdej krajine, ktore vyrabaju "pre svojich".

jednotlive krajiny eu maju stale rozne obmedzenia dovozu cudzich vyrobkov, a to aj v ramci eu.

takze tvoj argument ze eu ma silnejsiu menu a ekonomiku (nez u.s.) je uplne scestny.

lost

Ale mna ako zakaznika to nezaujima, kolko plati obchodnik svojim stetkam :) pardon, spolocnickam..

Ak to dokazu v amerike, preco nie tu?

Sakra ved zije v EU o DVESTO MILIONOV ludi viac ako v USA a mame "silnejsiu menu a ekonomiku" tak nech idu do pekla s tymi obhajobami :)

jasneeee ak chcem porsche, tak musim dat marzu 80% taaa neee ? :D

kokoti..