Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Úzkosť

katkaxxx

to nie ja, to google :) ja viem.. ono je najtazsie sa v niektorych situaciach sa premoct..ked na cloveka pride panicky atak, tak asi to posledne co sa mu vtedy chce robit je relaxacia a tak podobne.. no rodinne problemy su svina.. dlhodobe zalezitosti vacsinou.. blbe je ked clovek takto dlhodobo citi natlak a "zle" ovzdusie.. nuz jedine co mozes robit okrem AD su stare zname relaxacie, spravna zivotosprava - spanok, strava atd.., sport, najvtipnejsie vsak znie to "vyhybanie sa stresu", ktoremu sa velmi casto jednoducho absolutne nevyhneme.. treba sa pekne rozmaznavat, vtedy pred par tyzdnami ked som hovorila so psychiatrom tak mi hovoril aby som si na kazdy den naplanovala nieco na co sa tesim :) aby som si nieco dopriala jednoducho, co mi spravi radost.. nuz len toto su recepty na nase trable... Tani ale s tym tlakom by som na tvojom mieste fakt zacala nieco robit.. asi by bolo dobre keby si skusila vsetky tie rady o ktorych sa pise a uvidis ci nepride zlepsenie... lebo akoze pri tlaku 90/60 NEMAT apson polovicu z priznakov ktore udavas (a pravdepodobne pripisujes len uzkosti) by bol asi zazrak...

tatiana26

Katka ty si úžasná :) a ja lenivá :( ... ja viem, mala by som si v tomto vstúpiť do svedomia... ale je mi zle a nechce sa mi nikam vstupovať... strašne ťažké obdobie... z každej strany zle... okrem vzťahu a malého samozrejme... resp. našťastie... ale proste valí sa to ako lavína a ja sa idem zblázniť z toho... som si takmer istá, že to je reaktívne a že keď to pominie sa upokojím... len kedy to bude? lebo toto je na mesiace dopredu zlé...

katkaxxx

Čo robiť pri prejavoch nízkeho tlaku?

Ak sa dostaví pocit závrate, ľahnite si a pomaly zdvihnite nohy hore. Zabezpečíte tak rýchlejší presun krvi do mozgu.
Zo stoličky alebo postele vstávajte pomaly.
Ak musíte stáť a nemáte možnosť si sadnúť, rozkročte nohy a zhlboka dýchajte.
Jedzte pravidelne a v malých dávkach.
Oddýchnite si, ak máte pocit, že ste unavený a tlak vám klesol.
Môžete skúsiť i rôzne doplnky stravy na zvýšenie krvného tlaku.

katkaxxx

Tani moze na tom nieco byt... navyse toto pocasie co je, tak to je najhorsie na tlak...

Všeobecné opatrenia
Všeobecné opatrenia majú za cieľ stabilizovať regulačnú schopnosť krvných ciev a zabraňovať hromadeniu väčšieho množstva krvi v dolnej polovici tela. Neslúžia teda len na liečbu existujúcich nízkych hodnôt krvného tlaku, ale aj na prevenciu náhleho poklesu krvného tlaku. K všeobecným opatreniam patria:
striedavé sprchovanie, pričom by sa vždy malo končiť studenou sprchou
masáž kefou (smerom k srdcu!)
pravidelná, podľa možnosti denná, športová aktivita, napr. bicyklovanie, prechádzky, turistika, tanec, gymnastika, plávanie
nosenie elastických pančúch, resp. obväzovanie nôh elastickými ovínadlami pri prejavujúcom sa tvorení kŕčových žíl
vyvarovanie sa prílišnej únavy a preťaženia
vyvážená skôr slaná strava na rozdiel od neslanej stravy odporúčanej osobám s vysokým tlakom
denný prísun tekutín minimálne 2,5 až 3 l, napr. minerálne vody bohaté na sodík, bylinkové a ovocné čaje ako i ovocné a zeleninové šťavy
Vždy treba brať do úvahy, že káva a aj čierny a zelený čaj tekutiny telu odoberajú, a z toho dôvodu ich nemožno zahŕňať do denného množstve požitých tekutín. Na druhej strane však tak káva ako i čierny a zelený čaj podporujú zvýšenie krvného tlaku a prekrvenie, čo by mali osoby s hypotóniou využiť. Poklesu krvného tlaku, ktorý sa vyskytuje hlavne v noci a ktorý často vedie k nespavosti, možno zabrániť večerným požitím čaju alebo kávy.

