Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

Magy

rtpa - mozno mozno mozno...
donekonecna riesis hypoteticke veci, ktore by nastali za niekolko desiatok rokov a vsadim poslednu koselu, ze nenastanu.
som hlboko presvedceny, ze dlhe roky starostlivosti o dieta/dietata, strach o jeho/ich zivot viac ako o svoj atd., ti prevratia sucasne chapanie hodnot natolko, ze NEHROZI, ze by si po tom vsetkom "zila velmi podobne, ako zijes teraz".

co sa tyka adopcie - neviem, ale napr. kazdu chvilu citam o tom, ako niekto odlozi dieta do babyboxu. netusim ako to prebieha legislativne, ale je to vynikajuca sanca mat kompletnu rodinu takmer od sameho zaciatku zivota dietata. a tusim ze aj partner by trochu zmenil pohlad na svet. alebo by zdrhol uplne, ale to je na uplne inu debatu.
kazdopadne mas padny zdravotny dovod, si financne zabezpecena, niet dovod, aby ta odmietli.

za tym psychologom rozhodne chod, psychologicke poradne na partnerske veci alebo osobne problemy su na kazdom druhom rohu. nie som z ba, a dokonca som na druhej strane zemegule, takze ti velmi nepomozem v tomto. otvor google, zlate stranky... treba hladat.
je vzdy lepsie skusit vsetky moznosti a az potom povedat - ok, nefungovalo to, ale spravila som pre to vsetko co sa dalo; nez sa dopredu vzdavat "aj tak to mozno nebude fungovat".
kto takto rozmysla, prehra VZDY.
je vzdy lepsie lutovat to, co spravis, nez co si mohla spravit a nespravila.

ak ti tvoje spravanie naozaj vadi sebe samej, zabojujes. ak nie, je vysoky predpoklad, ze ostanes na ocot a casom sa z teba stane naozaj ta zatrpknuta lakoma a hrabiva striga, ktorej sa budu decka od susedov smiat.
tak si vyber. je to tvoj zivot.

rtpa

Magy, myslela som tym, ze mozno by tie deti boli samostatne, byvali by so svojimi partnermi, nekupovala by som im jedlo, oblecenie, neplatila zaluby. Asi by som zila velmi podobne, ako zijem teraz. Chcela som tym povedat, ze problem by som -asi- mala aj tak. Ale pravdupovediac - neviem. Mozno mas pravdu a materstvo by ma naucilo, ze co je dolezite. Pohoda a pocit bezpecia. Ale poznam kopec detnych lakomych ludi. Mozno by som patrila k nim. Neviem. Mozno by som prave bezpecie hladala v peniazoch. Ale ani ucty ani uroky ma neobjimu, neurobia caj, ked som marod, neusmeju sa, ked pridem domov..

Takze trvas (samozrejme vo forme rady :-) ) na psychologovi a patrani po pricine?

Vies mi poradit niekoho v BA ?

rtpa22

Inkognito, nemohol by sa tam mimoriadne prihlasit aj dospelak?
ked je to zadarmo..no, neber to.. kdeze jen ta skola ?

Magy

rtpa22 - zasnem.
napisal som, ze nie si lakoma a aj to patricne vysvetlil ze preco a zdovodnil.

a ty napises vzapati taku vec ze "Nie je iste, ci by moje pozitiva prevazili lakomost"

kto ti kedy a kde natlkol do hlavy, ze si lakoma? lakomost je nieco uplne ine, nez co tu opisujes o sebe. mylis si pojmy a dojmy.
to uz ma k lakomstvu fakt blizsie svagrina inkognita.

nepochopil som " Ak by som mala dieta alebo deti, zrejme by to boli mladi dospeli ludia."
to akoze si chces adoptovat dospele deti ci ako? jasne ze raz budu dospele, ak si nejake teraz adoptujes ako male.

a toto vsetko co si popisala za "Premyslam o tom a myslim..." mi dava pocit, ze sa bojis diagnozy, ktoru som ti napisal, tak sa radsej uchylujes k zlahceniu situacie "nie, ja urcite nie som chora, to len trochu lakoma".

opakujem znova, pomenovat problem spravnym vyrazom, postavit sa tomu celom a riesit skutocny problem a nie vymysleny, je jediny sposob, ako sa ti da pomoct.

a pardon, pytala si sa nieco, tak tu mas odpoved:

pokial ten chybajuci clanok tvojej biologickej funkcie, ktory ti bol nevratne odnaty operaciou, by si dokazala plnohodnotne nahradit adopciou dietata odmalicka a vychovou tak, ako to robi kazda matka a ako funguje kazda rodina, dovolim si tvrdit, ze velka cast tvojho problemu sa vyriesi natrvalo.
vychova a starostlivost o dieta od sameho zaciatku zmeni cely tvoj doterajsi pohlad na peniaze, hodnoty, minanie atd.

btw, to co napisal risko je celkom fajn.
ohladom tej zasady o nakupe, nie o ceste :)))

rtpa22

Nuz, on je schizoidny psychopat. Vdaka nemu som to nastudovala. Je aj nenormalne mudry, ma carovny suchy znmysel pre humor a ista jeho stranka mi velmi vyhovuje..
Uz som sa pokusila s nim rozist, ale vratila som sa k nemu. Bude ti to pripadat sibnute, ale my sme spolu vlastne preto, lebo ani jeden z nas nema nikoho lepsieho. Obaja chodime na zoznamky a vieme to o sebe. On je usilovnejsi. Mne sa moc nechce. Este som bez vztahu dlho nebola ale tento vztah ma v sebe tolko osamelosti, ze uz sa ani nebojim byt sama.

Maoam

rtpa, este k tomu, co som ti napisala, vies, to vsetko spolu suvisi, ten strach zo straty kontroly, o ktorom som ti pisala, suvisi aj s tym, co som pisala teraz v poslednom prispevku, ze privela premyslas, primalo precitujes, teda je to v nerovnovahe, ale tak asi sa aj pri tvojom partnerovi nemas az taku moznost 'nechat uniest', kedze aj on je taky controlfreak

Maoam

rtpa, ale je dobre vediet, co je pricina, lebo sa pocas liecby/terapie mozes konkretne na to zamerat spolu s psychologom

ale urob ako myslis, okrem toho mam z teba dojem, ze by mozno niekedy nebolo zle namiesto rozumu viac pocuvat srdce, si velmi kognitivny typ, co je niekedy na skodu

mozno emocie aj potlacas, najmä tie negativne emocie, frustraciu a ono to vybuchne niekde ine, na inom mieste a potom to ventilujes inak

ja nie som psycholog, pisem ti len moj osobny dojem z teba

co sa terapeuta tyka, je tu vela ludi z Ba, urcite ti niekoho konkretneho poradia

drz sa!

rtpa

maoam, suhlasim.
Akurat som skeptik. Pochybujem, ze definicia zdroja uzkosti (stanovenie diagnozy) povedie k oprave chyby zivotneho stylu (vylieceniu). To vidim ako dve rozne veci. Priznavam sa, nechce sa mi mrvit v psychovyvoji - a asi zbytocne.

Prosim, nevies mi poradit, na koho by sa dalo obratit ? som v Ba.

Predsa by som len bola rada, keby niekto z vas poznal metodu, ako z toho von. Ako ked vam daju nohu do sadry a je uplne jedno, ako ste si ju zlomili, ci pri lyzovacke, tanci ale na bananovej supke..