Medikamentózna terapia
U prevažnej väčšiny osôb s primárnou hypotóniou môže byť zlepšenie ťažkostí dosiahnuté pomocou vyššie spomínaných všeobecných opatrení. Medikamentózna terapia je nutná len zriedka. Najčastejšie sa vtedy nasadzujú mineralokortikoidy, ako napr. fludrokortizón, deriváty ergotamínu resp. sekálne alkaloidy, ako napr. dihydroergotamín, alebo sympatomimetiká, ako napr. efedrin a foledrin.

Čítajte viac: primar.sme.sk

tatiana26

no jedna neurologička v BA mi pred rokmi tvrdila, že podľa nej je to všetko z tlaku, že to je katastrofa, že vôbec nevie, čo s tým robiť, že má ešte jednu takú pacientku, že na nízky tlak nič nie je... ja viem, že na nete je toho veľa tých babkovských rád, ja mám aj liek na tlak, ktorý si dávam, keď mám fakt pocit, že mi je mdlo, keĎ je zamračené a tak... priznám sa, že veľa s tým tlakom ale nerobím, aj keď boli časy, ke´d som skúšala...

katkaxxx

no Tani ktovie co z toho je kvoli uzkosti a co kvoli tlaku.. 90/60 je dost nizky... mohla by si skusit zacat robit nieco na zvysenie tlaku - na nete je na to kopu rad, fakt 2x nepoviem ze to mozes mat aj z toho... ten pokazeny zaludok mozes mat aj z nervov.. Tani drzim ti palce, a ok, nejdem ti pisat ze to zvladnes :) (ale aj tak viem ze to zvladnes :) )

tatiana26

z tých príznakov sú tieto klasika, neoddeliteľná súčasť môjho života :)
únava, poruchy koncentrácie, zimomravosť, studený pot, poruchy videnia, sklon ku kolapsu, závrate pri vstávaní, prípadne točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte...

tatiana26

ja to ani neviem s tým videním definovať presne... také blikanie pred očami to je... vždy ale iba na jednej strane, v drvivej väčšine na pravej... že polovicu obrazu vidím a druhú polovicu nie, tá mi tak bliká, mihoce sa alebo čo... takže nemôžem nič prečítať napríklad... a mám pri tom derealizáciu vždy... ech, ja neviem...tlak mám ja riadny, max. 90/60 :), viac som hádam ešte ani nemala...

ja som sa dočítala, že poruchy videnia spôsobuje aj hyperventilácia... v praškovej knihe niektorej to bolo, asi si to večer vyhľadám...

a dnes ma dvakrát prehnalo a momentálne mi je na vracanie, tak som si dala smectu a čakám, čo bude... celá som nejaká dokafraná, kurníííík

katkaxxx

Tani nerob unahlene zavery, vsetko chce cas.. zober si cim si si pocas zivota presla.. nemozes cakat ze sa to za par mesiacov ci nejake 2-3 roky hned da cele do poriadku..

Nasla som ti o nizkom krvnom tlaku toto, nie su to nahodou tvoje priznaky?

"Hlavnými príznakmi poruchy krvného tlaku sú: únava, skľúčenosť, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, zimomravosť, studený pot, poruchy videnia, šumenia v ušiach, sklon ku kolapsu, závrate pri vstávaní, prípadne točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte."

a ake hodnoty tlaku priemerne mavas? jedno s druhym moze suvisiet, ktovie ci aj tu pes nie je zakopany... ja som tiez mavala v minulosti (aj teraz mavam) aj nizsi tlak, ale tak zase ziadna katastrofa.. najhorsie co som asi mala bolo 100/60 a vtedy je clovek taky otapeny, hlava sa mu toci a ma mrakoty.. mne sa obcas stavalo ze som videla akoby taky nejaky "biely sum" ked som sa pozerala.. nemas nieco podobne s tym videnim?